حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در ابتدای نشست خبری به شاخص های بازار در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: بورس کالای ایران در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۹۶، سهم ۴۸ درصدی از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را به خود اختصاص داده و با ارزش معاملات ۸۷۹ هزار میلیارد ریالی، رتبه اول را در بین سایر بورس ها کسب کرده است.


طی هفته گذشته رویدادها و اظهارنظرهای مهمی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که برگزاری نشست خبری مدیرعامل بورس کالای ایران با اصحاب رسانه از مهم ترین آنها بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالا خبر، حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در ابتدای نشست خبری به شاخص های بازار در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: بورس کالای ایران در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۹۶، سهم ۴۸ درصدی از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را به خود اختصاص داده و با ارزش معاملات ۸۷۹ هزار میلیارد ریالی، رتبه اول را در بین سایر بورس ها کسب کرده است.

وی به آمار معاملات بورس کالای ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۶ نیز اشاره کرد و افزود: ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش پیدا کرده و به بیش از یک میلیون و ۳۵ هزار میلیارد ریال بالغ شده که در ۱۱ ماهه سال جاری بالاترین رکورد تاریخی ارزش کل معاملات بورس کالای ایران رقم خورده است.

وی ادامه داد: در این مدت ۲۴ میلیون و ۱۳۱ هزار تن محصول به ارزش ۴۴۶ هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفته است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴ درصدی در حجم و ۳۳ درصدی در ارزش معاملات را نشان می دهد.

بورس کالا یکی از راهکارهای توسعه صادرات

کمیته نظارت بر بازار و توسعه صادرات ایمیدرو، هفته گذشته ۳۰ راهکار برای افزایش صادرات فولاد ارائه داد که گسترش خدمات بورس کالای ایران مشابه دنیا و ارتباط آن با بورس های معتبر بخصوص سنگاپور و لندن یکی از این راهکارها است. کمیته نظارت بر بازار و توسعه صادرات ایمیدرو با توجه به برنامه جهش صادرات در ۱۴۰۰، شرایط لازم برای دستیابی به این اهداف را برشمرد و در قالب راهکارهایی با اولویت "نخست" و "بعدی" مطرح کرد.

از جمله راهکارهای رشد صادرات فولاد ایران با اولویت نخست شامل کاهش هزینه های بانکی مرتبط با صادرات و امکان گشایش اعتبار اسنادی برای مشتریان و کشورهای هدف صادراتی، ارائه تسهیلات مالی با بهره پایین یا بدون بهره برای خرید و انتقال فناوری فولادسازی و ارائه مشوق های مالی- بانکی و معافیت های مالیاتی جدید دولتی برای صادر کنندگان نمونه است.

همچنین، راهکارهای رشد صادرات فولاد در اولویت بعدی مشتمل بر گسترش خدمات بورس کالای ایران مشابه دنیا و ارتباط آن با بورس های معتبر بخصوص سنگاپور و لندن و تامین مالی صادرات شرکت های زنجیره فولاد به شمار می رود.

جذب سرمایه گذاری های جدید برای تولید

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل۴۴ مجلس گفت: در شرایطی که سرمایه‌گذاری در تولید رو به توسعه نمی‌رود، بورس کالای ایران می تواند با ایجاد جذابیت برای تولیدکنندگان و خریداران، سرمایه‌گذاری‌ها را به این بخش سوق دهد.

حمیدرضا فولادگر ، در خصوص نقش بورس در شفافیت اقتصادی گفت: بورس کالا در چارچوب سیاست‌های کلان کشور و هماهنگی بین بازار سرمایه، بازار کار و تولید نقش پررنگی ایفا می کند که قطعا در این راه، برنامه ریزی درست مسوولان کمک کننده خواهد بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورت حمایت بورس کالا از سوی دستگاه های مربوطه این بورس می‌تواند تبدیل به مرجعی برای قیمت گذاری شود؛ به طور یقین کشف قیمت مستمر و منطقی محصولات از طریق کانالی شفاف و قابل اعتماد می‌تواند به توسعه اقتصادی و تکمیل زنجیره های تولید کمک شایانی کند.

سیاست خرید تضمینی روی ریل تحول

عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است، جایگزینی نظام خرید تضمینی با قیمت تضمینی محصولات کشاورزی و عرضه گندم در بورس کالا مزایای زیادی دارد به طوری که ضمن ایجاد شفافیت و حذف واسطه های غیر ضرور، باعث کاهش بار مالی دولت شده و در افزایش سود کشاورزان موثر است این در حالی است که همکاری دولت در اجرای وعده ها می تواند موفقیت این طرح را دو چندان کند.

وی  با اشاره به روش‌ قیمت تضمینی گندم گفت: در این روش از طریق بورس کالا قیمت پایه‌ برای محصول گندم در نظر گرفته می‌شود و کشاورزان با ارائه گندم خود به بورس کالا ظرف چند روز می‌توانند وجوه خود را دریافت کنند ، در این روش مابه‌التفاوت قیمت کشف شده در بورس با خرید تضمینی از سوی دولت پرداخت می‌شود. به این ترتیب دولت کمتر از معادل نرخ خرید تضمینی، هزینه به گندم‌کاران را پرداخت می‌کندو بار سنگین مالی از دوش دولت برداشته می شود.

٤٠٠ کیلوگرم زعفران آماده عرضه

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از عرضه زعفران این سازمان در بورس کالای ایران با هدف منافع تولیدکنندگان و افزایش توان صادراتی زعفران کشور خبر داد و گفت: این عرضه با آماده شدن ساز و کارهای آن، به حجم ۴۰۰ کیلوگرم از یکشنبه آغاز می شود.

علی اوسط هاشمی با بیان اینکه اکنون ۸۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود، افزود: با این حجم از تولید زعفران حق مسلم ما است که پایه گذار بورس جهانی زعفران باشیم و قیمت پایه جهانی این محصول را تعیین کنیم.

هاشمی با اشاره به انواع زعفران آماده عرضه در بورس کالا، اظهار کرد:انواع زعفران های آماده عرضه در بورس شامل؛ ۱۰۰ کیلوگرم زعفران ممتاز رشته ای بریده (نگین)، ۱۰۰ کیلوگرم زعفران رشته ای بریده ممتاز (شبه نگین یا سرگل)، ۱۰۰ کیلوگرم زعفران رشته ای درجه یک (پوشال مرغوب) و در نهایت ۱۰۰ کیلو گرم زعفران رشته ای درجه دو (پوشال معمولی) است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا