Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/ypBbOe
1395/12/28 - 11:43 تاريخ انتشار: 5722 تعداد بازديد: 38663 كد خبر:
اوراق سلف، ابزاری امروزی با روح ایرانی و اسلامی
اوراق سلف به عنوان ابزاری نوین و اسلامی مشکلات صنایع مختلف را چاره و تولیدکننده را راضی از تلاش و کوشش و مصرف‌کننده را در منافع تولید شریک می‌کند. اوراق سلف ابزاری پیشرو در اقتصاد ایران است.


یاسر فلاح ـ مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس

کمی قدیم‌تر از امروز، کشاورزان برای تأمین معاش و مخارج روزمره، محصولات‌شان را به بار ننشسته می‌فروختند. «سلف خریدارانی» بودند که چند ماه قبل از محصول‌دهی زمین، سر و کله‌شان پیدا می‌شد و محصول کشاورزان را نقدی می‌خریدند و با قبول ریسک، سود می‌بردند و از سویی کشاورز هم زودتر به نان و نوایی می‌رسید. حالا این سنت قدیمی و شرعی در بازار سرمایه ایران لباس نو و امروزی به تن کرده است! شرایط اقتصادی به گونه‌ای شده که بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان صنعت برای تأمین مالی نیاز به منابعی دارند که از قضا تهیه‌ی آن راحت نیست. امروز دیگر بانک‌ها آنطور که باید و شاید وام راحت نمی‌دهند. برای همین است که این بار بازار سرمایه آستین بالا زده و با ایجاد ابزاری نوین و اسلامی، مشکلات صنایع مختلف را چاره می‌کند. اوراق سلف، اینجا در ایران این سنت حسنه را زنده کرده و تولیدکننده را راضی از تلاش و کوشش، و مصرف‌کننده را در منافع تولید شریک می‌کند. اوراق سلف ابزاری پیشرو در اقتصاد ایران است که محصول را زودتر از تولیدکنندگان می‌خرد و ابزار تامین مالی است.

نکته جالب درباره اوراق سلف، مبتنی بودن آن بر یک کالای تولیدی است. حالا در بورس‌های کالایی ایران این اوراق به طور گسترده‌ای در حال استفاده است. بطوریکه انواع اوراق سلف گندم، میلگرد و فولاد در بورس کالای ایران و قراردادهای سلف برق و اوراق سلف بنزین و نفت کوره در بورس انرژی ایران معامله شده یا در حال معامله است. اوراق سلف کاری کرده کارستان، بازهم همانند قدیم الایام برای کشاورزان ارمغانی به همراه آورده و منافعی که این بار کشت و زرعشان بر زمین نماند و قبل از اینکه زردی گندم زار را ببینند سبزی اسکناس و حاصل رنجشان را ببینند و بگیرند. این بار اما بانی آن بورس کالای ایران است تا با اوراق سلف گندم، اشتیاق کشاورزان به تولید را دوچندان کند.

سلف های جدید فقط گندم پیش خرید نمی کند. بنزین تولید نشده پالایشگاه ستاره خلیج فارس در چند ثانیه مهمان بورس انرژی ایران می شود و بیش از 3000 میلیارد ریال پول روانه پالایشگاه می کند. یا چرخه ای که اینروزها به کمک قراردادهای سلف استاندارد در صنعت برق ایجاد شده و تولید کنندگان برق را خشنود کرده است. بورس انرژی 4 سال است که پول نیروگاههای عضوش را جلو جلو می گیرد و برق تولیدیشان را یکماه بعد تحویل می دهد. چرخه ای که اگر بزرگتر شود، انگیزه های تولید را بیشتر می کند و راه تامین مالی تولیدات داخلی را هموار. اینجا در بازار سرمایه ایران، اقتصاد مقاومتی هم اقدام شده و هم عمل می شود. یک راهش اوراق سلف است تا چرخ تولید کننده با سرعت بیشتری بچرخد و پول کالایش زود تامین شود.

استقبال تولیدکنندگان از این روش تأمین مالی به گونه‌ای بوده که تا پایان شش ماهه سال 95، بیش از 43 هزار میلیارد ریال از محل اوراق سلف در بورس‌های کالایی جهت مصارف تولیدکنندگان تأمین مالی شده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد