پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، در بسته خبری پیش‌رو، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.


شفافیت، ویژگی اصلی بودجه 97 است

رئیس جمهور در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی، دلایل افزایش نرخ ارز را بیشتر روانی و تبلیغاتی خواند و گفت: توصیه من به مردم این است که در مسیر پر ریسک ارز قدم برندارند. حجت الاسلام حسن روحانی در پاسخ به این سوال که آیا نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار در بازار یک اقدام از جانب دولت به جهت تأمین بودجه به حساب می آید یا خیر، گفت: ما نرخ ارز کنونی را متعادل نمی بینیم و این رقم باید به تعادل برسد.

مشاهده کل خبر


حضور شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات در بورس راه حل شفافیت است

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران درباره ارزش شرکت‌های فناوری اطلاعات تاکید کرد: حضور شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات از جمله استارت آپ‌ها در بورس راه حل شفافیت است. شرکت‌هایی که در بورس به فعالیت می‌پردازند، قابل رصد هستند و درآمد و تاثیرات موضوعات را باید افشا کنند که فرآیند شفافیت است. در ماده پنجم ریاست سازمان تنظیم مقررات آمده است که باید شرکت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به حوزه بورس سوق داده شوند تا شرکت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات کشور نظام شفاف داشته باشند؛ البته بورس به دلیل جدید بودن فضای این شرکت‌ها نگرانی‌هایی دارد که طبیعی و به حق است چرا که مردم قرار است در این شرکت‌ها سرمایه گذاری کنند.

مشاهده کل خبر


ابزارهای مالی اسلامی فرصتی برای کنترل ریسک

دبیر شورایعالی بورس با تاکید بر اینکه ابزارهای مالی اسلامی با کارویژه کنترل ریسک برای همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی موثر و مفید هستند، اظهار داشت: ابزارهای مالی اسلامی کمک می کنند کنترل ریسک بهتر انجام شود. در ابزارهای مالی اسلامی منابع باید هم راستا با اهداف از قبل تعیین شده سرمایه گذاری شود و در نتیجه سرمایه گذاران می دانند منابعشان دقیقا کجا سرمایه گذاری شده و همین امر باعث می شود میزان ریسک، کاهش پیدا کند. دکتر شاپور محمدی با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار آماده همکاری با سرمایه گذاران خارجی است، به اهمیت عضویت ایران در آیسکو اشاره کرد و گفت: عضویت در آیسکو و به ویژه تغییر از عضو ناظر به عادی حاکی از آن است که می توانیم از حقوق سرمایه گذاران خارجی صیانت کنیم.

مشاهده کل خبر


تودیع و معارفه اعضای هیئت مدیره سازمان بورس

با پایان 2 دوره فعالیت علی سعیدی در هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، سعید فلاح پور به عنوان جانشین وی معرفی شد. دبیر شورایعالی بورس با بیان اینکه نظارت بر نهادهای مالی کار بسیار حساسی است گفت: در این بخش با افراد حرفه ای در ارتباط هستیم. در نتیجه دقت در این بخش رکن بسیار مهمی است. البته خوشبختانه تمام نهادهای مالی ما از کارگزاری ها تا صندوق و شرکت های تامین سرمایه و ... نزدیک به 100 درصد قانون مدار هستند و شاید تخلفات در این نهادها کمتر از یک درصد باشد که همین میزان نیز مورد توجه و رشد همکاران ما در بازار سرمایه است.

مشاهده کل خبر


بازار سرمایه، راه تامین مالی شهرداری ها

عضو شورایعالی بورس، بازار سرمایه و اوراق بدهی را برای شهرداری ها یک فرصت دانست و گفت: بازار سرمایه با ابزار فیوچر می تواند درآمدهای آتی شهرداری ها را پیش از تحقق پرداخت کند. در این میان شهرداری ها می توانند هرچه سریعتر مناسبات خود با بورس را تقویت و بدهی های گذشته خود را تسویه کنند. حسین عبده تبریزی در گفتگو با "سنا" گفت: مسیر بازار سرمایه با ابزار اوراق بدهی برای شهرداری ها باز است و آنها می توانند از امکانات بورس به طور وسیع استفاده کنند.

مشاهده کل خبر


عضویت رسمی سازمان بورس در «انجمن بین‌المللی آموزش سرمایه‌گذاران»

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس از عضویت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در «انجمن بین‌المللی آموزش سرمایه‌گذاران» خبر داد و گفت: مقرر شد تا شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به عنوان نماینده سازمان بورس و بازار سرمایه ایران در این انجمن فعالیت کند. به گفته مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، چشم انداز این انجمن، ترویج و ایجاد استانداردهای بالا برای ارائه بهترین و موثرترین آموزش‌های سرمایه‌گذاری در سراسر جهان و هدف آن کمک به سرمایه‌گذاران برای آشنایی و درک بهتر ریسک‌ها، فرصت‌ها و روندهای مرتبط با انواع سرمایه‌گذاری‌ها است.

مشاهده کل خبر


هدف اصلی راه‌اندازی بورس، حذف رانت در اقتصاد است

مدیرعامل بورس کالا در خصوص نقش بورس کالا در اقتصاد کشور اذعان داشت: یکی از مهمترین کارکردهای بورس کالا از بین برنده رانت و دلالی است؛ چرا که این بورس شرایطی را فراهم آورده تا فروشنده بطور مستقیم کالا یا محصول خود را به خریدار بفروشد. حامد سلطانی نژاد با اشاره به ۱۰ ساله شدن بورس کالا در کشور گفت: در این مدت بورس کالا شاهد تغییرات و روند رو به رشدی در بازار فیزیکی و بازار مشتقات بوده است. به عنوان مثال در بازار فیزیکی ارزش معاملات و در رینگ پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و صادراتی نیز رشد قابل ملاحظه‌ای به لحاظ حجم و ارزش را تجربه کرده اند.

مشاهده کل خبر


آمادگی بورس برای میزبانی از زیر مجموعه بانک ها، بنیادها و صندوق های بازنشستگی

به گفته مدیرعامل شرکت بورس تهران، بورس اوراق بهادار تهران با پشتوانه نیم قرن تجربه می تواند در تسریع اجرای برنامه های دولت به منظور عرضه و تامین مالی شرکت های زیر مجموعه بانک ها، بنیادها و صندوق های بازنشستگی نقش موثری را ایفا کند. حسن قالیباف اصل افزود: بورس با زیر ساخت های فنی مناسب و گستردگی جغرافیایی کشوری، طی 16 سال گذشته در انجام برنامه های گسترده خصوصی سازی و واگذاری های اصل 44 بسیار موثر بوده و از آمادگی لازم برای میزبانی سهام صدها شرکت زیر مجموعه بانک ها، بنیادها و صندوق های بازنشستگی برخوردار است.

مشاهده کل خبر


شفاف سازی رفتارهای مالی با انتشار اوراق بدهی

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی، حجم اوراق بدهی منتشره در بازار سرمایه را به نسبت درآمدها و GDP کشور چندان زیاد ندانست و گفت: اینکه دولت بخشی از نیازمندی های مالی خود را از طریق این اوراق تامین کند و با استفاده از اهرم این اوراق، منابع مالی خود را توسعه دهد فی نفسه ایرادی ندارد، بلکه نقطه قوت دولت در تامین مالی پروژه های عمومی محسوب می شود. حسین فهیمی در گفتگو با "سنا" اظهار داشت: اوراق بدهی یکی از حوزه های توانمندی دولت هاست که در واقع درآمدهای خود را از طریق ایجاد بدهی مبتنی بر شهرت و اعتباری که در بین اتباع خود حتی در خارج از کشور دارند، متنوع کند تا خدمات بیشتر و بهتری به شهروندان خود ارائه دهند.

مشاهده کل خبر


گام بزرگ در ارتقای استانداردهای تسویه و پایاپای بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: نخستین تسویه معاملات بورس و فرابورس عصر سه شنبه با موفقیت در این شرکت انجام شد تا گام بزرگی برای ارتقای استانداردهای تسویه و پایاپای در بازار سرمایه برداشته شود. حسین فهیمی افزود: شرکت سپرده گذاری مرکزی پس از مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر کاهش تسویه معاملات از سه به دو روز، اقدامات زیر ساختی لازم را در کوتاهترین زمان انجام داد تا شرایط برای اجرای این مصوبه در بازار سرمایه مهیا شود. خوشبختانه اقدامات زیر ساختی انجام شده نیز بلافاصله عملیاتی شد و بدون هیچ مشکلی آغاز به کار کرد.

مشاهده کل خبر


جلوگیری از ایجاد قیمت های غیرواقعی با عرضه گندم در بورس کالا

به گفته یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، بورس کالا ساز و کاری است که اگر شرایط را برای توسعه آن مهیا کنیم باعث می شود تا اقتصاد کشاورزی روند روبه رشدی داشته باشد؛ از همین رو بسیاری از کارشناسان آینده روشنی را برای بورس کالای ایران تخمین زده اند هرچند به نظر می رسد دولت هم با تمام توان از محصولات عرضه شده در این بورس حمایت خواهد کرد. علی ابراهیمی با بیان اینکه نقش بورس کالا در ایجاد شفاف‌سازی و افزایش کیفیت واقعی محصول، حائز اهمیت است، تصریح کرد: دولت در حالی طی سنوات گذشته همواره با اجرای سیاست خرید تضمینی از گندم‌کاران حمایت کرده که به نظر می رسد، بهتر آن است که این حمایت به طور کلی از طریق بورس و به کمک اجرای سیاست قیمت تضمینی پیگیری شود تا هر محصولی با قیمت واقعی به مصرف کننده عرضه شود.

مشاهده کل خبر


لوگوی اصلی شرکت بورس از پاریس به تهران می آید

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران اظهار داشت: با موزه ملی ایران مذاکره کردیم و با موزه لوور پاریس نیز هماهنگی های اولیه صورت گرفته که آنها هم برای انتقال این لوگو به ایران قول مساعد دادند و این اتفاق به احتمال زیاد در اسفند ماه 96 محقق خواهد شد. سید روح الله حسینی مقدم افزود: موزه لوور پاریس همچنین قول داده که یک مولاژ یا همان کپی برابر اصل را به بورس تهران اهدا کند که قطعا می توانیم آن را به عنوان یک سمبل برای همیشه در بورس تهران و بازار سرمایه نگه داریم.

مشاهده کل خبر


تامین مالی پانصد میلیارد ریالی صنایع غذایی کورش با انتشار صکوک مرابحه

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه خبر داد: موافقت اصولی تامین مالی شرکت صنعت غذایی کورش(سهامی خاص) به مبلغ پانصد میلیارد ریال از طریق انتشار صکوک مرابحه در بازار سرمایه صادر شد. غلامرضا ابوترابی اظهار داشت: این اوراق 2 ساله، با نرخ سود 16 درصد، به صورت با نام و با مواعد پرداخت سود سه ماه یکبار از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه خواهد شد و ناشر این اوراق شرکت واسط مالی بهمن(با مسئولیت محدود) است.

مشاهده کل خبر


نقش ۱۴ ساله بورس فلزات و کالا در بازار فولاد

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، رسول خلیفه سلطان، در خصوص نقش ۱۴ ساله راه اندازی بورس فلزات و در ادامه بورس کالا در بازار فولاد کشور گفت: نقش بورس کالا در حذف رانت های کلان و ایجاد شفافیت در بازار فولاد غیر قابل انکار است. برای بررسی بهتر این موضوع باید اوضاع بازار فولاد قبل از تاسیس بورس کالا را به یاد بیاوریم؛ در آن زمان رانت های زیادی در روند معاملات صنایع مختلف از جمله فولاد وجود داشت و عده ای کالاها را در انبارهای خود احتکار کرده و با گران فروشی ثروت اندوزی می کردند. در آن شرایط با صنایعی مواجه بودیم که سود نداشته و روز به روز ضعیف تر می شدند.

مشاهده کل خبر


برخی خدمات کارگزاری مفید در دفاتر پیشخوان دولت ارائه می‌شود

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران با اشاره به اینکه برای نخستین بار در بازار سرمایه با مجوز فرابورس، کارگزاری مفید بخشی از خدمات خود را در قالب قرارداد نمایندگی به دفاتر پیشخوان دولت محول کرده است، گفت: در همین ابتدای امر تا کنون افزون بر ۱۵۰ دفتر پیشخوان دولت ۳۱ استان کشور، این خدمات را به نیابت از کارگزاری مفید ارائه می‌کنند. بهنام محسنی در گفت‌وگو با "سنا" ادامه داد: ارائه خدمات بازار سرمایه در دفاتر پیشخوان دولت را مرحله اجرایی شدن مصوبه‌ای که اخیرا از سوی هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت توسعه خدمات بازار سرمایه تدوین شده عنوان کرد و افزود: طبق این مصوبه، شرکت‌های کارگزاری‌ می‌توانند بخشی از خدمات پایه خود را به یک سری از مراکز خاص شامل بانک‌ها، موسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی، دفاتر پلیس+ 10 و دفاتر پیشخوان دولت واگذار کنند.

مشاهده کل خبر


کاهش ریسک اعتباری شبکه معاملات از کانال "نامک"

فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه، درباره تأثیر اجرای فاز اول سامانه مدیریت ریسک که از اول بهمن ماه اجرایی شده است، به "سنا" گفت: پیش از طراحی این سامانه بک آفیس و سامانه آنلاین معاملات نامک بهم متصل نبودند، اما هم اکنون با رعایت شرایط اعتباری گذشته که هیچ لاین اعتباری قطع نمی شود و حتی ممکن است، افزایش و کاهش هم پیدا نکند امکان ردیابی محاسبه حد اعتباری هر مشتری به صورت آنلاین و آن تایم ایجاد شده است. مدیرعامل سابق کارگزاری بانک آینده خاطر نشان کرد: مهمترین دستاورد این سامانه رفع دغدغه کارگزاران است که تمام جزییات مشتری در حوزه اعتبارات و معاملات آنها در سایر کارگزاری ها را کاملاً مشخص و تعیین می کند که این موضوع دستاورد مهمی در جهت کاهش ریسک اعتباری شبکه معاملات است.

مشاهده کل خبر


ثبات قیمت حامل های انرژی به نفع اقتصاد و بورس

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان موضوعی که باید در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی در نظر گرفت این است که همه صنایع درگیر مسأله حمل و نقل هستند، بنابراین با گران نشدن حامل های انرژی مانند بنزین و گازوئیل اثر آن روی همه بخش های اقتصادی دیده می شود. مصطفی صفاری درباره نقش قیمت حامل های انرژی در اقتصاد و بازار سرمایه به "سنا" گفت: در نگاه اول با ثبات قیمت حامل ها تنها نمادهای پالایشگاهی اثر می پذیرند. درآمد پالایشی ها به صورت کارمزدی است یعنی نفت را می خرند و بعد محصولات حاصل از آن را به دولت می فروشند، در نتیجه سودآوری این گروه در گروی قیمت خرید نفت و قیمت فروش حامل های انرژی است، در نتیجه قیمت حامل ها تعیین کننده صرف سود و زیان شرکت های پالایشی نیست.

مشاهده کل خبر


کاهش موانع سرمایه گذاری بازار سرمایه با حذف EPS

رییس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی در خصوص حذف پیش بینی سود از صورت های مالی بنگاه ها گفت: سازمان بورس در واحد مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی، بررسی های لازم را برای حذف پیش بینی سود انجام داده و در حال حاضر مطالعات تطبیقی و میدانی دقیقی برای اتخاذ و ابلاغ این دستورالعمل وجود دارد. علی اسلامی بیدگلی با تاکید بر اینکه کلیات این موضوع اقدام موثری برای بازار سرمایه است، اظهار داشت: بازار سرمایه ایران با بازارهای سرمایه بین المللی تفاوت هایی دارد که توجه به آنها برای افزایش اثربخشی و کارایی این دستورالعمل لازم است.

مشاهده کل خبر


بورس، کام سهامداران را شیرین می کند

به گفته تحلیلگر کارگزاری آگاه، گزارش های 9 ماهه حاکی از شرایط مثبت صنایع دارد اما طی این هفته نوسانات ارز، بازار سرمایه را متأثر کرد بر همین اساس فعالان بازار سرمایه منتظر آرام شدن بازار ارز شدند که اکنون شاهد این آرامش در بازار هستیم. حامد مددی  با بیان اینکه بورس و اوراق بهادار تهران از حیث ارزش شاخصی (ارزش سهام‌های موثر بر روی شاخص کل) ۶۰ درصد وابسته به بازارهای جهانی است، گفت: این وابستگی شدید همواره می‌تواند یک امتیاز و تهدید برای بازار سهام کشور باشد که گریزی از آن نیست.

مشاهده کل خبر


برگزاری فین‌استارز 2018 همزمان با نمایشگاه فاینکس

رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران از برگزاری رویداد سالانه فین‌استارز همزمان با نمایشگاه بورس، بانک و بیمه خبر داد و گفت: برای رویداد فین‌استارز ۲۰۱۸ که اوایل سال ۹۷ برگزار می شود تا چند هفته آینده فراخوانی خواهیم داشت که در اصل اعلام عمومی برای ثبت‌نام و شرکت در رویداد است؛ در این فراخوان چالش‌هایی مطرح می‌شود و تیم‌هایی که در حل آن‌ها موفق شوند، معرفی خواهند شد. حسین نظام دوست با بیان اینکه رویداد فین‌استارز در اصل جایگاهی برای ارتباط ارکان زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی است، گفت: اعضای این رویداد شامل بخشی از سرمایه‌پذیران مانند استارتاپ‌ها و صاحبان ایده و شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان‌هاست و بخش دیگر نیز سرمایه‌گذاران هستند که شامل وی‌سی‌ها و شتابدهنده‌ها و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و همچنین فرشتگان کسب‌وکار می‌شوند.

مشاهده کل خبر


نقش بازار سرمایه در کلیت اقتصاد پررنگ خواهد بود

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان با بیان اینکه در سال های گذشته، بازار سرمایه مسیر خوبی را طی کرده و نهادها به بلوغ لازم رسیده اند، گفت: در سال های آینده نقش این بازار در کلیت اقتصاد پررنگ خواهد بود. علی تیموری با اشاره به اینکه بازار سرمایه دو شاخه کلی بازار بدهی و بازار نقدی دارد، گفت: خوشبختانه بازار نقدی با توجه به روندی که قیمت های جهانی طی می کند و همچنین روند نزولی نرخ بهره -که کم کم دارد در رقم های کمتر از 20 درصد تثبیت می شود- روند مناسب و رو به رشدی دارد.

مشاهده کل خبر


شاخص بورس تهران، سومین متغیر برتر جهان شد

با بررسی عملکرد بورس های مطرح دنیا و بازنگری در خصوص درصد روزهای مثبت این بازارها ، بازار سرمایه ایران با پشت سرگذاشتن 209 روز کاری، 70 درصد روزها را در مدار مثبت قرار گرفته است و بیشترین روزهای مثبت را درمیان دیگر بازارهای مطرح جهان داشته است. بازار سرمایه از ابتدای سال تا یازدهمین روز از بهمن ماه سال جاری با رشد 27.1 درصدی شاخص کل (TEDPIX) رتبه سوم را در میان برخی از بورس های بین المللی به نام خود به ثبت برساند.

مشاهده کل خبر


تأثیر نوسانات کامودیتی ها بر شرکت های ایرانی

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری جامی با دسته بندی کالاهای اساسی به دو بخش اشاره داشت: دسته اول، شامل فلزات پایه مثل مس، روی، سرب، شمش فولاد خواهند بود و دسته بعدی کالاهایی را شامل می شود که بیشتر بر پایه نفت خام هستند. محمد مهدی زردوغی به تأثیر قیمت کالاها بر بازار سرمایه ایران بیان داشت: درست است که پیش بینی ها حاکی از افت قیمت درکالاهای اساسی است. اما عموما فروش شرکت های بورسی از دو عامل نرخ های جهانی و نرخ ارز تبعیت می کنند. به این ترتیب،با توجه به این که نوسانات نرخ ارز در یک سال گذشته در سطح 10-15 درصد بوده است، لذا کاهش قیمت کالاهای اساسی و فلزات و نفت از محل افزایش نرخ ارز در سال آتی جبران خواهد شد.

مشاهده کل خبر


به توسعه بورس ایران خوشبینم/ بورس در 50 ساله دوم خواهد درخشید

علی نقی فرمانفرماییان چشم انداز آتی بورس در کشور را درخشان توصیف کرد و گفت: مراسم نکوداشت 50 سالگی بورس در میان موجی از امید و خوش بینی برگزار شد و در پنجاه ساله دوم هم بورس حتما توسعه پیدا می کند و در کار خود خواهد درخشید. به گفته این مدیر سابق بانک صنایع، زمانی بزرگترین دغدغه بازار سرمایه، اعتباربخشی به سهام بورسی و ایجاد اطمینان در سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری بود، اما در حال حاضر بخش اعظم این بنا ساخته شده و مسیر پیش رو مثبت و امیدبخش است.

مشاهده کل گزارش


ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه