Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
فرهنگ سرمایه گذاری
https://goo.gl/qFXsjX
1397/06/19 - 15:37 تاريخ انتشار: 1174 تعداد بازديد: 51650 كد خبر:
دوشنبه­ های آموزشی بازار سرمایه؛
تحولاتی در تاریخ تسویه معاملات کارگزاری ها با شرکت سپرده گذاری
طبق ماده 16 دستورالعمل ثبت، سپرده گذاری، تسویه و پایاپای مصوب سال 1388 هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار "روز تسویه برای معاملات سهام، سه روز پس از انجام معامله (T+2) و برای معاملات اوراق مشارکت یک روز بعد از انجام معامله (T+1) خواهد بود". که بر اساس ابلاغیه مورخ بهمن ماه 1396 مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار زمان تسویه اوراق بهاداری همانند سهام از 3 روز به 2 روز کاهش یافت.


 

یکی از مواردی که در بازار سرمایه از اهمیت بسیار بالایی برای مشتریان خرد و عمده برخوردار است نکات مربوط به زمان تسویه معاملات است. طبق مقررات، شرکت­ های کارگزاری باید پول خرید سهام مشتریان را به اتاق پایاپای شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت کرده و با آن تسویه کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، نحوه معاملات اوراق بهادار در کشور به صورت نقدی یا spot است اما همانند همه نقاط دنیا این مدل معامله به معنای تسویه فوری نیست و معمولا با تاخیر صورت می ­گیرد. طبق ماده 16 دستورالعمل ثبت، سپرده ­گذاری، تسویه و پایاپای مصوب سال 1388 هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار "روز تسویه برای معاملات سهام، سه روز پس از انجام معامله (T+2) و برای معاملات اوراق مشارکت یک روز بعد از انجام معامله (T+1) خواهد بود". که بر اساس ابلاغیه مورخ بهمن ماه 1396 مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار زمان تسویه اوراق بهاداری همانند سهام از 3 روز به 2 روز کاهش یافت.

به طریق اولی زمان انتظار برای دریافت وجه فروشندگان اوراق بهادار از شرکت­ های کارگزاری نیز همین بازه زمانی است. نکته مهم دیگر در فرآیند تسویه این ­که طبق مقررات مشتری می­ بایست وجوه خرید سهام را نقدا به حساب کارگزاری بپردازد و چنانچه مشتری مبلغی را برای خرید سهام در لحظه واریز نکند عملا کارگزار وارد فرآیند اعطای اعتبار به مشتری شده است، اما کارگزاران می ­توانند در مهلت زمانی که ذکر شد با شرکت سپرده گذاری مرکزی تسویه کنند.

سازمان بورس و اوراق بهادار در ابلاغیه­ مورخ 27 اسفند ماه 91 تاکید کرد که تاریخ تسویه با مشتریان فروشنده، طبق مقررات پس از تاریخ تسویه شرکت سپرده گذاری مرکزی با شرکت کارگزاری خواهد بود. در نتیجه عملا تسویه پیش از موعد با مشتریان نیز امکان پذیر نخواهد بود .

در جدول زیر زمان بندی پرداخت وجوه واریزی گردآوری شده است:

ابزارهای مالی و روزهای تسویه

نوع ورقه بهادار

تاریخ تسویه

سهام بورس

T+2

سهام فرابورس

T+2

حق تقدم سهام

T+2

واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری در سهام

T+2

واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مختلط

T+2

واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه در اوراق با درآمد ثابت

T+1

واحدهای سرمایه گذاری صندوق های زمین و ساختمان

T+2

اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن

T+2

اوراق مشارکت

T+1

صکوک اجاره

T+1

صکوک مرابحه

T+1

گواهی سپرده

T+1

 
 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد