Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
فرهنگ سرمایه گذاری
https://goo.gl/rGfFNR
1396/08/15 - 14:36 تاريخ انتشار: 934 تعداد بازديد: 44527 كد خبر:
ریسک حسابرس؛ ارزیابی اشتباه اطلاعات در صورت مالی شرکت
دو نوع عمومی از ریسک حسابرسی وجود دارد: یکی ریسک مربوط به ارزیابی اشتباه داده‌ها و اطلاعات مالی است و دیگری ریسک مربوط به اظهارات و نظرات حسابرس است که از ارزیابی اشتباه اطلاعات و داده‌های مالی صورت می‌گیرد.

ریسکی که در آن حسابرس متوجه خطاها یا محاسبات غلط عمدی (برای مثال کلاه‌برداری مدیران شرکت) در هنگام بررسی اظهارات مالی اشخاص یا شرکت‌ها نخواهد شد، ریسک حسابرسی گفته می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، دو نوع عمومی از ریسک حسابرسی وجود دارد: یکی ریسک مربوط به ارزیابی اشتباه داده‌ها و اطلاعات مالی است و دیگری ریسک مربوط به اظهارات و نظرات حسابرس است که از ارزیابی اشتباه اطلاعات و داده‌های مالی صورت می‌گیرد.

شرکت‌های سهامی برای ایجاد اطمینان از اینکه اظهارات مالی و گزارش‌هایشان درست است، ملزم به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده خود هستند. حسابرسان‌ بعد از ارزیابی اطلاعات و صورت‌های مالی شرکت، نظر خود را در مورد کیفیت و درستی این اطلاعات به مراجع نظارتی و عموم سهامداران اعلام می‌کنند.

در کشور آمریکا، شرکت‌های بزرگ معمولاً یکی از ۴ شرکت بزرگ حسابداری این کشور به نام‌های PricewaterhouseCoopers، KPMG، Ernst & Young و Deloitte Touche Tohmastu را برای حسابرسی‌های داخلی خود به خدمت می‌گیرند.

پیش از آن شرکت Arthur Anderson یکی دیگر از شرکت‌هایی بود که سهم بزرگی در حسابرسی شرکت‌های آمریکایی به عهده داشت، امّا به خاطر نقش آن در رسوایی شرکت Enron و نادیده گرفتن تخلفات مالی این شرکت، فعالیتش از سوی نهادهای ناظر متوقف شد. بر اساس گزارش‌ها در سال ۲۰۰۸، این چهار شرکت بزرگ، ۹۸ درصد حسابرسی شرکت‌های آمریکایی با درآمد سالانه بیش از یک میلیارد دلار بر عهده داشتند.

در ایران سازمان حسابرسی بزرگ‌ترین موسسه حسابرسی به حساب می‌آید که وظیفه حسابرسی شرکت‌های دولتی را بر عهده دارد.

 
وب سایت مدیرمالی منبع:
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد