Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
کارگزاران و نهادهای مالی
https://goo.gl/ikG623
1397/05/05 - 12:08 تاريخ انتشار: 1967 تعداد بازديد: 50674 كد خبر:
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری عنوان کرد:
جای خالی نماینده بازار سرمایه در شورای پول و اعتبار
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری با بیان اینکه سیاست های اتخاذ شده در شورای پول و اعتبار می تواند هم عامل و هم مانع رشد بازار سرمایه باشد، تاکید کرد: در چنین شرایطی جای خالی یک نماینده از بازار سرمایه در شورای پول و اعتبار محسوس است.


بورس تابلوی اقتصاد کشور ها است و بخشی از تولید ناخالص داخلی محصول عملکرد بنگاه های تولیدی حاضر در بازار سرمایه است. اهمیت و نقش بازار سرمایه در توسعه اقتصادی و تولید داخلی اکنون بیش از گذشته برای سیاستگذاران اقتصادی کشور روشن شده، به نحوی که در روزهای اخیر روسای قوای سه گانه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بارها هدایت نقدینگی به بازار سرمایه را ضرورت اقتصاد کشور عنوان کردند. در این میان یکی از مهمترین مسایلی که بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می دهد، سیاست های شورای پول و اعتبار است.

سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری در این رابطه به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: بازار سرمایه کشور تحت تاثیر سیاست های شورای پول و اعتبار قرار دارد و کاهش یا افزایش نرخ سود بانکی، تغییرات شاخص بورس را به همراه دارد. برای نمونه می توان گفت کاهش نرخ سود در شهریور ماه سال 96 موجب رونق شاخص و افزایش چند هزار واحدی آن بود.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری افزود: از سوی دیگر صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار که بخش بسیار بزرگی از نقدینگی کشور را در اختیار دارند نیز از سیاست های شورای پول و اعتبار متاثر می شوند. این در حالی است که بسیاری از صندوق ها بازدهی سرمایه را نزدیک به بانک ها پیشنهاد می دهند و بنابراین برای اثر بخشی بیشتر صندوق ها در تامین مالی واحد های تولیدی کشور هماهنگی سیاست های شورای پول و اعتبار با بازار سرمایه ضرورت دارد.

سعید اسلامی به تاثیر سیاست های شورای پول و اعتبار در بازار بدهی نیز اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی که نظام بانکی کشور در تامین مالی بنگاه های اقتصادی با مشکل رویرو است تقویت بازار بدهی می تواند اولویت باشد و بخشی از بحران هزینه تامین مالی ارزان بخش مولد اقتصاد را کنترل کند؛ اما توسعه این بازار نیز به ارتباط گسترده شورای پول و اعتبار و بازار سرمایه وابسته است.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری با بیان اینکه سیاست های اتخاذ شده در شورای پول و اعتبار می تواند هم عامل و هم مانع رشد بازار سرمایه باشد، تاکید کرد: در چنین شرایطی جای خالی یک نماینده از بازار سرمایه در شورای پول و اعتبار محسوس است.

اسلامی ادامه داد: بسیاری از نهادهای پژوهشی و مطالعاتی در جهان، سیاست نامه منتشر می کنند. در این سیاست نامه ها عمدتاً مشکلات و راه حل های آن بیان می شود. ما در کانون نهادهای سرمایه گذاری هم تصمیم گرفتیم به صورت فصلی policy paper منتشر کنیم و در اولین نسخه، ساز و کار شورای پول و اعتبار را بررسی کردیم.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی ها می توان عنوان کرد ترکیب شورای پول و اعتبار چند خاصیت کلیدی دارد. رییس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، دو وزیر به عنوان نمایندگان هیئت دولت و وزیر صنعت معدن و تجارت عضو شورای پول و اعتبار هستند همچنین دادستان یا نماینده وی و رئیس هیئت عامل صندوق ذخیره ملی هم در شورا حضور دارند و نمایندگان بخش خصوصی شامل رئیس اتاق بازرگانی و رئیس اتاق تعاون است. مجلس هم دو نماینده ناظر دارد، بنابراین ترکیب بیشتر دولتی است.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری با بیان اینکه در شورای پول و اعتبار سیاست های پولی تعیین می شود و بیشترین اثرگذاری را در بازار سرمایه و به خصوص در بازار بدهی دارد، گفت: اتاق تعاون و اتاق بازرگانی در شورای پول و اعتبار نماینده دارند ولی جای نماینده بازار سرمایه در این شورا خالی است.

وی ادامه داد: پیشنهاد کوتاه مدت این است که حتما یک نفر نماینده از بازار سرمایه به پیشنهاد کانون نهاد های سرمایه گذاری و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و با تایید شورایعالی بورس در شورای پول و اعتبار حضور داشته باشد. در بلند مدت نیز باید در ساختار شورای پول و اعتبار تجدید نظر شود و اعضای تمام وقت در آن حضور داشته باشند و همچنین  وابستگی آن به دولت کاهش پیدا کند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
6 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد