Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/wj9jwk
1396/08/16 - 14:18 تاريخ انتشار: 1252 تعداد بازديد: 44559 كد خبر:
گزارش روز؛
حرکت بر مدار تعادل
بورس تهران امروز با روندی متعادل فاصله خود تا کانال 88 هزار واحد به حداقل رساند. در همین زمینه به تبع رشد قیمت نفت و فرآورده های نفتی در بازارهای جهانی، نمادهای گروه فرآورده های نفتی بیشترین اثر را بر رشد شاخص داشتند.

بورس تهران امروز در شرایطی فعالیت خود را آغاز کرد که شاخص کل کماکان فاصله چندانی با رسیدن به کانال 88 هزار واحد ندارد. در این زمینه و در ساعات ابتدایی با وجود رشد محدود شاخص کل، شاخص هم وزن روند نزولی به خود گرفت.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بازار سهام که در لحظات ابتدایی به لطف رشد نمادهای پالایشی روند صعودی قابل توجه ای را آغاز کرد در ادامه با نوسانات روند متعادلی را در پیش گرفت تا در انتها با 0.05 درصد رشد در سطح 87 هزار و 883 واحد قرار گرفت. در همین زمینه ارزش معاملات امروز بورس به بیش از 16 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات در محدوده 76 میلیون سهم قرار گرفت.

همانطور که گفته شد در معاملات روز سه شنبه، نمادهای پالایشی بیشترین اثر را بر رشد شاخص داشتند. به این ترتیب پالایش نفت بندرعباس با رشد بیش از 2.6 درصدی بالاترین اثر را بر رشد شاخص کل داشت، و بعد از آن نمادهای «شپنا» و «شتران» در میان اثرگذارترین ها قرار گرفتند. در همین زمینه با رشد قیمت نفت در بازار جهانی که عمده دلیل آن مربوط به تحرکات سیاسی در عربستان است ، قیمت فرآورده های نفتی همچون متانول و اوره نیز روند مثبتی را آغاز کرد. برهمین اساس، با رشد قیمت نفت و رسیدن به قله 27 ماهه، متانول از فرصت استفاده کرده و در بازار های غربی صعودی شد. همچنین اوره نیز در بازار نقدی چین با رشد قیمتی همراه شد. به تبع این رخدادها، گروه فرآورده های نفتی نیز با استقبال سهامداران مواجه شد و عمده نمادها سبزپوش به کار خود پایان دادند.

صنعت خودرو نیز از گروه های قابل توجه بازار امروز بود. نمادهای بزرگ این صنعت که طی روزهای اخیر روندی مثبت را آغاز کرده بودند، امروز تحت تاثیر اصلاح قیمتی با افت همراه شدند. بر همین اساس در این گروه کمک فنر ایندامین بیشترین افت را میان دیگر نمادهای این صنعت به جای گذاشت و در مقابل رادیاتور ایران بیشترین رشد قیمتی را ثبت کرد. در میان نمادهای پربیننده این صنعت «خساپا» با افت حدود 1.5درصدی همراه شد. در جریان معاملات امروز ایران خودرو شاهد عرضه سهام از سوی بازیگران حقوقی بود. به این ترتیب بازیگران حقوقی بیش از 3 میلیون و 130 هزار سهم را به فروش رساندند.

از گروه های نسبتا سبزپوش معاملات امروز، می توان به صنعت قند و شکر اشاره کرد. در این صنعت خبر اعلام قیمت نهایی شکر از سوی ستاد تنظیم بازار، معاملات این نمادها را تحت تاثیر قرار داد. خبرها حاکی از آن است که با گذشت یک ماه و نیم از فصل برداشت چغندر، همچنان قیمت نهایی اعلام نشده است. با این وجود، با تعیین قیمت نهایی طی جلسه امروز بعد از ظهر، می توان پیش بینی کرد که صورت های مالی این شرکت ها نیز تحت تاثیر قرار بگیرند.  در این گروه از میان 13 نماد فعال ، 11نماد با روندی مثبت همراه شدند. شاخص این صنعت در جریان معاملات با رشد 1.1 درصدی همراه شد، در این بین «قشیر» با صف خرید بیش از 37هزار سهمی رشد 4.6 درصدی را به ثبت رساند. بیشترین افت را در این صنعت «قلرست» داشت، این نماد که در روزهای اخیر با افزایش تقاضا چشمگیری مواجه بود، طی دو روز معاملاتی گذشته با تعدیل در قیمت پایانی همراه است.

در گروه بانکی نیز خبر مهم در خصوص زمزمه های بازگشایی بانک صادرات بود. این بانک که بزرگترین بانک بورسی از لحاظ سرمایه اسمی است به دلیل ابهام در صورت های مالی متوقف است. در همین زمینه امروز یک مقام مسئول در این بانک اعلام کرد بعد از انتشار گزارش حسابرسی شده ، دو پیش نویس صورت های مالی از سوی سازمان حسابرسی تهیه و به بانک مرکزی ارسال شده است. وی در ادامه تاکید کرده است با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد و خواسته مسئولان سازمان بورس، احتمال بازگشایی «وبصادر» بعد از برگزاری مجمع شدت گرفته است.

در صنعت محصولات غذایی، عمده نمادهای وابسته به محصولات لبنی با افت همراه شدند. در این زمینه باکری دبیر انجمن صنایع لبنی خواستار اصلاح قیمت به سبب افزایش نرخ شیرخام شد. وی همچنین خبر داد براساس مصوبه سال گذشته برای توسعه رونق صادرات باید 150 میلیارد تومان مشوق صادراتی در اختیار کارخانه های لبنی صادکننده قرار گیرد که از این رقم تا کنون 44 میلیارد تومان پرداخت شده است.

در بازار امروز بیشترین رشد قیمتی مربوط به شرکت لامپ پارس شهاب بود. «بشهاب» در حالی رشدی بیش از 4.5 درصد را به ثبت رساند که با وجود عرضه سهام از سوی حقوقی ها، بازیگران حقیقی حمایت قابل توجه ای از این سهم داشتند. در مقابل کارگزاران بورس اوراق بهادار بیشترین افت روزانه را به ثبت رساند. «کبورس» که در پایان معاملات با صف فروش به کار خود پایان داد افت حدود 5 درصد را به ثبت رساند.

امروز همچنین دو نماد «غالبر» و «سصوفی» بازگشایی شدند. لبنیات کالبر در جلسه مجمع برنامه افزایش سرمایه 40 درصدی را از محل مطالبات و آورده نقدی به ثبت رساند. سیمان صوفی نیز نیز که به دلیل تعدیل پیش بینی در سود متوقف بود با افشای اطلاعات با اهمیت بازگشایی شد.  

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد