Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/FnpkWK
1396/10/20 - 15:58 تاريخ انتشار: 2396 تعداد بازديد: 46383 كد خبر:
معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد:
حذف EPS شفافیت اطلاعات را به همراه دارد
حسن امیری گفت: مهمترین نقص EPS مربوط به اطلاعات ریز بودجه است. دومین موضوع دستکاری قیمت سهم است. در این زمینه مدیران و افرادی که دسترسی به اطلاعات نهانی شرکتها دارند می توانند قیمت سهم را کنترل کنند. متاسفانه طی سالهای اخیر این موضوع موجب شد پرونده های تخلفات زیادی شکل بگیرد.


حسن امیری در سمینار آشنایی با اصلاحات صورت گرفته در دستور العمل های مرتبط با ناشران پذیرفته شده در بورس و فرابورس با اشاره به روند تغییرات اعمال شده در قوانین بورسی بیان کرد: طی یکسال و نیم گذشته اقدامات گسترده سازمان بورس و بررسی های مطالعاتی نشان دهنده این موضوع بود که باید تغییراتی در دستورالعمل افشای اطلاعات رخ دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، حسن امیری، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، افزود: بر این اساس پس از فعالیت های مطالعاتی مرکز پژوهش های سازمان، نظرات واحد های مختلف اخذ شد و تلاش شد دیدگاه بخش های مختلف بازار دیده شود. این مصوبه در نهایت در تاریخ نهم آذرماه اجرایی شد که بر اساس آن ناشران و حسابرسان باید عملکرد خود را با آن منطبق کنند.

وی همچنین مزیت های تغییر این دستورالعمل ها را اینچنین برشمرد: این تغییرات می تواند سطح افشای اطلاعات، سرعت اطلاع رسانی و نقدینگی موجود در بازار را افزایش دهد. بنابراین می توان تحولات قابل توجه در بازار را پیش بینی کرد.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران در بخش دیگری از سخنانش معایب و مزایای گزارش پیش بینی سود هر سهم را اینچنین برشمرد: مهمترین مزیت گزارش پیش بینی سود در خصوص افرادی است که دانش کمتری نسبت به بازار سهام و اطلاعات شرکت ها دارند. این افراد با در نظر گرفتن این رقم و پیش بینی نقطه‌ای می توانند بدون وارد شدن به جزییات شرایط شرکت را تخمین بزنند.   

وی در توضیح معایب نیز گفت: مهمترین نقص این نوع گزارش ها مربوط به اطلاعات ریز بودجه است. دومین موضوع دستکاری قیمت سهم است. در این زمینه مدیران و افرادی که دسترسی به اطلاعات نهانی شرکتها دارند می توانند قیمت سهم را کنترل کنند. متاسفانه طی سالهای اخیر این موضوع موجب شد پرونده های تخلفات زیادی شکل بگیرد.

امیری در ادامه دیگر ایرادات وارده به گزارش EPS را برشمرد و گفت: یکی از دغدغه های ناشران طی سالهای اخیر ارائه پیش بینی برای اقلامی بود که اطلاعات آن تحت کنترل اعضای هیات مدیره نبود. این بدان معناست که اعضای هیات مدیره در شرایطی باید در خصوص اقلامی مانند ارز و طلا پیش بینی ارائه دهند.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: مجموعه این عوامل باعث شد که این تصمیم مهم و جایگزینی گزارش تفسیری به جای EPS در دستور کار نهاد ناظر قرار بگیرد. در این بین نهاد ناظر نیز انتظاراتی از فعالان بازار و ناشران دارد.

وی در تشریح این انتظارات گفت: در این زمینه ناشران باید گزارش تفسیری را به موقع و هر چه سریعتر ارائه دهند و همچنین خوراک و بسته اطلاعاتی تهیه شده توسط ناشران باید شامل دقیق ترین جزییات فعالیت شرکت ها باشد.

امیری همچنین افزود: حاصل این تغییرات افزایش نظارتی بورس و فرابورس است. بورس ها باید طبق زمان بندی های تعریف شده اطلاعات را درخواست کنند. در نهایت بخشی از این نظارت ها از کانال بورس و بخش دیگر از طریق نهاد ناظر انجام می شود.

وی در خصوص دیگر تغییرات این دستور العمل ها عنوان کرد: رویه های نانوشته سازمان بورس با این تغییرات به دستور العمل تبدیل شده است. در این دستور العمل آمده است اگر سهمی طی 5 روز کاری تا 20 درصد نوسان مثبت و منفی داشته باشد نماد خودکار متوقف شده و شرکت موظف به ارائه گزارش است. همچنین اگر نمادی طی 15 روز کاری تا 50 درصد نوسان داشته باشد بعد از توقف نماد شرکت موظف به برگزاری کنفرانس اطلاعاتی است.

معاون اجرایی سازمان بورس در پایان یکی از نکات مهم دستور العمل جدید را مصادیق افشای اطلاعات با اهمیت دانست.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد