Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس انرژی
https://goo.gl/Rn04LI
1396/01/27 - 10:50 تاريخ انتشار: 4004 تعداد بازديد: 39006 كد خبر:
وزیر نفت خبر داد:
قرارداد صادرات روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت به روسیه امضا شد
زنگنه با اشاره به تعهد اپک مبنی بر کاهش میزان تولید گفت : اوپک و غیر اپوک در این مدت همکاری تاریخی داشتند و ماه به ماه میزان رعایت تعهدات افزایش داشت. بازار این موضوع را جدی گرفته است به همین دلیل تصمیم اوپک و غیر اوپک موفق بوده است و قیمت‌ها نزدیک به 55 دلار باقی ماند.


وزیر نفت شب گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به افتتاح فازهای گازی پارس جنوبی که قرار است توسط رئیس جمهور به طور رسمی به بهره برداری برسد گفت: این 6 فاز که شامل فازهای 17 و 18 ، 19 که حجم تولید آن به اندازه 2 فاز گازی است و فاز 20 و21 است روزانه 170 میلیون متر مکعب گاز ترش تولید و پس از شیرین سازی روزانه 150 میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری تزریق می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، زنگنه ادامه داد: این فازها هرکدام سالانه 3 میلین تن اتان، 3 میلیون تن ال پی جی و روزانه 35 تا 40 هزا بشکه میعانات گازی تولید می کنند که ارزش این فازها به همراه 4 مجتمع پتروشیمی بالغ بر 20 میلیارد دلار است.

وزیر نفت با تاکید براینکه برای توسعه پارس جنوبی تمام دولت‌ها نقش آفرینی کردند و افتتاح این حجم از پروژه افتخار بزرگی است که تا کنون بی سابقه بوده است و این افتخار برای جمهوری اسلامی و ملت ایران است و باید آن را فراتر از دولت‌ها دید گفت: برای همین 6 فاز 18 میلیارد دلار سرمایه گذاری شد که 10 میلیارد دلار آن مربوط به دولت قبل است.

این مقام مسئول با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با روسیه در خصوص فروش نفت به این کشور ادامه داد: قرارداد صادرات روزانه 100 هزار بشکه نفت خام به روسیه امضا شده است و براساس اعلام بانک مرکزی قرار است پول آن به صورت یورو دریافت شود.

زنگنه با اشاره به تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی نیز گفت: با استقرار کشتی FPSO در هفته‌های گذشته عملا تولید نفت از لایه نفتی آغاز شد و هم اکنون روزانه 25 هزار بشکه نفت از این میدان مشترک تولید می شود.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با توتال فرانسه در مورد توسعه فاز 11 گفت: اگرچه مسئولان توتال در یک زمانی صحبت‌هایی مطرح کردند و ما نیز واکنش نشان دادیم اما هر از گاهی مقامات و کارشناسان توتال به تهران سفر می‌کنند و ما نیز مذاکرات خود را با آنها نهایی کرده‌ایم و امیدواریم تا 2 هفته آینده قرارداد توسعه این فاز را با این شرکت امضا کنیم.

زنگنه  با اشاره به اخرین وضعیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: فاز یک این پالایشگاه نیز مراحل آخر احداث را سپری می کند و به محض تولید بنزین در این پالایشگاه قطعا توسط رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما آیا رئیس جمهور آمریکا برجام را تمدید می کند گفت: من نیز چیزهایی در این باره شنیده‌ام ولی سیاستمدار نیستم اما این موضوع را باید بگویم که در دولت اصلاحات تحریم‌هایی را به ما اعمال کردند اما اروپایی ها اعلام کردند که فعالیت خود را در ایران ادامه خواهند داد و توجهی به تحریم‌های آمریکا نشد.

وزیر نفت با اشاره به تولید 402 هزار بشکه ای نفت در فلات قاره گفت: هیچ گونه کاهش تولید در فلات قاره نداشتیم اما این موضوع را بدانید که برنامه افزایش تولید نفت در فلات قاره زمان براست بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی به صورتی جدی تلاش می کند گفت: در این راستا 7 تا 8 گروه فنی، گروه قراردادی و گروه بازرگانی تشکیل شده که من شخصا هر هفته برای پیگیری روند کار آنها جلسه برگزار می‌کنم.

زنگنه در پایان با اشاره به تعهد اپک مبنی بر کاهش میزان تولید گفت : اوپک و غیر اپوک در این مدت همکاری تاریخی داشتند و ماه به ماه میزان رعایت تعهدات افزایش داشت. بازار این موضوع را جدی گرفته است به همین دلیل تصمیم اوپک و غیر اوپک موفق بوده است و قیمت‌ها نزدیک به 55 دلار باقی ماند.

وی با تاکید بر اینکه اکثر کشورها مایل هستند تصمیم اوپک تداوم داشته باشد افزود: ایران هم از این تصمیم حمایت می‌کند و اگر همه رعایت کنند ایران هم رعایت خواهد کرد.

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد