Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/wTp1nM
1396/11/17 - 18:04 تاريخ انتشار: 927 تعداد بازديد: 47211 كد خبر:
رئیس جمهور در نشست خبری:
شفافیت ، ویژگی اصلی بودجه 97 است
دلایل افزایش نرخ ارز روانی و تبلیغاتی است
روحانی اظهار داشت: برخی می گویند دولت خودش ارز را گران می کند که این موضوع درست نیست؛ چرا که زمانی دولت این کار را انجام می دهد که دچار کسر بودجه باشد. ولی ما امسال نه تنها کسر بودجه نداریم بلکه تمام آنچه در ابتدای سال تصویب شده، با همان ارقام در حال اجرایی شدن است.

رئیس جمهور امروز در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی، دلایل افزایش نرخ ارز را بیشتر روانی و تبلیغاتی خواند و گفت: توصیه من به مردم این است که در مسیر پر ریسک ارز قدم برندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، حجت الاسلام حسن روحانی در پاسخ به این سوال که آیا نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار در بازار یک اقدام از جانب دولت به جهت تأمین بودجه به حساب می آید یا خیر، گفت: ما نرخ ارز کنونی را متعادل نمی بینیم و این رقم باید به تعادل برسد.

وی افزود: به مردم اعلام می کنم که نسبت به آینده امیدوار باشند و مطمئن باشند که آینده ای بهتر در پیش خواهد بود.  افزایش نرخ دلار نسبت به هفته های گذشته حتماً نمی تواند دلایل تجاری داشته باشد، چرا که ما در تأمین ارز و همچنین مخارج ارزی تراز مثبت داریم.

سال بدون کسر بودجه

روحانی اظهار داشت: برخی می گویند دولت خودش ارز را گران می کند که این موضوع درست نیست؛ چرا که زمانی دولت این کار را انجام می دهد که دچار کسر بودجه باشد. ولی ما امسال نه تنها کسر بودجه نداریم بلکه تمام آنچه در ابتدای سال تصویب شده، با همان ارقام در حال اجرایی شدن است.

رئیس جمهور همچنین بیان اینکه  تاکنون ما ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی در اختیار داریم که در بودجه ۱۲ میلیارد دلار آن تصمیم گیری شده است، خاطرنشان کرد:این نشان از روند رو به رشد فضای اقتصادی و ارزی ما دارد.

روحانی تصریح کرد: در خصوص این ارقام فاینانس خارجی تصمیماتی اتخاذ شده که برخی را بانک مرکزی اعلام کرده و در آینده هم موارد دیگری اعلام خواهد شد.

رئیس جمهور در رابطه با آمار اشتغال هم گفت: سال آینده رقم اشتغال نسبت به سال جاری افزایش خواهد یافت؛ مشروط به آنکه تبصره ما در برنامه بودجه به شکلی که پیشنهاد داده ایم محقق شود.

روحانی در  این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید اشتغال یک میلیون و 33 هزار شغل در کشور در چه بخش هایی خواهد بود افزود: این رقم پیش بینی سازمان برنامه و بودجه بر مبنای برنامه سال 97 است.

وی گفت: اشتغال پیش بینی شده بر مبنای تبصره 18 برنامه بوده و منابعی که در آن پیش بینی شده است .

رئیس جمهور افزود: البته تبصره 18 درکمیسیون تلفیق تغییراتی کرده و در این برنامه آمده است که از محل درآمد صندوق توسعه و بانک ها در چهار سال 300 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شود اما تاکنون درآمدها مطابق پیش بینی دولت نبوده است.

 روحانی گفت: در سال گذشته حدود 700 هزار شغل ایجاد شد و تلاش ما این است که این رقم در سال جاری افزایش یابد.

رئیس جمهور تاکید کرد: تمرکز دولت در بودجه بازسازی ناوگان فرسوده، بازآفرینی شهرهاست که قراراست 240 هزار شغل فقط از این طریق ایجاد شود، بعلاوه طرح های اشتغال خود و طرح های خود نیز در افزایش رقم اشتغال موثر است.

 

ویژگی اصلی بودجه 97  شفافیت است

رئیس جمهور، در ادامه این نشست خبری،  ویژگی اصلی بودجه سال 97 را شفافیت برای دولت و مردم دانست .

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد جدول شماره 17 لایحه بودجه گفت : جدول 17 اشکالش این است که دستگاه هایی به عنوان کمک از دولت پولی دریافت می کردند؛ ولی اینکه این پول چگونه، کجا و چطور هزینه می شود و نتیجه آن چیست مشخص نبود .

وی گفت : گاهی این موسسه ها آمارهای ظاهری می دادند که کتاب چاپ کرده اند ، تحقیقات شده است ولی اثر آن نامشخص بود .

رئیس جمهور افزود : ویژگی بودجه امسال شفافیت برای دولت و برای همه مردم است تا همه از هزینه کرد آن مطلع شوند و تجمیع آنهایی که زیر نظر ارشاد هستند برای نظارت است و بودجه کم و زیاد نمی شود .

روحانی گفت : با این حال بودجه بر اساس عملکرد سه ماهه به آنها داده می شود و حتماً برخی موارد که عملکرد نداشته باشند حذف می شود .

 

خواست مردم ، فقط  اقتصادی نیست

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه یکی از ریشه های اعتراضات اخیر به وضعیت معیشت و اقتصاد بازمی گردد. شما این روزها مدام از شنیدن صدای مردم سخن می گویید. آیا صدای مردمی که به بیکاری، تورم، ناکارآمدی مدیران و رفاه زدگی آنها اعتراض داشتند، را شنیدید؟ اگر پاسخ مثبت است چه تصمیماتی گرفته اید؟ آیا رئیس جمهور برنامه ای برای تغییر تیم اقتصادی دارند؟ گفت: اشکال اول من به این سوال است. شما وقتی خواست مردم را فقط در بخش اقتصاد می برید همین نشنیدن صدای مردم است. البته مردم در زمینه اقتصادی هم اعتراض دارند اما مردم در روابط خارجی، مسائل فرهنگی و اجتماعی هم اعتراض دارند. گوش ما باید شنوا باشد و بداند مردم چه می خواهند.

وی افزود: شما اگر به خبرگزاری خود مراجعه کنید می بینید منتشر شده که مسیر تورم ما رو به پایین بود نشان می دهد که مسیر ما درست بوده ، رشد اقتصادی ما در سال ۹۱ منهای ۶/۱ بوده است، سال گذشته رشد ما دو رقمی بوده و این نشان می دهد مسیر دولت درست بوده البته این نشان نمی دهد مشکلات مردم به طور کامل حل شده است .

رئیس جمهور ادامه داد: ما مستمری مستمری بگیران را بیش از سه برابر کردیم؛ این یعنی به بخش فقر و مردمی که در رنج هستند توجه داریم. در تبصره ۱۴ بودجه امسال برای ریشه کنی فقر مطلق بودجه گذاشتیم. در تبصره ۱۸ بودجه امسال برای اشتغال منابع مالی گذاشتیم به این معنی است که ما توجه داریم.

وی افزود: اینکه شعار دولت مبارزه با فقر و ایجاد اشتغال است یعنی به اعتراض مردم احترام می گذارد و صدای مردم را می شنود. در بین دولت های قبل این دولت رسا ترین صدا را داشته و گفته اعتراضات را می شنود مسئولان کشور اصل اعتراض را شنیدند من هم خوشحالم که همه می گویند باید اعتراض مردم را می شنوند این خیلی خوب است.

روحانی درخصوص وضعیت رشد اقتصادی هم گفت: آمار و ارقام به ما می گوید که رشد اقتصادی مثبت همواره وجود داشته است؛ مثلا این رشد اقتصادی در سال 93 سه درصد و در سال گذشته دو رقمی بوده است و امسال هم ان شاءالله رشد خوبی خواهیم داشت.

رئیس جمهور افزود: در دولت دوازدهم شاهد رشد مداوم و مستمر اقتصادی کشور و ان شاءالله شاهد پیشرفت در همه زمینه ها باشیم.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
4 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد