Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
روی خط رسانه ها
https://goo.gl/NNfQRa
1396/08/19 - 11:26 تاريخ انتشار: 902 تعداد بازديد: 44637 كد خبر:
چشم انداز صنعت خودرو در ایران
طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تولید خودرو در ایران تا سال 1404 افزایشی قابل توجه را تجربه خواهد کرد. ایران قصد دارد به بارانداز صادرات خودرو در منطقه تبدیل شود. در این برنامه تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال با هدف ورود به بازارهای صادراتی پیش بینی شده است.


از ابتدای سال 1384 تا پایان نیمه اول امسال نزدیک به 655 هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده است.

به گزارش پایگاه اطلباع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرآنلاین، آمارهای ارائه شده از سوی گمرک نشان می دهد از ابتدای سال 1384، با آغاز سیاست واردات خودرو به منظور ایجاد شرایطی رقابتی تر برای صنعت خودروسازی در ایران 654 هزار و 693 دستگاه خودرو به کشور وارد شده است که در مقایسه با کل خودرو های تولیدی در ایران، رقمی اندکی را از آن خود می کند.

خودرو های وارداتی در ایران غالبا در شهر های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و بازار خوبی در تهران، اصفهان و تبریز و دیگر شهر های بزرگ ایران دارند.

هر چند واردات خودرو با هدف رقابتی تر کردن صنعت خودروسازی در ایران در دستور کار قرار گرفت، اما بررسی ها نشان می دهد در این دوره زمانی سیزده ساله، فشار های ناشی از تشدید تحریم ها، اقتصاد ایران را در مضیقه ای جدی قرار داد و حتی سبب شد شرایط برای صنعت خودرو سازی در ایران نیز بسیار دشوار شود به طوری که حجم تولیدات خودرویی پس از سال 1391 ، کاهشی 50 درصدی را تجربه کرد و افزایش شدید قیمت نیز در این دوره زمانی رخ داد.

ارزیابی کیفی خودرو های وارداتی به ایران نشان می دهد پیش از سال 1392، بخش مهمی از خودرو های وارداتی به کشور را خودرو های لوکس تشکیل می داد. این روند خصوصا در سال های 1388 تا 1392 در بازار خودرو های وارداتی ایران به چشم می خورد، اما پس از سال 1392، دولت با ممنوع کردن واردات خودرو های لوکس، شکل خودرو های وارداتی به ایران را دستخوش تغییر کرد.

بالاترین آمار واردات خودرو به ایران به سال 1393 اختصاص دارد. در این سال 102 هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شدکه باید توجه داشت بخش عمده ای از خودرو های وارداتی در این سال را خودرو هایی تشکیل می داد که حواله واردات آنها در سال پیش از آن گرفته شده بود.

خودرو در این سال ها غالبا یکی از اقلام مهم وارداتی به کشور را تشکیل داده است .باید توجه داشت که واردات قطعات منفصله به منظور تولید خودرو در ایران نیز از اقلام مهم در بازار ایران تلقی می شود.

بازار خودروی ایران یکی از مهمترین و بزرگترین بازاردهای کشور است و جذابیت های بالایی را برای شرکت های خارجی و تولید کنندگان خودرو دارد.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تولید خودرو در ایران تا سال 1404 افزایشی قابل توجه را تجربه خواهد کرد. ایران قصد دارد به بارانداز صادرات خودرو در منطقه تبدیل شود. در این برنامه تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال با هدف ورود به بازارهای صادراتی پیش بینی شده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد