Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/TkeUSt
1391/10/04 - 14:28 تاريخ انتشار: 2377 تعداد بازديد: 13357 كد خبر:
وضعیت طبیعی عرضه و تقاضا مقاطع فولادی در بورس کالا
به دنبال سیر نزولی قیمت‌ها در بازار آهن، میانگین قیمت سبد تیرآهن و میلگرد در بورس کالا ثابت مانده است و اگرچه نرخ عرضه این کالاها در مقایسه با قیمت هفته های گذشته و به دلیل تغییر ترکیب تیرآهن و میلگرد، کمی تغییر کرده اما فقط به خاطر افت تقاضا به دلیل شروع فصل سرما، میزان عرضه از تقاضا در بورس کالا پیشی گرفته است.


به دنبال سیر نزولی قیمت‌ها در بازار آهن، میانگین قیمت سبد تیرآهن و میلگرد در بورس کالا ثابت مانده است و اگرچه نرخ عرضه این کالاها در مقایسه با قیمت هفته های گذشته و به دلیل تغییر ترکیب تیرآهن و میلگرد، کمی تغییر کرده است اما فقط به خاطر افت تقاضا به دلیل شروع فصل سرما، میزان عرضه از تقاضا در بورس کالا پیشی گرفته است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) ، بررسی ها نشان می دهد از نظر معامله‌گران بازار آهن، اصولا پایین بودن میزان تقاضا عامل کاهش قیمت‌ها بوده است. البته روند نزولی حجم تقاضا در بازار از چند ماه قبل آغاز شده اما جو روانی و نوسان قیمت ارز اجازه نداد تا این کاهش تقاضا در بازار تاثیر داشته باشد . از این رو به گفته معامله‌گران در حال حاضر کمبود تقاضا و پیشنهاد خریدهایی که مطرح می‌شود بسیار محدود است و این شرایط ارتباطی با اظهارات و انتقادات نداشته است.

همچنین ستاد فولاد و سازمان حمایت به صورت روزانه قیمت محصولات فولادی را در بورس و بازار رصد می‌کند تا بازار این بخش روزهای آرام خود را سپری کند و ضمن آن که نباید از یاد برد که عملکرد نظام مند بورس کالا در کنترل بازار فولاد کشور در سال های اخیر بسیار ارزشمند بوده و مورد تایید کامل کارگروه فولاد می باشد.
 
بر اساس این گزارش، طبق قاعده با  احتساب قیمت شمش 1500 تومانی دربورس، قیمت میلگرد با احتساب هزینه‌های جانبی (تولید، حمل، خواب سرمایه و 3 درصد سود) زیر 1820 تومان نخواهد بود، اما می‌بینیم که تولیدکننده‌ها به دلیل رکود بازار و کاهش تقاضا محصول خود را به نرخ 1640 تومان می فروشند که معادل قیمت تمام شده شمش وارداتی با ارز مبادله‌ای است.

طبق آخرین بررسی و تحلیل‌ها، بازار فولاد طی هفته های اخیر به دلیل فصل سرما و کاهش شدید فعالیت های عمرانی با کاهش قیمت و افت تقاضا مواجه شده است و دست‌اندرکاران بازار فولاد معتقدند که علت اصلی کاهش تقاضا برای مقاطع فولادی در بورس همین امر است و نه گرانی آنها.

هرچند با محدود شدن عرضه، قیمت‌ها بهبود خواهد یافت اما در مقابل پائین‌بودن تقاضا اجازه نمی‌دهد تا بازار رونق را تجربه کند مگر این‌که در ماه‌های پایانی سال تغییری در روند مصرف ایجاد شود که البته این موضوع بعید به نظر می‌رسد چرا که هر ساله در ماه‌های سرد سال به دلیل کاهش ساخت و ساز و فعالیت‌های عمرانی از میزان خرید آهن‌آلات کاسته می‌شود و معمولاً از فروردین‌ماه سرعت خریدها به دلیل رشد ساخت و سازها افزایش پیدا می‌کند.

بررسی معاملات هفته گذشته بازار آهن در بورس کالا نشان می‌دهد قیمت مقاطع در سه روز اول هفته در بازار تهران با کاهش روبه‌رو بود اما از روز سه‌شنبه قیمت‌ها کمی بهبود یافت که البته به اندازه کاهش‌های اول هفته نبود.  همچنین میانگین قیمت میلگرد در اصفهان که در پایان دو هفته گذشته 17 هزار و 513 ریال بود، در هفته قبل به 17هزار و 250 ریال رسید. میانگین قیمت تیرآهن 14 تا 18 نیز از 17هزار و 360 به 17هزار و 200 ریال کاهش یافت تا همچنان افت تقاضا بر بازار فولاد سایه افکند. همچنین متوسط قیمت عرضه مقاطع در بورس 16هزار و 500 ریال بوده است.
وضعیت فعلی نشان می‌دهد بازار با رکود مواجه شده است که البته در مقطع فعلی به علت سرمای هوا چنین موضوعی هر ساله رخ می‌دهد هرچند  وضعیت بازار آهن‌آلات به‌گونه‌ای است که نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی برای آن داشت، اما هر ساله پس از فصل سرما تقاضا برای خرید افزایش پیدا می‌کند، لذا تولیدکنندگان باید برای ماه‌های آینده برنامه‌ریزی دقیقی کنند.
البته باید نباید فراموش کنیم که نوسانات نرخ ارز در بازار غیر رسمی ، جو روانی کاذبی را برای افزایش تقاضا در کالاهای اساسی چون فولاد در هفته های آینده به دنبال خواهد داشت.
 
 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد