شرکت سپرده گذاری مرکزی این اوراق را با نماد معاملاتی "ذافادا"در سامانه پس از معاملات درج کرد تا به شیوه حراج به مدت 2 روز کاری در بازار ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس ایران منتشر شود.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از درج اوراق منفعت دولت در سامانه پس از معاملات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از سمات، وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور تسویه اصل و سود اوراق سررسید شده سال 1396 (موضوع بند(ح) تبصره (5) قانون بودجه سال 1396 کل کشور)، نخستین صکوک منفعت در بازار سرمایه ایران به ارزش 30 هزار میلیارد از طریق بازار ابزار های نوین مالی فرابورس ایران پذیره نویسی می شود.این اولین مورد عملیاتی انتشار صکوک منفعت در بازار سرمایه ایران است که طی آن دولت از طریق شرکت واسط مالی شهریور چهارم(با مسئولیت محدود) به میزان 30 هزار میلیارد ریال تامین مالی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، ارزش منافع مبنای انتشار در این اوراق برابر با 51 هزار میلیارد ریال بوده و منافع آن شامل 100 درصد سود ویژه سهم دولت در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، 100 درصد سود ویژه سهم دولت در شرکت سهامی ارتباطات زیر ساخت و 78 درصد سود ویژه سهم دولت در شرکت ملی گاز ایران (مادر تخصصی) است.

18 هزار میلیارد ریال از این اوراق دارای متعهد پذیره نویسی (بانک سامان 10 هزار میلیارد ریال، تامین سرمایه بانک مسکن 5 هزار میلیارد ریال و تامین سرمایه لوتوس پارسیان 3 هزار میلیارد ریال و در صورت عدم فروش کامل اوراق تا سقف انتشار یعنی 30 هزار میلیارد ریال، نسبت منفعت سرمایه گذاران از سود ویژه سهم دولت به میزان اوراق فروش رفته تعدیل خواهد شد. ضمن آنکه این اوراق فاقد بازارگردان) است.

عمر این اوراق سه سال و نیم و سود علی الحساب آن 20 درصد است که هر 6 ماه یک بار توسط عامل پرداخت یعنی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می شود و سازمان برنامه و بودجه کل کشور بازپرداخت اصل و سود این اوراق را ضمانت کرده است.

اورق منفعت سند مالی بهاداری است که بیانگر مالکیت دارنده آن بر مقدار معین خدمات یا منافع آینده از یک دارایی بادوام است که در ازای پرداخت مبلغ معینی، به وی منتقل شده است؛ مانند گواهی حق اقامت در هتل معین برای روز معین، حق استفاده از خدمات آموزشی دانشگاه برای ترم یا سال معین، حق استفاده از یک ساعت پرواز برای مقصد معین و حق استفاده از خدمات حج یا عمره برای سال معین.

در همین رابطه، شرکت سپرده گذاری مرکزی این اوراق را با نماد معاملاتی "ذافادا"در سامانه پس از معاملات درج کرد تا به شیوه حراج به مدت 2 روز کاری در بازار ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس ایران منتشر شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه