نفتای سنگین پالایش نفت لاوان از دو سال گذشته که در بورس انرژی عرضه می شود همیشه با تخفیف فروخته شده است اما روز شنبه (12 اسفند 96) برای اولین بار به صورت پریمیوم در این تناژ معامله شد. تا کنون هیچ ارگانی در ایران نتوانسته نفتای سنگین را به قیمتی پریمیوم به فروش برساند.

برای نخستین بار در کشور در بورس انرژی نفتای سنگین بالاتر از قیمت پلتس فروخته شد.

پویان دارابی، مدیر عامل کارگزاری آتی ساز بازار، با بیان این مطلب به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: در جریان معاملات نخستین روز هفته بورس انرژی در بازار فیزیکی 150 هزار تن نفتای سنگین پالایش نفت لاوان برای اولین بار مثبت 25 سنت بیشتر از نشریه پلتس معامله شد.

وی در ادامه افزود: این محصول از دو سال گذشته که در بورس انرژی عرضه می شود همیشه با تخفیف فروخته شده است اما روز شنبه (12 اسفند 96) برای اولین بار به صورت پریمیوم در این تناژ معامله شد. تا کنون هیچ ارگانی در ایران نتوانسته نفتای سنگین را با پریمیوم به فروش برساند.

این کارشناس بازارهای نفتی با بیان اینکه این معامله حاصل اعتماد به بخش خصوصی در بازارهای جهانی است، گفت: بخش خصوصی پیشرو می تواند شرکای خارجی جهانی را وارد ایران کند و میلیاردها تومان تغییرات نرخ در معاملات ایجاد کند که ارزش افزوده بیشتری در مملکت برای فرآورده های نفتی ایجاد کند.

وی ادامه داد: با تمام مشکلاتی که فعالان صنعت نفت در مقایسه با فعالان خارجی با آن درگیر هستند این تجربه که پالایشگاه نفت لاوان ظرف دو سال عرضه محصولاتش در بورس انرژی از تخفیف 37 دلار به قیمتی بالاتر از پریمیوم رسیده نشان می دهد که ساختار شفاف بورس انرژی می تواند بسیار روی نرخ ها موثر باشد و به صنعت نفت کمک کند.

دارابی با اشاره به مزیت ها و ویژگی های بورس انرژی گفت: ظرفیت و شفافیت بورس انرژی این بازار را تبدیل به ابزاری کرده که می تواند به عنوان تکمیل کننده زنجیره تولید و فروش برای منافع پالایشگاه مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار، اظهار داشت: همزمان با فروش فرآورده های صادراتی در کشور، این افزایش قیمت ها علاوه بر اینکه باعث ایجاد منافع حداکثری برای پالایشگاه ها و افزایش اشتغال در کشور می شود به دلیل الزام شرکت های بین المللی به داشتن کارگزار ایرانی، باعث ایجاد فرصت های تجاری در کشور می شود.

وی در این باره توضیح داد: پالایشگاه لاوان با تغییر نرخی که در فروش داشته، نمونه خوبی است که در سایر حوزه های تجارت نفت، می تواند تکرار شود. به عنوان مثال با راه اندازی پالایشگاه هایی مانند ستاره خلیج فارس که بخش قابل توجهی از محصولات آن صادرات محور است این مزیت ها می تواند عملیاتی شود.

دارابی گفت: با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس تغییرات بسیار عمده ای در سطح آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه در موضوع بنزین و حتی سایر فرآوده های نفتی رقم خواهد خورد چون تا امروز ایران بیشتر وارد کننده بنزین بوده اما از بعد از راه اندازی همه فازهای پالایشگاه خلیج فارس این مجموعه به یکی از قطب های منطقه ای صادرات بنزین تبدیل می شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفتگو با "سنا" گفت: مهمترین عامل در این مسیر، قیمت است که بورس انرژی با وجود شفافیت بهترین فرصت را برای پالایشگاه ها و بخش خصوصی ایجاد می کند. بورس انرژی سبب شده که منافع بیشماری برای پالایشگاه ها و به تبع آن توسعه، افزایش راندمان و بازدهی اشتغال در کشور ایجاد کند.

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس انرژی