خاص بودن سال 93 برای نظام پولی و سرمایه و در نمای کلی اقتصاد کشور، نیاز فعالان اقتصادی کشور چه سرمایه گذاران و چه سرمایه پذیران را به داشتن تصویری از دورنمای واقعی و شفاف از اقتصاد ایران در سال 94 را بیش از پیش نمایان می سازد.


 

 

بسیاری از صاحبنظران اقتصادی کشور بر این باورند که سال آینده سالی پر افت و خیز در اقتصاد ایران خواهد بود که نیازمند برنامه ریزی منطقی و آگاهی بخشی به دست اندرکاران امور اقتصادی است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مصطفی زه تابیان دبیر همایش "دورنمای اقتصاد ایران در سال 94" در گفتگو با خبرنگار ما با اعلام این مطلب گفت : همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 94 از جمله همایش هایی است که با هدف ایجاد بستری تحلیلی و واقع گرایانه به منظور بررسی سیاست های مالی کشور در سطح کلان اقتصاد به صورت موردی و شفاف برگزار می شود.

وی افزود: خاص بودن سال 93 برای نظام پولی و سرمایه و در نمای کلی اقتصاد کشور، نیاز فعالان اقتصادی کشور چه سرمایه گذاران و چه سرمایه پذیران را به داشتن تصویری از دورنمای واقعی و شفاف از اقتصاد ایران در سال 94 را بیش از پیش نمایان می سازد.

لذا از جمله اهداف برگزاری همایش هایی از این قبیل، ارتقاء سطح دانش و نگرش فعالان در بازارهای اقتصادی کشور برای سال آتی است.

زه تابیان افزود: در این همایش برآنیم تا ضمن مروری بر اقدامات و فعالیت های نظامات پولی و سرمایه ای در کشور و همچنین تحلیل و بررسی بازارهای موازی در سال جاری که در حال سپری شدن است، برنامه های سال آینده سیستم و نظام اقتصادی کشور را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم، و بهمین منظور در سه پنل تخصصی - بازار پول و سرمایه - بازار طلا و ارز و بازار مسکن ضمن بررسی موضوع به سوالات کلیدی حاضرین پاسخ گفته می شود .

از جمله سخنرانان همایش" دور نمای اقتصاد ایران در سال 94" ، حجة الاسلام دکتر مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، دکتر پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، دکتر عبده تبریزی عضو شورای عالی بورس، دکتر ابوالحسنی معاونت سابق پولی بانکی وزارت اقتصاد، دکتر للگانی مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، دکتر خدارحمی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، سیدعلی مدیرعامل بانک ایران زمین و دکتر علی آقا محمدی ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

همچنین امیر رضا حسنی مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصادی ایرانیان و مدیر همایش" دور نمای اقتصاد ایران در سال 94 "در این گفتگو با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی کشور ، گفت : سال ۱۳۹۳  با فراز فرودهای بسیار در حال پایان است و برای فعالان اقتصادی ،  داشتن اطلاعات از ابعاد ششگانه موثر بر اقتصاد ایران، از عوامل تاثیر گذار در عملکرد آنها در سال آینده است .

حسنی، ابعاد ششگانه اقتصاد ایران را ، آینده مذاکرات هسته ای ایران سقوط جهانی قیمت نفت رسیدن به رشد اقتصادی مد نظر در افق 1۴۰۴  - تاثیرات بودجه انقباضی کاستن از شتاب تورم و کاهش بیکاری، دانست و گفت .

برخی از این اهداف در تعارض با یکدیگر هستند و در این شرایط چالش جدی برای دولتمردان، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران این است که در صورت مبارزه با تورم و اجرای سیاست انقباضی، ما شاهد افزایش بیکاری و کاهش تورم خواهیم بود و در صورت اجرای سیاست انبساطی در اقتصاد، شاهد افزایش تورم و کاهش بیکاری خواهیم بود. لذا استفاده از ابزارهای پولی و مالی در این شرایط اقتصادی نیازمند هوشیاری بسیار زیادی است.

وی عمده عوامل تاثیر گذار بر بیکاری را کاهش تولید ناخالص داخلی(GDP)، افزایش واردات، عدم حمایت از تولید داخلی و..... عنوان کرد و گفت: از طرف دیگر عمده عوامل تاثیر گذار بر تورم هم، افزایش عرضه پول، افزایش نرخ ارز، افزایش هزینه­های تولید، و وابستگی به در آمد نفت است

مدیر" همایش دور نمای اقتصاد ایران در سال 94 "چگونگی استفاده از ابزارهای پولی و مالی در سال 1394 و برون رفت از وضعیت رکود تورمی فعلی را یکی از اصلی ترین دغدغه­های مردم و دولت در سال آینده دانست و افزود . بهترین و کلیدی­ترین راهبرد در سال آینده تکیه بر خروج کشور از رکود به همراه کنترل تورم با استفاده از سیاست­های انبساطی (استفاده از ظرفیت بانکها برای حمایت از تولید به همراه کنترل پایه پول) و سیاست­های انقباضی (به جهت تثبیت قیمت­ها و ایجاد تعادل در موازنه پرداخت­های خارجی) می تواند باشد. فعالان اقتصادی در صورتی که با حمایت­های مناسبی در سال آینده رو به رو شوند می­توانند موتور اقتصاد ایران را با قدرت بیشتری به حرکت در آورند و خروج اقتصاد از رکود را تسهیل کنند.

مدیر عامل موسسه اقتصاد ایرانیان تصریح کرد: انجام این جهش اقتصادی علاوه بر مهارت، تخصص و هوش بالای اجرا کنندگان، نیازمند همراهی فعالان اقتصادی نیز می­باشد تا با کاستن از واسطه­ گری در اقتصاد به سمت اقتصادی پویا، مولد و تولید محور حرکت کنیم. شرط لازم برای رسیدن به اهداف ارائه برنامه­ای جامع توسط کارشناسان بدنه دولت است و شرط کافی پاسخ گویی به پرسش­های مطرح در بین فعالان اقتصادی می­باشد.

وی برگزاری "همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 94 را در راستای همین نگرش عنوان و اظهار امیدواری کرد این همایش بتواند چشم اندازی روشن برای جامعه اقتصادی کشور ترسیم کند .

همایش "دور نمای اقتصاد ایران در سال 94 " در تاریخ  چهارم اسفند ماه امسال در محل اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی ایران برگزار می شود . برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.hamayesh94.ir  مراجعه فرمایید.

9302/1

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه