Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/Aoo6jB
1397/08/13 - 11:02 تاريخ انتشار: 756 تعداد بازديد: 52749 كد خبر:
باوجود بی اعتنایی بورس بازان به تحریم های آمریکا :
استارت طلایی بورس با رخنه هیجان ناتمام ماند
امید به افزایش تقاضا در وزن کشی صفوف
شروع قدرتمند معاملات امروز بورس تهران، به خوبی نشان داد که تهدیدهای آمریکا در خصوص تنگ تر کردن حلقه تحریم های اقتصادی، نمی تواند اثر چندانی بر اقتصاد کشور داشته باشد. اگرچه در ساعات میانی، روند بازار تحت تاثیر رفتار هیجانی و عجولانه برخی سهامداران به سمت عرضه کشانده شد، اما وزن کشی صفوف عرضه و تقاضا حاکی از ناپایداری این عرضه ها در روزهای آتی دارد.

معاملات امروز تالار شیشه ای در حالی آغاز شد که شروع رسمی تحریم های آمریکا نتوانست از فشاا تقاضا در بسیاری از نمادها بکاهد، با این وجود در ساعات میانی فعالیت بورس، رفتار توام با هیجان برخی سهامداران در پی انتشار چند خبر، بازار را به سمت افزایش عرضه کشاند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بورس تهران امروز شاهد روندی دوسویه بود. در بخش اول تشدید تقاضا از سوی سهامداران شاخص را تا رشد حدود هزار واحد کشاند ، اما در نیمه دوم این فشار عرضه  بود که در نهایت منجر به افت شاخص کل شد.

دماسنج بورس تهران امروز با افت 530 واحدی به سطح 182هزار و 918 واحد رسید، شاخص هم وزن نیز با  225 واحد افت به سطح 27هزار و 900 واحد نزول کرد.

رد هیجان در رفتار بورس بازان!

در ابتدای معاملات امروز نمادهای پالایشی با اقبال قابل توجهی از سوی سهامدارن همراه شدند. در ادامه و با گذشت یک ساعت از شروع فعالیت بازار، شاخص تحت تاثیر انبوه تقاضا در نمادهای "فارس"،"وبملت،"کگل" و "شبندر"  تا 900 واحد رشد داشت. از سوی دیگر نمادهای قندی نیز امروز عمدتا تا صف خرید کشیده شدند ، در این میان "قهکمت" و "فثابت" با بیشترین حجم خرید از سوی سهامداران همراه شدند.

یا این وجود انتشار خبر رد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم ، جو مثبت بازار را تحت تاثیر قرار داد و منجر به عرضه بسیاری از صفوف خرید شد.

تالار شیشه ای که در مقابله با جنگ روانی آمریکا روز پرباری را آغاز کرده بود ، تحت تاثیر تصمیم هیجانی برخی سهامداران به سمت واگذاری سهام پیش رفت. بطوریکه نمادهای بزرگ بانکی که تا آن موقع در سمت خرید تحرک مثبتی داشتند، شاهد خالی شدن این صف ها و تجمع در سمت عرضه بودند.

این اقدام عجولانه برخی سهامداران در حالی صورت گرفت، که تنها  شورای نگهبان لایحه مزبور را برای تجدید نظر و اصلاح ایرادات به مجلس بازگرداند و هیچگونه رای قطعی در خصوص CFT صادر نشده بود.

با این حال، در روزی که بورس تهران میتوانست شاهد قدرت نمایی سرمایه گذاران در مقابل تهدیدهای آمریکا باشد، جو روانی ناشی از ریسک های سیستماتیک بر بازار غلبه کرد. اما همچنان واکاوی صفوف عرضه و تقاضا حاکی از قدرت کم عرضه ها دارد و این احتمال را قوت می بخشد که بازار بار دیگر در سمت تقاضا قدرتمند شود. 

در جریان معاملات امروز، "کگل" بزرگترین مانع از افت بیشتر شاخص شد و بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار داشت. معدنی و صنعتی گل گهر با حمایت قاطع حقوقی ها توانست به قبمت 8233 ریال ارتقا یابد. "فارس" دومین نماد موثر بر شاخص کل بود که خرید حدود 10 میلیون سهمی حقوقی ها را به خود دید. در آن سمت نماد "رمپنا" و " پارس" بیشترین اثر منفی را بر بازار داشتند و باعث افت شاخص شدند.

ارزش معاملات امروز بورس حدود 600 میلیارد تومان بود، همچنین حجم معاملات به 2 میلیارد و 127 میلیون سهم رسید.

همچنین در روز یکشنبه بار دیگر حقوقی ها حمایت اصلی را از بازار داشتند. تغییر مالکیت امروز بورس تهران حدود 100میلیارد تومان و از حقیقی به حقوقی صورت گرفت.

همانند روز گذشته ، بیشترین حمایت حقوقی ها در صنایع محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی صورت گرفت. در آن سمت حقیقی نیز بیشترین تحرک را در گروه های زراعت و قند و شکر داشتند.

بیشترین خرید حقوقی ها در نماد "فولاد" به ثبت رسید. امروز بزرگان بازار حدود 80 میلیارد ریال سهم از این شرکت خریداری کردند.

در آن سمت حقیقی ها بیشترین تقاضا را در صندوق امین یکم داشتند. این گروه نیز امروز 18 میلیارد ریال سهم از "امین یکم" خریداری کردند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد