Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/nTM1TW
1395/11/29 - 08:58 تاريخ انتشار: 1330 تعداد بازديد: 37995 كد خبر:
بسته خبری 95.46:
مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته
پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، در بسته خبری پیش‌رو، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

 

طرح های جدید توسعه صنعت نفت در دستور کار

بیژن نامدار زنگنه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: تا پایان امسال بهره برداری از حوزه مشترک نفتی پارس جنوبی به ظرفیت 35 هزار بشکه آغاز می شود. وزیر نفت با بیان اینکه امسال سال طلایی پتروشیمی‌های کشور است، گفت: طرح چندین واحد تولید اتان به اتلین و پلی‌اتلین به ظرفیت 9 میلیون تن و به ارزش 6 میلیارد دلار درکشور به اجرا در آمده که برخی از آنها به بهره برداری رسیده و تعدادی دیگر در آینده به بهره برداری خواهد رسید. صنعت پتروشیمی کشور به 45 تا 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیازمند است که 30 درصد از آن از محل سرمایه گذاری داخلی و 70 درصد دیگر از محل فاینانس و وام هایی با قیمت مناسب تامین خواهد شد.

مشاهده کل خبر


تعمیق تامین مالی از بازار سرمایه با ساماندهی بازارهای جانشین

به گفته دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، ماموریت پروژه صد روز، 100 اقدام به سازمان بورس واگذار شده تا به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه بسترهای لازم را ایجاد کند. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: با توجه به رشد ابزارها و نیاز بیش از پیش اقتصادهای نوظهور به تامین مالی، در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز یک پروژه برای افزایش تامین مالی از طریق بازار سرمایه تعریف شده تا هم بازار پول از فشار موجود خارج شود و هم بازار سرمایه به جایگاه و سهم واقعی خود از اقتصاد دست پیدا کند.

مشاهده کل خبر


امکان تجدید نظر در قوانین توقف و بازگشایی نمادها وجود دارد

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار هرچند در سال جاری تعداد توقف های نماد در بازار افزایش یافت اما این موضوع متاثر از شرایط خاص بود و نباید در شرایط خاص مقررات را تغییر داد، اما این توقف های طولانی به طور حتم تذکری به مقررات گذاری است که بررسی شود و در نقاطی که می توان قوانین را سهل تر کرد، این کار انجام شود. دکتر شاپور محمدی حجم سرمایه گذاری خارجی در کشور را پس از اجرای برجام قابل توجه دانست و گفت: برجام اتفاق بزرگ و مثبتی برای اقتصاد کشور و به تبع آن بازار سرمایه بود.

مشاهده کل خبر


بانک و بورس در جهت تعادل اقتصادی به دولت کمک کنند

صبح یکشنبه 24 بهمن 95، هشتمین کنفرانس توسعه نظام مالی سرمایه گذاری در ایران با همت دانشگاه صنعتی شریف، سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک ملت و با حضور دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، دکتر محمد باقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، دکتر محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت معدن تجارت و جمعی دیگر از مدیران اقتصادی کشور در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد. دکتر محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور در هشتمین کنفرانس توسعه نظام مالی سرمایه گذاری در ایران گفت: امروز بورس و بانک نقش مهمی در اجرای تعادل اقتصادی در بازار پول، سرمایه، کالا و خدمات و همچنین توسعه اقتصادی ایفا می کنند.

مشاهده کل خبر


اوراق بدهی، ساختار بازار سرمایه ایران را متفاوت کرده است

عبدالناصر همتی، در هشتمین همایش تامین مالی و سرمایه گذاری گفت: ضریب نفوذ بیمه به طور میانگین در دنیا حدود 6 است؛ با این حال ضریب نفوذ بیمه های غیرزندگی ۲.۷ است و این رقم در ایران ۱.۸ است که نشان می دهد در بیمه های غیرزندگی زیاد از دنیا عقب نیستیم. رئیس شورایعالی بیمه،  یکی از مهمترین مشکلات صنعت بیمه این است که اوراق بدهی بلندمدت در کشور نداریم؛ از آنجایی که بیمه های زندگی تعهدات بلندمدت دارند می توانند اوراق بدهی بلندمدت را جذب کنند.

مشاهده کل خبر


بازنگری در تفسیر ماده 141 / معافیت مالیاتی شرکت های زیان دیده از تحریم ها

به گفته معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس، برای بنگاه هایی که به دلیل تحریم ها یا عملکرد خود بنگاه و وضعیت کلی اقتصاد دچار زیان شده اند و مشمول ماده 141 شده اند و امکان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها با معافیت مالیاتی را ندارند، دو پشنهاد به عنوان خروج از وضعیت فعلی مطرح و بررسی شد. دکتر حسن امیری در گفتگو با "سنا" اظهار داشت: برای رفع مشکل شرکت هایی که مشمول ماده 141 شده اند و ادامه فعالیت شان با توجه به قوانین و مقررات موجود دچار معضل شده کارگروهی برای بررسی راهکارهای خروج از این شرایط تشکیل شد.

مشاهده کل خبر


کشف قیمت لحظه ای و واقعی زعفران ایرانی با گواهی سپرده کالایی

روز یکشنبه 24 بهمن ماه، مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم افتتاحیه معاملات گواهی سپرده زعفران از کشف قیمت لحظه ای و واقعی زعفران ایرانی در پی معاملات گواهی سپرده کالایی خبر داد. حامد سلطانی نژاددر این مراسم به مزایای معاملات زعفران به شیوه گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: امکان ورود کشاورزان به معاملات و فروش محصولات خود، تسهیل در فروش محصول و دریافت سریع وجه، امکان انجام معاملات در سطح خرد و کلان، عرضه مستمر و کشف نرخ روزانه و کاهش هزینه های جابه جایی محصول از جمله مزایای راه اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس کالا است.

مشاهده کل خبر


امکان تامین مالی و پوشش ریسک فعالان بازار زعفران در بورس کالا

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاح رسمی معاملات گواهی سپرده زعفران، مزایای راه اندازی این معاملات را تشریح کرد. حسن امیری به ابزارهای نوین مالی بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: گواهی سپرده کالایی و قراردادهای سلف استاندارد از مهمترین ابزارهای تامین مالی و همچنین ابزاری برای بازار نقد قوی و قراردادهای اختیار معامله و آتی نیز به عنوان ابزارهای پوشش ریسک در بورس کالای ایران فعال هستند.

مشاهده کل خبر


ایران از کانال بورس کالا، تعیین کننده قیمت زعفران دنیا می شود

به گفته قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه معاملات گواهی سپرده زعفران، این معاملات در بورس کالا به تأمین مالی کشاورزان از جمله زعفران کاران و همچنین افزایش استفاده تولید کننده و مصرف کننده نهایی از مزیت تولید و قیمت منجر می شود. علی اکبر مهرفرد، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت معاملات زعفران در کشور گفت: معاملات زعفران در بورس کالا به گسترش بسترهای معاملاتی شفاف و مطمئن، ارتقای استانداردها و کیفی شدن محصول، همچنین گسترش صادرات و تبدیل شدن به مرجعیت قیمتی در جهان کمک خواهد کرد.

مشاهده کل خبر


درخشش نام ایران با گواهی سپرده کالایی زعفران

به گفته مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار، ایجاد معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران، گامی استوار در احیای نام ایران به عنوان تولید کننده اصلی زعفران در دنیا است. حسن رضایی پور معتقد است با ایجاد معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران، از ارزان فروشی و صادرات فله ای این کالا جلوگیری می شود. همچنین با گواهی سپرده شدن این کالا، دست واسطه ها از این محصول قطع می شود. وی با بیان اینکه عرضه زعفران در تالار صادراتی بورس کالا سبب تکمیل ارزش افزوده این محصول می شود، به "سنا" گفت: از آنجا که بیش از 80 درصد تولید زعفران، مصرف صادراتی دارد، می توان گفت که این کالا از جمله کالاهایی است که همواره منجر به ارزآوری برای اقتصاد کشور می شود و با عرضه در بورس کالا ارزش افزوده این محصول تکمیل می شود.

مشاهده کل خبر


صندوق تثبیت یک گام دیگر به تاسیس نزدیک شد

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار از نامه وزیر اقتصاد به معاون رئیس جمهور درموضوع صندوق تثبیت بازار سرمایه خبر داد. محسن خدابخش در گفتگو با "سنا" اذعان داشت: به تازگی علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه ای به محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواستار آن شده است که منابع لازم برای تاسیس صندوق تثبیت بازار سرمایه تخصیص پیدا کند و انشاء الله در هفته آینده جلسه ای در این خصوص تشکیل خواهد شد.

مشاهده کل خبر


تأمین مالی پروژه‌های نفت و گاز با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه

محمدرضا پورابراهیمی داورانی، دوشنبه 25 بهمن در نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر نفت و معاونان او که در وزارت نفت برگزار شد، گفت: باید به موضوع سرمایه‌گذاری در طرح های توسعه نفت و گاز توجه ویژه شود. به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در شرکت‌های پتروشیمی خارج از مجموعه تحت نظر وزارت نفت در صادرات محصولات یک رقابت ناسالم وجود داشته که به نفع منافع ملی نیست که این بیانگر ضعف مدیریتی در آن بخش است.

مشاهده کل خبر


توسعه بازار سرمایه و تقویت بورس نیاز امروز اقتصاد کشور

به گفته مدیر عامل بانک ملت در هشتمین کنفرانس توسعه نظام مالی سرمایه گذاری در ایران،  با توجه به برنامه ششم توسعه و همچنین اقتصاد مقاومتی توسعه بازار سرمایه و تقویت بورس نیاز امروز اقتصاد کشور است. هادی اخلاقی فیض ادامه داد: سهم تامین مالی بازار پول و سرمایه متفاوت است. نظام بانکی پاسخگوی کوتاه مدت تامین مالی بنگاه ها و بورس تامین کننده نیازهای بلندمدت نیازهای اقتصادی شرکت های تجاری است.

مشاهده کل خبر


خون تازه نقدینگی در رگ های بازار سرمایه

به گفته عضو هیات مدیره بیمه دانا، بازار، حرکت تازه خود به سمت منطق گرایی را آغاز کرده است و تصور می رود اگر مشکل نقدینگی در این روزهای آخر سال حل شود، به مدار مثبت خود باز خواهد گشت. سعید شیرزادی در گفتگو با "سنا" اذعان داشت: بررسی رفتار شاخص و حرکت سهم ها در دو سه روز اخیر نشان می دهد رفته رفته سهم های بزرگ سیگنال های خرید از خود نشان می دهند؛ مخصوصا شرکت ها و صنایعی که به قیمت های جهانی متصل هستند.

مشاهده کل خبر


رونمایی از 8 عامل اثرگذار بر اقتصاد ایران

مدیر اجرایی همایش "دورنمای اقتصاد ایران در سال 96"، بررسی وضعیت فعلی و تاثیرات برجام، برنامه ششم توسعه و بودجه 96، تحلیل بازارهای مالی (سرمایه پول و بانک) فرصت‌ها و چالش‌های اقتصاد ایران و جهان، روند آتی بازار نفت، طلا، ارز، سکه، صنایع منتخب بورسی و مسکن را از جمله محورهای این همایش عنوان کرد. امیررضا حسنی، در نشست خبری که صبح روز چهارشنبه 27 بهمن ماه، به منظور اطلاع رسانی این همایش برگزار شد به توضیح برنامه‌های این همایش که در 9 اسفندماه امسال در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود، پرداخت.

مشاهده کل خبر


تعامل بیشتر با بانک های بین المللی در گروی
IFRS است

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گوهران امید، از نگاه بانک مرکزی با توجه به فضای کنونی کشور که پس از برجام نیاز به تعامل بیشتر بانک‌ها با بانک‌های بین‌المللی وجود دارد، دنیا از ما صورت‌های مالی شفاف همراه با یادداشت‌های مؤثر در زمینه ریسک طلب می‌کند و فرمت جدید صورت‌های مالی می‌تواند کمک موثری در این زمینه باشد. بنابراین بعد از رفع اختلاف بین سازمان حسابرسی و بانک مرکزی صورتهای مالی بانکها با فرمت جدید ارائه شد. سیاوش وکیلی با بیان اینکه بسته بودن نماد بانک‌ها همچنان ابهام‌هایی را برای بازار سرمایه رقم زده است، به "سنا" گفت: هرچند بسته بودن نمادها با اصل نقدشوندگی بازارها در تناقض کامل است، اما با توجه به نبود دسترسی به اطلاعات کامل درباره بخش بزرگی از اقتصاد، شاید چاره ای جز توقف نمادها تا شفاف شدن وضعیت نباشد.

مشاهده کل خبر


چشم انداز صندوق های سرمایه گذاری جسورانه در بازار سرمایه

به گفته مدیر توسعه کسب‌وکارهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس، ماهیت سرمایه‌گذاری‌ در صندوق‌های جسورانه بلندمدت و بین 3 تا 7 سال است. پس نباید انتظار داشته باشیم که پس از گذشت تنها چند ماه از دریافت موافقت اصولی اتفاقی مهم و چشمگیر از منظر سودآوری این صندوق‌ها به وقوع بپیوندد. عطاله افتخاری به چالش های پیش روی صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: در این مسیر صندوق‌های جسورانه چالش‌هایی را تجربه کرده و در فعالیت آتی خود نیز شاهد آن خواهند بود. این صندوق‌ها یکی از حوزه‌های علاقه خود را صنعت فین‌تک معرفی کردند. لذا، پیش‌بینی می‌شود در صورت عدم وجود کسب‌وکارهای متعدد و متنوع در حوزه فین‌‌تک در ایران، در آینده‌ای نه چندان دور عدم تعادل در نظام عرضه و تقاضای سرمایه‌ ایجاد شود و یا شاهد پدیده‌ هایی چون ارزش‌گذاری‌های حبابی (overvaluation) باشیم.

مشاهده کل خبر


رونق مسکن با لیزینگ 21 درصدی دشوار است

عضو کانون سراسری انبوه‌سازان، پیش بینی وضعیت بازار مسکن و صنعت ساخت و ساز در روزهای آینده را دشوار دانست و به "سنا" گفت: تاکنون اتفاق خاصی رخ نداده اما می توان انتظار داشت که بازار در سال آینده اندکی از رکود خارج شود. به گفته ایرج رهبر،کمک به تامین مالی مسکن که بسیاری از صنایع دیگر را هم به حرکت درمی آورد، مثبت است؛ اما باید توجه داشت بهره بانکی بیش از 20 درصد که مطمئنا در کنار هزینه های جنبی همچون ثبت و محضر، بیشتر هم خواهد شد، کمک چندانی به رونق بازار مسکن نمی کند.

مشاهده کل خبر


جلسه 130 کارگزار با مسوولان سازمان بورس برای بررسی دلایل تخلفات اصلی بازار

کانون کارگزاران بورس از برگزاری جلسه ایی برای برای بررسی تخلفات شایع کارگزاران با حضور مدیران پیگیری تخلفات و نظارت بر کارگزاران (مرتضی شهیدی و عطایی) خبر داد که دو روز پیش با مشارکت حدود 130 مدیرعامل، عضو هیات مدیره و مدیر ارشد شرکت های کارگزاری برگزار شد. در این جلسه ابتدا نمایندگان سازمان بورس برخی از دستورالعمل‌ها و مقررات مهم در زمینه تخلفات را بازخوانی کرده و سپس عمده مسائل مهم کارگزاران را که منجر به تخلفات شایع می‌شوند، توضیح دادند.

مشاهده کل خبر


تقدیر از بورس تهران در سومین کنفرانس بین المللی هلدینگ و گروه شرکت ها

در سومین کنفرانس بین المللی هلدینگ و گروه شرکت ها در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما از حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران تقدیر به عمل آمد. این تقدیر به سبب زمینه سازی برای بهبود در جذب و پذیرش هلدینگ ها و تامین مالی گروه شرکت ها از سوی شرکت بورس اوراق بهادار تهران بوده است.

مشاهده کل خبر


اولین کارگاه مشترک آموزشی بازارهای سرمایه ایران و آلمان

نخستین کارگاه مشترک آموزشی بازارهای سرمایه ایران و آلمان در راستای تفاهم نامه همکاری میان سازمان بورس و اوراق بهادار با همتای آلمانی خود، «بافین»، با هدف تبادل مشترک اطلاعات و تجربه در حوزه های فعالیت هر دو طرف برگزار شد. در کارگاه آموزشی دو روزه "بازارهای سرمایه ایران و آلمان"، نمایندگان تمامی ارکان بازار سرمایه ایران حضور داشتندو در طول تمامی ارائه ها مباحث و تحلیل های مقایسه ای بین دو بازار توسط ارائه کنندگان و حضار صورت گرفت.

مشاهده کل خبر


جلسه شورای عالی سیاستگذاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

جلسه هم اندیشی شورای عالی سیاستگذاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه (فاینکس 2017) با حضور مدیران روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی، بیمه مرکزی و رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی روز دوشنبه 25 بهمن ماه، برگزار شد. در این جلسه نحوه چگونگی دعوت از مخاطبان برای حضور در نمایشگاه به بحث گذاشته شد و حاضرین به ارائه راهکار به منظور برگزاری هرچه بهتر دهمین دوره نمایشگاه بورس، بانک، بیمه پرداختند.

مشاهده کل خبر


اولین حضور سازمان بورس در نشست کمیته منطقه‌ای آیسکو

پس از عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در آیسکو، نمایندگان سازمان برای اولین بار در این نشست مهم – که یکی از 4 کمیته اصلی آیسکو است و روسا و نایب رئیسان کشورهای عمان، غنا، تونس، آفریقای جنوبی، کویت، عربستان، امارات از جمله شرکت کنندگان آن بودند– حضور یافتند. تمرکز اصلی سی و هشتمین نشست «کمیته منطقه‌ای آفریقا / خاورمیانه» آیسکو که به میزبانی نهاد ناظر بازار سرمایه کشور امارات در روزهای 26 و 27 بهمن سال جاری در ابوظبی برگزار شد، بر ارتقای سطح همکاری و تسهیل در تبادل ارتباطات بین نهادهای ناظر و قانونگذار بازار سرمایه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است.

مشاهده کل خبر

 

 

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد