Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/ZetLr1
1396/12/16 - 12:54 تاريخ انتشار: 1443 تعداد بازديد: 48005 كد خبر:
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:
مجلس موافق عرضه کل گندم در بورس کالا است
محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:گسترش بازار سرمایه که جنس آن شفافیت است، به نفع اقتصاد کشور بوده و ثمرات زیادی برای بخش تولید و منافع ملی به همراه دارد.


عرضه شفاف و بدون واسطه محصولات در بورس کالا بدون شک می تواند نقش موثری در اقتصاد داشته باشد و در این راستا با توجه به پیشینه عرضه محصولات در بورس کالا که این بازار بسیار جوان است، اما موفقیت های قابل توجهی را کسب کرده و مجلس هم از این موفقیت ها حمایت خود را اعلام داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:گسترش بازار سرمایه که جنس آن شفافیت است، به نفع اقتصاد کشور بوده و ثمرات زیادی برای بخش تولید و منافع ملی به همراه دارد.

وی افزود: وقتی به جایگاه یکی از ارکان بازار سرمایه همچون بورس کالا نگاه می کنیم، قاعدتا عرضه و تقاضا در این سازوکار از جنس اوراق بهادار نیست، بلکه کالاهایی در بورس عرضه می شود که به توسعه فعالیت ها در بخش تولید کمک می کند.

وی با تاکید بر تاثیرگذاری عرضه کالاها در بورس بیان کرد: بورس می تواند برای ایجاد یک قیمت منصفانه در نظام اقتصاد کشور و شفافیت در عرضه و تقاضا و نیز تخصیص بهینه منابع نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

به گفته وی فرآیند عرضه کالا در بورس باعث می شود که از حضور دولت در ایجاد یک بازار مصنوعی و تصنعی که در برخی بخش ها همچنان شاهد آن هستیم، جلوگیری  شود.

رییس کمیسیون اقتصادی با اشاره به توفیق بورس کالا در افزایش حجم و ارزش معاملات بیان کرد: در سال ۹۶ آمارهایی را در بورس کالا می بینیم که نشان دهنده وضعیت مطلوب سازو کار بورس است که البته مورد تایید مجلس بوده و حتما با دیدگاه تخصصی به آن نگاه می کنیم.

پورابراهیمی با تاکید بر نگاه مجلس در حمایت از بورس کالا اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه ششم احکام خوبی تصویب کردیم که نشان از اهتمام مجلس به حمایت از ظرفیت های بورس کالاست و در کنار آن نیز مجلس این آمادگی را دارد که هر کمکی که لازم باشد برای پیشرفت و ارتقای این بورس انجام دهد.

مجلس موافق عرضه کل گندم در بورس است

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به عرضه گندم در بورس کالا گفت: موافق آن هستیم که کل عرضه گندم تولیدی کشور در بورس کالا انجام شود؛ چرا که گندم کالای استراتژیکی است که می تواند تاثیر خود را در حوزه کلان اقتصادی بگذارد.

پورابراهیمی با اشاره به آسیب های ناشی از اجرای سیاست خرید تضمینی برای بخش کشاورزی بیان کرد: با توجه به ضایعات گندم خریداری شده در سیاست خرید تضمینی، عرضه این محصول در بورس کالا به روش اجرای سیاست قیمت تضمینی ضمن افزایش کیفیت، از سوء استفاده ها و مشکلاتی مانند واردات غیرقانونی این محصول جلوگیری می کند.

وی افزود: با عرضه کل گندم در بستر بورس کالا از برخی سوءاستفاده های احتمالی در خرید این محصول  جلوگیری می شود. ضمن اینکه دولت هم باید منابع مالی سنگینی برای خرید تضمینی متحمل شود که با اجرای سیاست قیمت تضمینی این بار مالی از دوش دولت برداشته می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس جلوگیری از قاچاق کالا را دیگر مزیت عرضه در بورس دانست و گفت: عرضه کالا در بورس ضمن شفافیت قیمت و افزایش کیفیت کالا در جلوگیری از قاچاق کالا هم موثر است. از این رو، باید از مزیت هایی که عرضه کالاهای مختلف در بورس برای اقتصاد کشور به همراه دارد، استقبال کنیم.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد