Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/PCjJFg
1396/01/30 - 10:56 تاريخ انتشار: 1905 تعداد بازديد: 39105 كد خبر:
حجت الاسلام مصباحی مقدم در اجلاس بین المللی بازار سرمایه اسلامی؛
ایران در انتشار ابزارهای اسلامی پیشرو است
همگام با آخرین تحولات در بازار سرمایه اسلامی بازار سرمایه ایران نیز از نظر اقدام به انتشار ابزار معاملاتی مبتنی بر قوانین اسلامی و شریعت اقدامات قابل توجهی را انجام داده و جزء کشورهای پیشرو در این زمینه است.

 
رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان دومین سخنران نهمین دوره بین المللی بازار سرمایه اسلامی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان در خصوص اوراق اسلامی منتشر شده در بازار سرمایه ایران به ایراد سخن پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، حجت الاسلام  والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیته فقهی سازمان بورس واوراق بهادار در این خصوص ابراز داشت: همگام با آخرین تحولات در بازار سرمایه اسلامی بازار سرمایه ایران نیز از نظر اقدام به انتشار ابزار معاملاتی مبتنی بر قوانین اسلامی و شریعت اقدامات قابل توجهی را انجام داده و جزء کشورهای پیشرو در این زمینه است.

وی در این خصوص افزود: راه اندازی یک ابزار مالی جدید در بازار سرمایه ایران مشروط به تصویب کمیته فقهی است تا از این طریق این اطمینان برای سرمایه گذاران ایجاد شود که ابزارهای مالی بازار سرمایه ایران مبتنی بر موازین شرعی است.

مصباحی مقدم در ادامه با اشاره به تلاش سازمان بورس و توجه این نهاد به مسایل شرعی گفت: از اهتمام ریاست سازمان بورس به مسایل شرعی در بازار سرمایه قدردانی می کنم.

حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم در خصوص کارکرد کمیته فقهی بیان داشت: کمیته فقهی در سال 2007 میلادی فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون بالغ بر 145جلسه موفق را پشت سر گذاشته است. این کمیته متشکل از 5 فقیه آشنا به مسایل مالی یک حقوقدان یک متخصص بازار و ابزارهای مالی و یک اقتصاد دان است.

وی در ادامه با اشاره به مصوبات این کمیته ابراز داشت: اوراق اجاره که یکی از پرکاربردترین ابزارهای مالی و اسلامی در جهان است در سال 2011 میلادی در بازار ایران فعالیت خود را آغاز کرد و پس از آن به طور مستمر شاهد انتشار این اوراق بودیم.

وی در خصوص این اوراق ادامه داد: کمیته فقهی دو قالب را به صورت کلی برای اوراق اجاره به تصویب رسانده است قالب اول اوراق اجاره وحدت بانی و فروشنده است و قالب دوم اوراق اجاره با فرض تفاوت و دوگانگی شخصیت بانی و فروشنده است.

دکتر مصباحی مقدم در ادامه متذکر شد: اوراق اجاره می تواند با اوراق عادی و به شرط اختیار فروش و یا به شرط تملیک منتشر شود.

وی در خصوص دیگر اوراق منتشر شده در کمیته فقهی بیان داشت: اوراق استصناع نیز یکی دیگر از ابزاهای مالی اسلامی است منتشر شده در بازار سرمایه ایران است. این اوراق ابزاری جهت تامین مالی بخش های زیر ساختی است که تاکنون یک مورد از این اوراق به مبلغ 54 میلیون دلار در بازار سرمایه ایران منتشر شده است.

رییس کمیته فقهی در خصوص دیگر ابزار معاملاتی مورد تصویب کمیته فقهی گفت: اوراق مرابحه از دیگر اوراق تصویب شده در کمیته فقهی است که دارندگان آن به صورت مشاع مالک دارندگان عینی هستند.

وی در این خصوص ادامه داد: تا پایان فوریه 2017 اوراق مرابحه در بازار سرمایه ایران ارزش به اندازه 900 میلیون دلار داشته است که روند رو به رشد آن قابل مشاهده است.

مصباحی مقدم به اوراق قرض الحسنه به عنوان دیگر اوراق مالی اسلامی اشاره داشت و اهداف آن را تامین مالی طرح های عام المنفعه دانست.

رییس کمیته فقهی در ادامه با اشاره به انتشار اوراق منفعت به عنوان یکی از پرکاربردترین روش های تامین مالی دولت افزود: از جولای سال 2012 این اوراق در کمیته فقهی به تصویب رسیده است ولی هنوز به مرحله انتشار دست نیافته است.

وی با معرفی اوراق سلف موازی به عنوان یکی دیگر از ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران اعلام داشت: یکی از ابزارهایی که طرفداران بسیاری را در بازار سرمایه ایران به خود جذب کرده، اوراق سلف موازی است که ناشر بر اساس قرارداد بیع سلف منتشر می کند. اوراق سلف موازی در بازار سرمایه ایران همراه با اختیار خرید و فروش است.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم با معرفی یکی دیگر از ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران افزود: اوراق بهادار با پشتوانه تسهیلات رهنی یکی دیگر از ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران است که طی این اوراق بانک ها تسهیلات مدت دار خود را به سرمایه گذاران می فروشند و منابع حاصل از فروش را برای سرمایه گذاری جدید اعطا می کنند.

وی در این خصوص ادامه داد: اوراق رهنی در بازار سرمایه ایران یک بار به مبلغ 97 میلیون دلار منتشر شد.

رییس کمیته فقهی اسناد خزانه اسلامی را یکی دیگر از ابزارهای بازار سرمایه ایران دانست و خاطر نشان ساخت: اسناد خزانه اسلامی در بازارهای اسلامی بر اساس نرخ بهره نیز و بر اساس بدهی های دولت به شرکت ها و پیمانکاران طراحی شده. این اوراق با پشتوانه دولت منتشر می شود که سررسید یکسان داشته و معاف از مالیات است.

وی در پایان متذکر شد: در سال 2017 میلادی بیش از 2.2 میلیارد دلار اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه ایران منتشر شده است.

مصباحی مقدم با توجه به کمبود وقت از دیگر ابزارهای مالی اسلامی که در کمیته فقهی که به ثبت رسیده از جمله اوراق وقف، مزارعه، مساوات، جعاله و مضاربه نام برد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد