امروز فرابورس ایران حدود 86 درصد بازار بدهی ایران را در اختیار دارد و طبق آمارهای بین‌المللی ، در بین کشورهای اسلامی بعد از ترکیه و مصر رتبه سوم را در معاملات ثانویه اوراق بهادار اسلامی داریم.

 

میزان خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی در فرابورس طی دو ماه  اخیر  به بیش از  170 میلیارد تومان رسید .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) ، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران  با اعلام این خبر به ایکنا گفت:اسناد خزانه اسلامی که معاملات آن در بازار فرابورس از دو ماه پیش آغاز شده در روزهای اول حدود 400 میلیون تومان معامله داشت اما در این دو ماه  مجموعاً بیش از 170 میلیارد تومان معامله شده  و در برخی روزها این آمار از مرز 15 میلیارد تومان هم گذشته است .  

 امیر هامونی درباره دلیل کم‌توجهی به انتشار اورق مرابحه نسبت به سایر اوراق بهادار اسلامی در بازار سرمایه ایران هم اظهار کرد: معتقدم در بازار سرمایه ایران نسبت به اوراق مرابحه بی‌توجهی صورت نمی‌گیرد بلکه مرابحه ابزار جدیدی است که به مرور جای خود را در بازار پیدا می‌کند.

تحریم انتشار آمار ایران در سایت‌های خارجی

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره آمارهای منتشرشده درباره سهم اندک ایران از بازار صکوک اظهار کرد: ایران در این زمینه دارای سهم است ولی در سایت‌های رسمی دنیا آمار ایران را نقل نمی‌کنند و مؤسسه‌ای همانند بلومبرگ، ایران را تحریم کرده و داده‌های ما را منتشر نمی‌کند یا به صورت محدود منتشر می‌کند.

 

سهم مناسب ایران در بازار اوراق بهادار اسلامی 

هامونی تأکید کرد: ما مذاکرات بسیاری برای انتشار داده‌هایمان داشته‌ایم ولی تاکنون این کار انجام نشده است؛ اما از لحاظ آمار واقعی و طبق آنچه در مجامع بین‌المللی ثبت شده است ما سهم مناسبی از بازار اوراق بهادار اسلامی داریم.

وی تأکید کرد: اکنون فرابورس ایران حدود 86 درصد بازار بدهی ایران را در اختیار دارد و طبق آمارهای بین‌المللی که در این زمینه منتشر شده است، ما بعد از ترکیه و مصر در بین کشورهای اسلامی رتبه سوم را در معاملات ثانویه اوراق بهادار اسلامی داریم.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس