Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/viu132
1396/10/22 - 07:53 تاريخ انتشار: 1743 تعداد بازديد: 46380 كد خبر:
بسته خبری 96.37؛
مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته
پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، در بسته خبری پیش‌رو، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.


بانک ها به بازار سرمایه متصل شوند/ دستور پرداخت سود سهام عدالت ابلاغ شد

با دستور رییس جمهور سود سهام عدالت از روز دوشنبه 18 دی ماه، به مشمولان پرداخت شد و بر این اساس آن دسته از مشمولین که از محل تخفیف یا آورده خود یک میلیون تومان سهام دارند، ۵۰ هزار تومان سود سهام عدالت دریافت می کنند. رییس جمهور در جلسه خود با وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی به اهمیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: باید به مردم توضیح داد که دولت مسیر اقتصاد را درست انتخاب کرده است. مردم باید به خوبی از شرایط منطقه ای و جهانی اقتصاد و روند مثبت شاخص‌ها در ایران آگاه شوند. توسعه ساختمان ها و بخش اداری، سرمایه بانکها را منجمد می کند و بانک‌ها باید سرمایه‌ها را برای کمک به اقتصاد آزاد کنند و به طور کامل به بازار سرمایه متصل شوند.

مشاهده کل خبر


کارنامه مثبت بورس در بازگشایی نمادهای متوقف

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با تشریح فعالیت های اقتصادی دولت از پرداخت کامل سود سهام عدالت به دهک‌های پایین خبر داد. وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش به بازگشایی بسیاری از نمادهای بورسی اشاره کرد و در خصوص فروش سهام سهامداران شرکت کنتورسازی توضیحاتی را ارائه داد. مسعود کرباسیان با بیان اینکه شرکت ها بعد از برگزاری مجمع می توانند سود را تا 8 ماه تقسیم کنند گفت: شرکت های مشمول طرح سهام عدالت باید سه هزار و 800 میلیارد تومان سود سهام را به حساب خاص سازمان خصوصی سازی واریز کنند که تاکنون 1200 میلیارد تومان به این حساب واریز شده است.

مشاهده کل خبر


سرمایه گذاران بخش مسکن از طریق بورس سرمایه گذاری کنند/ صندوق زمین و ساختمان گزینه جذاب برای سرمایه گذاری

دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره مذاکرات و همکاری های اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور فعالیت صندوق زمین و ساختمان گفت: این امر از سوی بانک مسکن مطرح و پیگیری شد و این بانک مایل به راه اندازی صندوق زمین و ساختمان بود. سخنگوی سازمان بورس اظهار داشت: طی چند وقت گذشته بانک مسکن موفق به راه اندازی اوراق رهنی شد که با توجه به این مساله، می توان گفت بانک مسکن در این زمینه ها و نیز کمک جهت خروج مسکن از رکود بسیار موفق عمل کرد.

مشاهده کل خبر


کارگاه بزرگ آموزشی با حضور ناشرین بورسی و فرابورسی

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رویکرد و تاکید اصلی کارگاه آموزشی با حضور ناشران بورسی و فرابورسی را "گزارش تفسیری مدیریت" عنوان کرد و گفت: در این کارگاه آموزشی، ویژگی های گزارش تفسیری مدیریت و مفاهیم و آموزش های لازم برای ناشران بورسی و فرابورسی بازگو می شود و آنها نیز موظفند با توجه به زمان توقف و بازگشایی نمادها ، اطلاعات و گزارش های خود را با سرعت عمل بالا انتقال دهند. مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه گفتگو خود با "سنا" اظهار داشت: با توجه به اینکه بیشترین تغییرات در دستورالعمل های جدید، متوجه ناشران است و باید وظایف آنها مورد توجه ویژه قرار گیرد، تصمیم بر آن شد که یک کارگاه بزرگ آموزشی با حضور اعضای هیات مدیره، مدیران و کارشناسان سازمان بورس، برگزار و آخرین تغییرات این دستورالعمل ها تبیین شود.

مشاهده کل خبر


نرخ ذغال سنگ ایران همگام با بازارهای جهانی

نشست خبری انجمن ذغال سنگ ایران امروز با حضور رییس و دبیر این انجمن برگزار شد. در ابتدای این نشست سعید صمدی، دبیر انجمن ذغال سنگ با تاکید بر اهمیت بازار این کالا در اقتصادهای بزرگ بین المللی بیان کرد: در بررسی تاریخی این بازار می توان به تشکیل اتحادیه اروپا زیر سایه اتحادیه ذغال سنگ اشاره کرد. این موضوع نشان میدهد در تمام دنیا این بازار از اهمیت خاصی برای کشورهای تولید کننده برخوردار است. رئیس انجمن ذغال سنگ ایران از ارائه پیشنهادی به وزیر صنعت مبنی بر تغییر در شیوه قیمت گذاری ذغال سنگ خبر داد و گفت: در سال جاری قیمت ذغال سنگ در بازارهای جهانی شکوفاترین وضعیت را داشته است و قیمت از مرز 250 دلار در هر تن هم عبور کرده است، در حالی که در سال 96 هنوز با گذشت 10 ماه از سال، قیمت از سوی دولت اعلام نشده است.

مشاهده کل خبر


6ماه حبس، مجازات مدیر سایت متخلف بورسی

به گفته مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، برخورد با سایت ها و کانال های تلگرامی متخلف بورسی از سال گذشته در دستور کار واحد حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است. در همین زمینه طی هفته جاری دادگاه رای خود را نسبت به یکی از این سایت های متخلف اعلام کرد. بر همین اساس مدیر سایت مربوطه به 6 ماه حبس محکوم شده است. محمدعلی شیری زاده اظهار داشت: طی چند سال اخیر با گسترش استفاده از فضای مجازی میان سرمایه گذاران بورسی، عده ای سودجو اقدام به فعالیت هایی کردند که عملا بدون مجوز و همراه با تخطی از قوانین بود.

مشاهده کل خبر


نفوذ بیشتر در بازار جهانی زعفران از مسیر بورس کالا

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، علی اکبری، با بیان این که عرضه زعفران در بورس کالا به نفع کشور است به "سنا" گفت: زعفران کالایی اقتصادی است و کشور ما در تولید این محصول حرف اول در دنیا را می زند؛ از این رو استفاده از مکانیسم عرضه و تقاضای بورس کالا برای تعادل بازار داخلی و همچنین امکان صادرات این محصول از بورس به منظور رقابت با سایر عرضه کنندگان دنیا وجود دارد. به گفته یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، محمد حسن نژاد، ارتباط مستمر و موثر میان بازار سرمایه و بخش کشاورزی از گذشته یکی از چالش های اقتصادی بوده است که از چند سال اخیر با تنوع خدمات بورس کالا برای فعالان بخش کشاورزی و همچنین تاکید وزیر جهاد کشاورزی به استفاده از ظرفیت های بورس کالا، این پیوند محکم تر شده است.

مشاهده کل خبر


تحلیل، نقطه ثقل یک اقتصاد شفاف

روز یکشنبه در تالار استاد فقید دکتر اسلامی بیدگلی شرکت کارگزاری بانک کشاورزی، مراسم اختتامیه جشنواره تحلیل برتر با حضور شخصیت های برجسته بازار سرمایه برگزار شد. در این جشنواره که با محوریت فلزات اساسی در بازارهای جهانی برگزار شد، شرکت کنندگان به تحلیل این بازار و لزوم تحلیل محوری در بازار سرمایه و اقتصاد پرداختند. در این جشنواره عزیراله عصاری، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات با بیان دو موضوع در خصوص روند فعالیت فلزات اساسی، بیان کرد: توسعه زیر ساخت های ارتباطی و شبکه های ارتباطی طی سال های اخیر سرعت انتقال اخبار را بسیار افزایش داده است.

مشاهده کل خبر


بورس کالا ظرفیت تعامل با بورس های منطقه و جهان را دارد

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به استقبال زیادی که هیات های اروپایی از جمله بورس یونان برای توسعه همکاری و امضای تفاهمنامه اقتصادی با ایران داشته اند، باید در مسیر توسعه تعاملات کالایی از مسیر بورس ها نیز قدم برداریم. سید حسن حسینی شاهرودی به امکان توسعه روابط بورس کالای ایران با سایر بورس های جهان اشاره کرد و گفت: عرضه محصولاتی همچون پسته و زعفران در بورس کالا در شرایطی مطرح می شود که سیاست گذاران اقتصادی می توانند با برنامه ریزی صحیح در این حوزه موفق بوده و این معاملات را در سطح بین المللی گسترش دهند.

مشاهده کل خبر


رقابت با رقبای خارجی در حوزه کشاورزی با ورود به بورس کالا

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر حمایت از کشاورزان با توسعه قیمت تضمینی به جای خرید تصمینی، گفت: سیاست جدید دولت مبنی بر عرضه گندم در بورس کالا ثمرات زیادی را برای کشاورزان و اصلاح ساختاری بخش کشاورزی به همراه خواهد داشت، اما نکته حائز اهمیت، لزوم اطلاع‌رسانی و آموزش درباره مزایای بورس به کشاورزان است. به گفته علی وقف‌چی، در طرح خرید تضمینی محصولات کشاورزی به سمتی حرکت می‌کنیم که محصولات را تحت هر شرایطی و با هر کیفیتی به فروش برسانیم؛ اما اگر انتظار داریم در بحث رقابت‌پذیری حرفی برای گفتن با رقبای خارجی داشته باشیم، باید در راستای توسعه طرح قیمت تضمینی در بورس کالا به جای خرید تضمینی قدم برداریم.

مشاهده کل خبر


سال ۲۰۱۸؛ سال رشد و رونق بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان درباره شرایط فعلی بازار سرمایه با توجه به گزارش های 9 ماهه، به "سنا" گفت: گروه فلزات اساسی در 9 ماهه ابتدایی امسال صادرات خوبی داشت و گروه معادن و پتروشیمی ها نیز متأثر از افزایش نرخ ارز شرایط بسیار خوبی را تجربه می کنند که با تعدیل های مثبتی نیز همراه است. مصطفی صفاری با اشاره به اینکه بیشترین سهم صادرات غیر نفتی کشور ما در حال حاضر گروه پتروشیمی ها است، ادامه داد: دومین صنعتی که بیشترین سهم را در صادرات غیر نفتی کشور دارد گروه معادن است که به دو بخش کانی فلزی و کانی غیر فلزی تقسیم می شوند.

مشاهده کل خبر


گزارش‌های 9 ماهه، جرقه مثبت دیگری برای بورس

به گفته مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه، ارزیابی سودآوری شرکت‌های بورسی طی 9 ماه اخیر به دلیل انتشار گزارشات تولید ماهانه، کار چندان سختی به نظر نمی‌رسد. در این زمینه می توان پیش‌بینی کرد که شرکت ها در سال 96 نسبت به مدت مشابه در سال قبل شرایط بهتری را گذرانده‌اند. مهدی طحانی اظهار داشت: طی چند ماه اخیر تحولات بسیاری در بخش اقتصاد داخلی و خارجی روی داده است. در بخش بین‌الملل شاهد رشد قیمت کامودیتی‌ها بودیم. همچنین نفت در بازارهای جهانی توانست به سطوح جدید قیمتی صعود کند. در بخش داخلی نیز رشد نرخ دلار یکی از مهمترین عوامل اثرگذار مثبت بر صورت های مالی شرکت‌ها بود. همین عوامل باعث شد تا در عمده شرکت های بورسی شاهد رشد سودآوری باشیم.

مشاهده کل خبر


نقش بورس کالا در افزایش ظرفیت زنجیره تولید صنعت فولاد

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: عرضه فلزات در بورس کالا انگیزه سرمایه گذاری و افزایش ظرفیت صنعت فولاد را بالا برد به طوریکه شاهد رشد بیش از دو برابری در ظرفیت های نصب و راه اندازی شده در صنعت فولاد کشور طی دوره راه اندازی بورس کالا بودیم. به گفته منصور یزدی زاده، طیف استفاده کنندگان از این ابزار بسیار گسترش یافته و شامل بخش فولاد، خودرو، کشاورزی و نفتی و پتروشیمی شده است. پیام این اتفاق چیزی نیست جز اعتماد به این رکن بازار سرمایه.

مشاهده کل خبر


حمایت دولت، سکوی توسعه بازار سرمایه است

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، توجه ویژه دولت به نقش بازار سرمایه نقطه عطفی برای اثرگذاری هرچه بیشتر این بازار در چرخه اقتصاد کشور است. با توجه به اینکه در سال های اخیر بانک ها بیشترین تاثیر را در اقتصاد کشور به عنوان یک نهاد مالی داشته اند، چرخش نگاه ها به سمت بورس نوید روزهای بهتر برای این بازار را به همراه دارد. محمودرضا خواجه نصیری ا اشاره به حمایت های لازم از بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه طی سال های اخیر نگاه همواره اقتصادی کشور به سمت بازار پول بوده، بازار سرمایه نتوانسته نقش خود را در اقتصاد به خوبی ایفا کند. حصول به این نقطه علاوه بر نیاز به تلاش فعالان بازار سرمایه نیاز به حمایت جدی دولت دارد.

مشاهده کل خبر


ترک عادت دشوار بازار سرمایه

مدیرعامل تامین سرمایه نوین، حذف پیش بینی سود از شرکت ها را دشوار اما مفید و کارگشا در رفع برخی سوء استفاده های احتمالی در بازار سرمایه دانست. ولی نادی قمی در گفت و گو با "سنا" تصریح کرد: با توجه به اینکه عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد کشور و وضعیت مالی و نتیجه عملکرد شرکت ها بسیار زیاد است، (عوامل داخلی، عوامل خارجی و تغییرات قیمت های جهانی مواد خام) لذا پیش بینی اولیه شرکت ها از سود هر سهم معمولا با انحراف زیاد محقق می شود.

مشاهده کل خبر


صنایع بورسی در بهترین شرایط 5 سال اخیر قرار دارند

مدیر صندوق های سرمایه گذاری تامین سرمایه لوتوس پارسیان پیش بینی کرد گزارش‌های 9 ماهه شرکت ها به طور قطع خوب و حاوی خبرهای مثبت برای سرمایه گذاران است و افزود: در حال حاضر شرکت ها و صنایع بازار سرمایه از لحاظ سودسازی بیشترین میزان سود را در 4 الی 5 سال اخیر داشته اند و پیش بینی می شود در سال آینده نیز شرایط بهتر از امسال باشد. مهدی محمودی در خصوص روند معاملات بازار سرمایه به "سنا" گفت: نوسان بازار پس از رشد پر سرعت، طبیعی است اما سرمایه گذاران در هفته گذشته دچار هیجان منفی روانی شدند که فشار فروش را افزایش داد.

مشاهده کل خبر


الزام خروج بانک‌ها از شرکت‌های تامین سرمایه

یک تحلیلگر بازارهای مالی با اشاره به اینکه قانون‌گذار در مسیر کمک به اقتصاد کشور و نظم بخشیدن به نظام پولی اقدام به تصویب مقررات متعدد در این حوزه کرد، گفت: ماده 16 قانون رفع موانع تولید یکی از عوامل سوق دهنده خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری است. علیرضا پاکدین ادامه داد: محیط قانونی ورود بانک‌ها به حوزه سرمایه‌گذاری و بنگاه‌داری، طبق بند 3 ماده 34 قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال 1351 تعیین شده است. به استناد بند مزبور، خرید سهام و مشارکت در سرمایه یک یا چند شرکت یا خرید اوراق بهادار داخلی یا خارجی به حساب خود، به میزانی کمتر از آنچه بانک مرکزی به موجب دستورها یا آئین نامه های خاص تعیین خواهد کرد برای بانک ها مجاز اعلام شده است.

مشاهده کل خبر


روند بازار سرمایه تا پایان سال صعودی است

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: شرایط کلی بازار خوب است و پیش بینی می شود در صورتی که ریسک سیستماتیک خاصی اتفاق نیفتاد تا پایان سال شاهد بازاری آرام با شیب صعودی ملایم باشیم. عظیم ثابت با تاکید بر ورود نقدینگی های جدید به بازار سهام به "سنا" گفت: در کنار کاهش نرخ سود بانکی و ورود نقدینگی های جدید به بازار سرمایه، افزایش قیمت جهانی نفت و فلزات اساسی و رشد نرخ ارز از دیگر اتفاق های خوب بازار بود.

مشاهده کل خبر


رشد بازار سرمایه تا پایان سال ادامه دارد

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه جمع بندی عوامل نشان می دهد بازار سرمایه چشم انداز روشنی دارد،گفت: بازار سرمایه تا پایان سال روند مثبتی را تجربه خواهد کرد و شاهد رشد در اکثر صنایع است. به گفته حامد ستاک افزایش نرخ کالاهای اساسی و رشد قیمت دلار باعث می شود شرکت های بازار سرمایه برای سال آینده سودهای بیشتری را پیش بینی کنند.

مشاهده کل خبر


رالی صعودی بازار سرمایه

به گفته مدیر‌عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری اماکو، ارز و سکه رشد قابل توجهی تا پایان سال نخواهند داشت و در صورتی که ریسک سیاسی خاصی در بازار نداشته باشیم همه مولفه ها به نفع بازار سرمایه است. محسن عباسی با تاکید بر افزایش چشمگیر حجم معاملات روزانه بازار سرمایه گفت: البته بازار هنوز ظرفیت افزایش بیشتر حجم معاملات را دارد. وی با اشاره به اینکه پس از کاهش سود بانکی، نقدینگی های جدیدی وارد بازار سرمایه شده است، گفت: این نقدینگی ها به دنبال جایگزینی برای سرمایه گذاری بودند که بخشی روانه بازارهای طلا و ارز و بخشی نیز وارد بازار سرمایه شدند.

مشاهده کل خبر


چرا بانک ها از مدیریت صندوق‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه‌ منع شدند؟

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با بیان اینکه براساس مصوبه شورای پول و اعتبار این بانک‌ها تا ۳ سال فرصت دارند این صندوق‌ها را جمع‌آوری کنند، اظهار داشت: ابطال این صندوق‌ها را بانک‌ها انجام می‌دهند و این گروه دیگر امکان افزایش سرمایه را ندارند و بانک‌ها هم براساس بخشنامه باید از ارکان صندوق‌ها و سهامداران تامین سرمایه خارج شوند. مصطفی صفاری با توضیح درباره ارتباط بانک‌ها با شرکت‌های تامین سرمایه به "سنا" گفت: در حال‌حاضر چند بانک، سهامدار اصلی شرکت‌های تامین سرمایه هستند و با بخشنامه منع مدیریت بانک ها از شرکت ها و صندوق های تامین سرمایه، آنها از شرکت‌های تامین سرمایه خارج شدند و این شرکت‌ها تنها سهم‌نویسی کرده و ریسک‌ها را مدیریت می‌کنند.

مشاهده کل خبر


 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد