مدیرمالی شرکت پالایش نفت تهران و معاون ناشران و اعضای شرکت بورس در مراسم کشف قیمت و ورود "شتران" به بورس تهران در جمع خبرنگاران به موضوعاتی همچون مزیت های ورود این شرکت به بورس، کشف قیمت، طرح توسعه، برنامه ها و پتانسیل های شرکت پالایش نفت تهران پرداختند.

 

 

امروز، نماد شرکت پالایش نفت تهران از فرابورس به بورس تهران با کشف قیمت 3499 ریالی بازگشایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، روح الله حسینی مقدم، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس، در خصوص بازگشایی و معامله نماد شرکت پالایشی نفت تهران در بورس اوراق بهادار تهران اظهار داشت: درخواست شرکت پالایشی نفت تهران از اردیبهشت ماه ارسال شد.

وی ادامه داد: "شتران" همه الزامات اولیه برای پذیرش در بورس تهران را داشت و شرکت بورس نیز از مدت ها پیش به دنبال این بود تا این شرکت در فهرست شرکت های بورس تهران قرار گیرد.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس با اشاره به سرمایه این شرکت در زمان ورود به بورس، تصریح کرد: در یک دوره زمانی، تنها در مورد سرمایه شرکت ملاحظاتی داشتیم، که آن هم با توجه به افزایش سرمایه "شتران" که اکنون به یک هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است، برطرف شده است.

وی در خصوص مزیت های دوسویه ای که این بازگشایی هم برای شرکت پالایش نفت تهران و هم برای شرکت بورس دارد، اظهار داشت: مزیت نخست بحث معافیت مالیاتی است، که حضور  در بورس تهران معافیت مالیاتی دوبرابری برای شرکت را به همراه دارد. مورد دیگر به بحث اعتبار شرکت باز می گردد و طبیعی است "شتران" با توجه به اینکه از شرایط لازم و همه حداقلی های حضور در بورس برخوردار است، می تواند در جمع پالایشگاه هایی که این الزامات را فراهم کرده اند، حضور یابد.

حسینی مقدم در خصوص کشف قیمت شرکت پالایش نفت تهران گفت: این کشف قیمت براساس همه مقرراتی که برای یک عرضه اولیه وجود دارد، انجام شد و پیغام گشایش به بازار اطلاع رسانی شد.

وی در خصوص کشف مبلغ پانصد و دومین شرکت ثبت شده در شرکت بورس افزود: مبنای ما برای عدد کشف شده، براساس مبنای معامله در فرابورس نبود، اما بازار از این عدد با توجه به اینکه زمان زیادی از بسته شدن این نماد نمی گذرد، تبعیت می کند. سامانه کشف قیمت را عدد 3499 ریال تعیین کرد و بر این اساس، ارزش بازار آن 4 هزار و 100 میلیارد ریال در نظر گرفته می شود.

ورشوساز، مدیر مالی شرکت پالایش نفت تهران، در خصوص اینکه تصمیم جدید در مورد قیمت گذاری فرآورده های نفتی چه تاثیری بر سود و زیان شرکت دارد، عنوان کرد: هنوز مشخص نیست که این تصمیم چه تاثیری بر سود و زیان شرکت خواهد داشت و تا زمانی که قیمت نفت خام و قیمت فرآورده های اصلی که 90 درصد فرآورده های ما را تشکیل می دهد، اعلام نشود، نمی توانیم قضاوتی در این مورد داشته باشیم و پس از آن است که متوجه خواهیم شد EPS چقدر می تواند افزایش یا کاهش داشته باشد.

وی در خصوص طرح های توسعه ای شرکت گفت: ما طرح مطالعاتی واحد بنزین سازی را آغاز کرده ایم و امید داریم این مطالعات تا 2 ماه آینده به اتمام برسد و از 3 ماه آتی وارد پروسه اجرایی شویم؛ اکنون در حال انتخاب پیمانکار هستیم و با طی شدن این مراحل وارد فاز اجرایی می شویم.

مدیر مالی شرکت پالایش نفت تهران در خصوص برنامه های دیگر این شرکت، افزود: برنامه دیگری برای به روز رسانی پالایشگاه ها داریم تا از طریق آن بتوانیم بحث فرآورده های سنگین را که اکنون با ارزش کمتری به بازار عرضه می شود به فراورده های سبک و با مرغوبیت بالا تبدیل کنیم تا بتوانیم پالایشگاه و سهامداران را از حاشیه سود بالا بهرمند سازیم.

وی با اشاره به منطبق بودن تولیدات این شرکت مطابق با بودجه، اظهار داشت: ما موظف به تولید و اجرای 100 درصدی برنامه های تولیدی که شرکت ملی به پالایشگاه ها و از جمله شرکت ما می دهد، هستیم تا بازار با وقفه مواجه نشود؛ و اکنون تولید ما براساس همان برنامه بودجه پیش رفته است و مشکلی در این مورد نداریم.

ورشوساز در خصوص پتانسیل های این شرکت گفت: در "شتران" ما در حال بستر سازی و پی ریزی زیرساخت ها هستیم تا بتوانیم در آینده گام هایمان را محکم تر برداریم. ما طی 2 سال در مورد ضایعات بررسی هایی داشته ایم و توانسته ایم به نتایج خوبی مانند کاهش ضایعات برسیم و این موضوع به طور مستمر ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: امید ما تنها به دولت نیست تا دولت نرخ فرآورده ها را افزایش دهد یا قیمت نفت خام را کاهش دهد. همچنین تنها بر فروش یک محصول خاص متمرکز نشده ایم و تلاش داریم در حوزه هایی که می توانیم، از جمله مباحث ذخیره سازی انرژی یا بهره وری بالاتر کارکنان، استفاده بهینه از ماشین آلات و تاسیساتی وارد شویم.

یادآوری می شود، نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت تهران (شتران) برای نخستین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش 'ساخت کک، فرآورده های حاصل از تصفیه نفت و سوخت های هسته ای'، گروه و طبقه 'ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده' و در فهرست نرخ های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران و با توجه به انتقال سهام شرکت مذکور از بازار فرا بورس ایران به بورس اوراق بهادار تهران در نماد 'شتران' آماده انجام معامله خواهد بود.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های شركت‌ها و مجامع