Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/q3HywZ
1396/01/27 - 10:53 تاريخ انتشار: 2435 تعداد بازديد: 39008 كد خبر:
انتخابات ترکیه بازار ارز را متلاطم کرد
بر اساس این گزارش، مردم ترکیه برای قبول یا رد همه پرسی تغییر 18 ماده قانون اساسی برای گذر از نظام پارلمانی به ریاستی، به پای صندوق های رای می روند.

 

 

لیر ترکیه با افت شدیدی همراه شد در حالی که اوراق قرضه این کشور در آخرین روز معاملاتی روند افزایشی را در پیش گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، در حالی که ترکیه برای انتخابات تغییر قانون اساسی آماده می شود بازار ارز این کشور در تلاطم تغییرات جدید و اعطای قدرت بیشتر به رجب طیب اردوغان، با آشفتگی همراه شده است.

بر اساس این گزارش،مردم ترکیه برای قبول و یا رد همه پرسی تغییر 18 ماده قانون اساسی برای گذر از نظام پارلمانی به ریاستی، به پای صندوق های رای می روند.

اردوغان اعلام داشته تغییر در قانون اساسی، ترکیه را از نظامی پارلمانی به سمت نظامی که رئیس جمهوری در آن از قدرت زیادی برخوردار است، تبدیل می کند و این تغییرات موجب قوی تر شدن ترکیه خواهد شد.

مخالفان این تغییرات همواره اعلام کرده اند که تغییرات پیشنهاد شده در اصلاحیه قانون اساسی ترکیه موجب تمرکز قدرت در دست یک نفر خواهد شد.

این در حالی است که، قیمت لیر ترکیه با افت 0.5 درصدی در مقایسه با دلار همراه شد.

بر این اساس،لیر ترکیه که  به عنوان بدترین ارز بازارهای نوظهور در سال جاری میلادی انتخاب شده بود توانست در هفته گذشته با رشد 1.7 درصدی مواجه شود در حالی که در آخرین روزهای معاملاتی، تحولات سیاسی موجب اختلال در روند رشد این ارز شد.

انتخابات همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه که از دو هفته پیش در برخی کشورهای خارجی آغاز شده بود، امروز به پایان رسید و بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه در کشورهای خارجی حدود 1.5 میلیون شهروند ترکیه به پای صندوق های رای رفتند.

فرآیند رای گیری همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه در خارج از کشور 9 آوریل(20 فروردین) به پایان رسید و از 2 میلیون و 927 هزار نفر تبعه ترکیه واجد شرایط رای دادن در خارج از این کشور نزدیک 50 درصد واجدان در 120 مکان تعیین شده در 57 کشور جهان رای خود را به صندوق انداختند.

همه پرسی اصلاح 18 ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در داخل خاک ترکیه نیز در تاریخ 16 آوریل سال جاری میلادی (27 فروردین ماه) برگزار می شود.

همچنین برای برگزاری این انتخابات، 164 هزار صندوق رای در داخل ترکیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در 57 کشور نیز برای اخذ آرای اتباع ترکیه در خارج از کشور برنامه ریزی شده که رای گیری از آنها در 120 نمایندگی سیاسی و در 32 واحد گمرکی انجام شد.

شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که برای شرکت در همه پرسی تغییرات قانون اساسی، 55 میلیون و 319 هزار نفر در ترکیه به پای صندوق های رای می روند.

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد