مطابق ماده ۳۶ قانون بازار اوراق بهادار کلیه اختلافات بین فعالان بازار سرمایه که ناشی از فعالیت حرفه ‌ای آن‌ها باشد باید ابتدا در کمیته سازش کانون ‌ها مطرح و درصورت عدم سازش، در هیأت داوری موضوع آن قانون رسیدگی شود.

کمیته سازش کانون نهادهای سرمایه ‌گذاری ایران در راستای اجرای ماده ۳۶ قانون بازار اوراق بهادار تشکیل شده است و به کلیه اختلافات حرفه‌ ای ناشی از فعالیت حرفه‌ ای اعضای کانون با یکدیگر و یا با سایر اشخاص رسیدگی می کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، مطابق ماده ۳۶ قانون بازار اوراق بهادار کلیه اختلافات بین فعالین بازار سرمایه که ناشی از فعالیت حرفه ‌ای آن‌ها باشد باید ابتدا در کمیته سازش کانون ‌ها مطرح و در صورت عدم سازش، در هیأت داوری موضوع آن قانون رسیدگی شود. ضمناً آرای صادر شده از سوی هیأت داوری قطعی و لازم ‌الاجرا بوده و اجرای آن به ‌عهده اداره ‌ها و داوری اجرای ثبت اسناد و املاک خواهد بود.

مطابق مصوبات هیأت ‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، اختلافات تشکل‌ های خود انتظام از جمله بورس ‌ها، بازارهای خارج از بورس، شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی و کانون‌ ها و یا آن دسته از فعالان بازار اوراق بهادار که فاقد کانون مربوطه هستند، در کمیته سازش کانون مطرح و حل ‌و فصل می‌ شود.

بنابراین راه ورود به فرآیند رسیدگی به اکثر اختلافات در بازار سرمایه و صدور آرای قطعی و لازم ‌الاجرا در این خصوص و احقاق حقوق سرمایه ‌گذاران، نهادهای مالی و تشکل‌ های خود انتظام، تشکیل پرونده در کمیته سازش کانون نهادهای سرمایه‌ گذاری ایران خواهد بود.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری