در همایشی، دیدگاه‌های عملیاتی و اطلاعات موثر با محورهای تفکر سرمایه‌گذاری نوین، فرهنگ سهامداری، درآمد و سود پایدار، تحلیل بورس و مدیریت ریسک شناور از سوی امیررضا حسنی، عضو اصلی کمیسیون اقتصادی و بازرگانی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر محمد مهدی بحر العلوم مدیر عامل و عضو هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن بررسی شد.


 

امروزه توسعه اقتصادی در کشورها در گرو امر سرمایه‌گذاری درست و مناسب تعریف می‌شود. در این زمینه موسسه مطالعات پژوهش اقتصاد ایرانیان با همکاری کارگزاری بانک مسکن نشستی را با عنوان" نگرش های نوین تحلیل و سرمایه‌گذاری در بورس " برگزار کرد که در این نشست به چالش‌ها و فرصت‌های بازار سرمایه پرداخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در این نشست دیدگاه‌های عملیاتی و اطلاعات موثر با محورهای تفکر سرمایه‌گذاری نوین، فرهنگ سهامداری، درآمد و سود پایدار، تحلیل بازار بورس و مدیریت ریسک شناور از سوی امیررضا حسنی، عضو اصلی کمیسیون اقتصادی و بازرگانی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر محمد مهدی بحر العلوم مدیر عامل و عضو هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن بررسی شد.           

افق سرمایه‏‌گذاری کوتاه‏ مدت          
دکتر بحر العلوم در خصوص افق های سرمایه گذاری کوتاه مدت گفت:
فعالان بازار سرمایه عمدتا کسب بازدهی کوتاه‏مدت و نوسان‏گیری را مد نظر دارند. طبیعتا پیش‏بینی روند کوتاه‏مدت که مشابه یک گشت تصادفی (Random walk) است با ریسک بالایی همراه خواهد بود.

یکی از نکات کلیدی تعیین هدف قیمتی و حد ضرر با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله تحلیل تکنیکال است.     

وی ادامه داد: جهت‏های بازار بعد از شنیدن یک خبر تغییر می کند و واکنش صعودی و نزولی نسبت به اخبار زیاد است .        
بحرالعلوم در خصوص سرمایه‏گذاری در حجم غیرمتناسب نیز اظهار داشت که فعالیت در بازار سرمایه باید به پشتوانه منابع مازاد و پس‏اندازهای غیر ضروری افراد انجام پذیرد. طبیعتا فروش دارایی‏های اصلی و ورود به بورس به واسطه وجود تورش‏های رفتاری، هیجان و استرس بالای سرمایه‏گذاری، منجر به تصمیات غیر منطقی می‏شود.         

فرآیند بقای سود در بازار سرمایه     
امیررضا حسنی، مدیر و عضو هیئت مدیر موسسه مطالعات و پژوهش اقتصاد ایرانیان فرآیند بقای سود در بازار سرمایه را مستلزم ۱۰ ویژگی برشمرد و خاطرنشان کرد: شخصیت سرمایه‌گذار، تفکر سرمایه‌گذار، منبع پول، کارگزاری، سخت‌افزار و نرم‌افزار، استراتژی، تحلیل، روانشناسی معامله‌گر، مدیریت ریسک و سرمایه و قوانین و مقررات جزو عواملی به شمار می‌روند که سبب بقای سود در بازار سرمایه خواهند بود.

وی درباره اینکه شخصیت سرمایه‌گذار باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد اظهار کرد: نظم، انتقادپذیری، یادداشت مخارج و درآمد، قانونمندی، ریسک‌پذیری، جاه‌طلبی، صبوری، مسئولیت‌پذیری و متعهد بودن جزو ویژگی‌های شخصیت سرمایه‌گذار به‌شمار می‌رود. کارشناس مسئول دپارتمان هجینگ موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در ادامه درباره تفکر سرمایه‌گذار نیز یادآور شد: تفکر سرمایه‌گذار از جمله عواملی است که باعث بقای سود در سرمایه‌گذاری خواهد شد، چراکه هدف سرمایه‌گذار و میزان ریسک‌پذیری او، دیدگاه وی نسبت به باخت و چرخه روانی‌اش نسبت به افت و خیز بازار از عوامل بسیار مهم ماندن او در بازار سرمایه به‌شمار می‌رود.

عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان درباره اهمیت کارگزاری نیز تصریح کرد: برخی از معیارها چون داشتن رتبه مناسب در رتبه‌بندی سازمان بورس، داشتن امکانات لازم به منظور ارتباط مشتری با کارگزاری، قابلیت‌های اینترنتی، امکان مشاهده گردش حساب مشتری به شکل لحظه‌ای، امکان مشاهده وضعیت سفارش که پس از هر اقدامی روی سفارش انجام می‌دهد و امکان دریافت سفارش خرید و فروش به‌صورت الکترونیکی می‌تواند ویژگی‌هایی به‌شمار رود که در انتخاب یک کارگزاری موثر است.

 وی درباره استراتژی یا فرماندهی عملیات در سرمایه‌گذاری بیان کرد: سرمایه‌گذار باید از این موضوع مطلع باشد که چند درصد از وزن سبد را به چه سهامی اختصاص داده و با چه استدلالی، در سبدش چه صنایعی قرار گرفته و اینکه، آیا سبد تحلیل دارد؟ بررسی اینکه سبد زمانی و سبد مکانی در نظر گرفته شده است یا خیر؟ از جمله استراتژی‌های عملیات در سرمایه‌گذاری است.

حسنی درباره عوامل تاثیرگذار بر تحلیل نیز گفت: عرضه و تقاضا ۲ عامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها به‌شمار می‌روند. تقاضا مجموعه عوامل تاثیرگذار صعودی به‌شمار می‌رود و عرضه مجموعه عوامل تاثیرگذار نزولی قلمداد می‌شود و در حقیقت تمام نوسانات بازار سرمایه براساس میزان عرضه و تقاضا در نوسان خواهد بود.


ریسک و انواع آن    
کارشناس مسئول اسبق دپارتمان هجینگ موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران ریسک را به عنوان ترکیبی از احتمال یک رویداد و پیامدهایش تعریف و درباره انواع ریسک‌ها خاطرنشان کرد: ۴ دسته ریسک تجاری، غیرتجاری، سوداگرانه و خطرناک وجود دارد که ریسک تجاری دارای مزیت رقابتی، ارزش‌افزوده و قابل کنترل است. اما ریسک غیرتجاری متاثر از محیط سیاسی و اقتصادی و غیرقابل کنترل است. در ریسک سوداگرانه افراد مانند یک فرد قمارباز به دنبال فرصت هستند. در نهایت ریسک خطرناک بالقوه امکان زیان در آن بسیار بالاست.

وی با اشاره به جنبه‌های منفی و مثبت ریسک گفت: جنبه منفی ریسک، تهدید موفقیت است اما جنبه مثبت آن فرصت مزیت‌سازی است. از این‌رو باید بتوان به شکل صحیح ریسک را مدیریت کرد. در حقیقت مدیریت ریسک فرآیندی است که به هر ۲جنبه ریسک می‌پردازد و بخش محوری هر سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. بنابراین مدیریت ریسک احتمال موفقیت ریسک را افزایش و احتمال شکست آن را کاهش می‌دهد و به نوعی راهبردها را به اهداف تاکتیکی و عملیاتی برمی‌گرداند.

این کارشناس در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین ابزارهای مدیریت ریسک مالی، متنوع‌سازی و پوشش ریسک است.

این عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان درباره متنوع‌سازی تصریح کرد: یکی از اصول مالی بحث متنوع‌سازی است. ریسک یک سبد کمتر از ریسک تک‌تک هر سهم است. البته به آن شرط که نوسانات آنها همبستگی نداشته باشد.

حسنی با اشاره به ویژگی‌های سبدهای سرمایه‌گذاری یادآور شد: ضریب همبستگی بین قیمت دارایی‌ها باید کمتر از یک باشد. هر چه کمتر از یک باشد ریسک کمتری دارد و هر چه ضریب همبستگی کمتر از صفر و منفی باشد، بهتر است.


مزایای بورس کالا و فرابورس          
وی به مزایای بورس کالا و فرابورس نیز پرداخت و گفت: بورس کالا موجب ایجاد اطمینان بین طرفین معامله خواهد شد. باعث کشف نرخ تعادلی عرضه و تقاضا می‌شود. دارای شفافیت است. جبران خسارت خریدار یا فروشنده در صورت معامله نشدن، به عهده خود اوست .   ارائه اطلاعات از روند نرخ‌ها و معاملات و انجام تحلیل‌های اقتصادی وجود دارد. امکان معرفی عرضه‌کننده به تعداد زیادی خریدار داخلی و خارجی وجود دارد . بین وضعیت اقتصادی کشور در قالب قیمت‌های مورد معامله رابطه وجود دارد و انجام معاملات به‌صورت مکانیزه است.           
کارشناس مسئول دپارتمان هجینگ موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در مورد مزایای فرابورس نیز خاطرنشان کرد: تامین مالی آسان و ارزان شرکت‌ها در راستای توسعه فعالیت انجام می‌شود. بهره‌مندی از معافیت مالیاتی شرکت‌های پذیرفته‌شده در فرابورس، کاهش نرخ مالیات حمل‌ونقل، نقل‌وانتقال سهام به‌صورت آسان، سریع و کم‌هزینه، شفافیت و اعتبار قیمت سهم به‌واسطه مبادله در فرابورس، اطلاع‌رسانی هماهنگ و عادلانه به سرمایه‌گذاران بالفعل و بالقوه، بهره‌گیری از امکان وثیقه‌گذاری سهام در شبکه بانکی و اخذ ساده‌تر تسهیلات بانکی، معرفی شرکت‌ها و محصولات به طیف وسیعی از اقشار جامعه و افزایش اعتبار شرکت و پیش‌بینی فرآیند ساده خروج از فرابورس از دیگر مزایای فرابورس به شمار می‌رود.


دلایل تاثیرگذاری صنایع مطرح در بورس        

حسنی با برشمردن صنایعی که در بورس تاثیرگذار بودند، یادآور شد: صنعت بانکداری یکی از صنایع تاثیرگذار در بورس است که عوامل تاثیرگذار بر صنعت بانکداری عبارتند از: عضویت ایران در بانک آسیایی با سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلار، کاهش نرخ سود بانکی از ۲۲درصد به ۲۰درصد، تصویب قانون رفع موانع تولید و الزام بانک‌ها به اجرای آنها و دستورالعمل بانک مرکزی بر خروج بانک‌ها از بنگاه‌ها.

وی عوامل تاثیرگذار بر صنعت محصولات پتروشیمی را در ۲ عامل برشمرد و گفت: یکی تشکیل کارگروه به منظور تدوین روش تعیین نرخ خوراک در وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگری قیمت‌گذاری نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از سوی وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و امور دارایی است.
کارشناس مسئول دپارتمان هجینگ موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران عوامل تاثیرگذار بر صنعت فلزات اساسی را ۴ عامل برشمرد و متذکر شد: نخستین عامل تمدید آزادسازی صادرات محصولات فولادی است، عوامل دیگر نیز عبارتند از: آغاز به کار عملیات ساخت فاز نخست آلومینیوم جنوب با ظرفیت ۳۰۰هزار تن (پس از ۸ سال تاخیر)، رشد ۲درصدی تولید فولاد خام کشور در اردیبهشت سال ۹۴، در حالی‌که تولید جهانی فولاد در ۴ ماه نخست سال ۲۰۱۵ میلادی برابر ۱/۷درصد کاهش داشت؛ دلیل کاهش تولید فولاد جهانی در ماه‌های اخیر، رکود تقاضا و سیاست‌های حمایتی چین در واردات و صادرات است.

حسنی عوامل تاثیرگذار بر صنعت خودرو را سه دلیل بیان کرد و گفت: تعیین میانگین افزایش قیمت محصولات سایپا در امسال، کمتر از ۵درصد، تعیین میانگین افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو در امسال، کمتر از ۵ درصد و شروع دوباره صادرات محصولات به مصر از جمله عوامل تاثیرگذار بر صنعت خودرو است.


بورس ایران در مقایسه با جهان       

وی به مقایسه بورس ایران با سایر کشورهای دنیا پرداخت و گفت: در سال ۲۰۱۴م با ۵۰۰ شرکت و متوسط حجم معاملات ماهیانه ۷۸۸میلیون سهم با تورم ۲۰درصد بوده است. بورس امارات با ۶۵ شرکت در سال ۲۰۱۴ میلادی و متوسط حجم معاملات ماهیانه 4.65 میلیارد سهم با تورم 2.33 درصد بوده است. بورس چین با ۹۹۵ شرکت و متوسط حجم معاملات ماهیانه 3.35 میلیون سهم با تورم 1.99درصد بوده است. بورس ژاپن با ۲۲۹۲ شرکت و متوسط حجم معاملات ماهیانه 2.905 میلیون سهم با تورم 1.99 درصد بوده است. بورس ترکیه با ۵۶۹ شرکت و متوسط حجم معاملات ماهانه 15.38میلیون سهم با تورم 8.58 درصد بوده است. بورس آلمان با ۷۶۵شرکت و متوسط حجم معاملات ماهیانه1.86میلیارد سهم با تورم 0.88 درصد بوده است. بورس انگلیس با ۲۴۰۹ شرکت و متوسط حجم معاملات ماهیانه 15.06 میلیارد سهم با تورم 1.45درصد بوده است.


اخبار مهم ایران و جهان      

این عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان در پایان با برشمردن اخبار مهم جهانی و داخلی و تاثیر آنها بر بورس خاطرنشان کرد: پیش‌بینی افزایش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو امریکا، کاهش قیمت جهانی طلا در ماه‌های آینده، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده امریکا در ۸ نوامبر و پیش‌بینی رشد اقتصادی امریکا در پایان سال ۲۰۱۵میلادی به بیش از ۳درصد از اخبار مهم جهانی به‌شمار می‌روند.

وی درباره اخبار پیش‌روی ایران نیز یادآور شد: انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفندماه، ارائه لوایح قانون بانک مرکزی و قانون بانکداری به مجلس در آینده نزدیک، شروع قراردادهای آتی کنجاله سویا در بورس کالای ایران، ورود فرانسوی‌ها به بخش مسکن ایران و برنامه سازمان بورس برای راه‌اندازی بورس ارز در قالب بورس جدید یا استفاده از ظرفیت بورس فعلی در بازه‌های زمانی سه، شش یا ۹ ماهه انجام معاملات، ازجمله اخبار مهم و تاثیرگذار در بورس ایران به‌ شمار می‌روند.       

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه