Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/BmDc42
1396/08/17 - 11:19 تاريخ انتشار: 695 تعداد بازديد: 44594 كد خبر:
در نیمه نخست امسال صورت گرفت؛
افزایش ۱۲درصدی صادرات محصولات صنایع غذایی
به گفته کریمی تفرشی، اکنون انواع شیرینی، شکلات، بیسکوئیت و محصولات مشابه، انواع فرآورده های لبنی، رب گوجه فرنگی، انواع روغن نباتی، انواع آبمیوه و کنسانتره میوه جات، انواع کمپوت و کنسروهای غذایی، انواع آب معدنی و آشامیدنی، انواع خمیر مایه، انواع ماکارونی و خمیرهای غذایی در صدر جدول محصولات غذایی صادراتی کشورمان قرار دارد.


رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان موادغذایی ایران گفت: در ۶ ماهه امسال صادرات محصولات صنایع غذایی ایران در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۲ درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مهدی کریمی تفرشی در نشستی خبری در زمینه افزایش صادرات موادغذایی ایران به کشورهای آسیای میانه، روسیه، قطر و عراق اظهار داشت: در این مدت صادرات فرآورده های لبنی 19 درصد، میوه های خشک 14 درصد، کنسرو شیرینی 10 درصد، اسانس و عرقیات 9 درصد، روغن نباتی هفت درصد و دیگر خوراکی ها پنج درصد رشد داشته اند.

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان موادغذایی ایران با اشاره به اینکه سالانه حدود 2.5 میلیارد دلار صادرات موادغذایی به کشورهای مختلف داریم، افزود: با توجه به پتانسیل های موجود این رقم باید به بیش از 2 برابر افزایش یابد.

وی اظهارداشت: مواد غذایی ایران اکنون به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه، روسیه و حتی کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می شود که بیشترین حجم صادرات صنعت غذا مربوط به دو کشور همسایه عراق و افغانستان است.

وی اضافه کرد: حدود 80 درصد صادرات موادغذایی ایران به کشورهای عراق، امارات، کویت، چین، افغانستان، ترکیه، جمهوری کره، ترکمنستان، تاجیکستان آذربایجان، پاکستان و اندونزی انجام می شود که در این بین عراق در صدر قرار دارد.

به گفته کریمی تفرشی، اکنون انواع شیرینی، شکلات، بیسکوئیت و محصولات مشابه، انواع فرآورده های لبنی، رب گوجه فرنگی، انواع روغن نباتی، انواع آبمیوه و کنسانتره میوه جات، انواع کمپوت و کنسروهای غذایی، انواع آب معدنی و آشامیدنی، انواع خمیر مایه، انواع ماکارونی و خمیرهای غذایی در صدر جدول محصولات غذایی صادراتی کشورمان قرار دارد.

این مسئول صنفی در صنعت موادغذایی تصریح کرد: رشد صادرات موادغذایی ایران به روسیه در شش ماهه نخست سالجاری به نزدیک 450 میلیون دلار رسیده است درحالی که سال گذشته این رقم حدود 310 میلیون دلار بود.

رئیس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان موادغذایی ایران اظهار داشت: اکنون سالانه 900 میلیون دلار موادغذایی توسط شرکت های ایرانی به عراق صادر می شود که 15 درصد واردات این کشور از طریق ایران تامین می شود.

کریمی تفرشی درخصوص بازار قطر گفت: قطر سالانه سه میلیارد دلار مواد غذایی وارد می کند که به طور تقریبی تمام موادغذایی مورد نیاز قطر از طریق واردات تامین می شود و سال گذشته ایران به ارزش 18 میلیون دلار انواع مواد غذایی به این کشور صادر کرد.

این مسئول صنفی با بیان اینکه ارزش بازار صنعت غذای حلال در جهان حدود چهار تریلیون دلار برآورد شده است گفت: این حجم تجارت به طور مداوم در حال افزایش است اما متاسفانه ایران سهم ناچیزی در این تجارت دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته در بخش محصولات شیلاتی یک میلیون و 100 هزارتن تولید داشتیم که از این میزان 110 هزارتن به کشورهای هدف صادر شد و از این صادرات حدود 420 میلیون دلار ارز برای کشور بدست آمد.

وی افزود: اکنون سالانه بیش از 130 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و موادغذایی در کشور تولید می شود که برای دستیابی به افزایش تولید، ایجاد اشتغال و ارزش افزوده باید به سمت گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و غذایی گام برداریم.

وی اظهارداشت: صنایع غذایی در ایران از صنایع پیشرفته و با کیفیت محسوب می شود که در بازار کشورهای منطقه ای، اوراسیا، قفقاز، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس مشتری های خاص خودش را دارد.

وی افزود: اگر ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) بپیوندد اولین ظرفیت در صنایع غذایی بوجود می آید، بنابراین باید چالش های پیش روی صنعت غذا از جمله قانون و دخالت نکردن دولت در تعیین قیمت برطرف شود.

کریمی تفرشی اظهارداشت: طی یک دهه (بین سالهای 85 تا 95) ارزش صادرات مواد غذایی ایران از 500 میلیون دلار به 6.5 میلیارد دلار افزایش رسیده که رقم قابل توجهی است.

وی افزود: با تلاش های صورت گرفته و کسب بازارهای جدید روسیه، قطر و عراق با توجه به آزادسازی موصل کالاهای ایرانی بیش از پیش مورد اعتماد قرار گرفته است و امیدواریم برای حفظ این بازارها دولت از بخش صادرات و ایجاد فضای باز تجاری حمایت های خود را ادامه دهد.

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد