پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در بسته خبری پیش‌رو، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.دستور العمل تامین مالی جمعی در بازار سرمایه نهایی شد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در اولین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه تصریح کرد: همان گونه که هرکالا و خدماتی می تواند با ارتقای کیفیت، دوام خود را حفظ کند، خدمات روابط عمومی و محصولات رسانه ها نیز در سایه دقت، سرعت، صحت و بی طرفی قادر خواهد بود دوام بلند مدت داشته باشد. دکتر محمدی همچنین فرهنگ سازی عمومی را یکی دیگر از نقش های رسانه و روابط عمومی ذکر کرد و افزود: همکاران در شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و روابط عمومی سازمان، تاکنون در حوزه فرهنگ سازی اقدامات زیادی از جمله برگزاری دوره های مختلف، انعقاد تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش و بازدیدهای دانش آموزی از دستاوردهای بازار سرمایه انجام داده اند و در سال جاری نیز این رویکرد تقویت خواهد شد.

مشاهده کل خبر


ورود اوراق اجاره سهام به بازار سرمایه در سال جاری

دکتر شاپور محمدی در حاشیه بازدید از سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به "سنا" گفت: ابزارهایی که تاکنون در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار نهایی شده و برای بازار سرمایه جدید است، شامل اوراق وکالت، اوراق منفعت و اوراق اجاره سهام می شود. به گفته دکتر محمدی، در گذشته اوراق اجاره به بازار معرفی شده بود، اما اوراق اجاره سهام در بازار نداشتیم که این ابزار هم در سال جاری معرفی می شود؛ ضمن اینکه اوراق جعاله و انواع ابزارهای موجود در بازار مانند اوراق مشارکت یا اوراق مرابحه بهبود و توسعه پیدا خواهند کرد.

مشاهده کل خبر


مقررات خرید اعتباری درحال بازنگری

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه عمده تمرکز سازمان در سال جاری بر روی صندوق ها و کارگزاری ها است گفت: امسال به دنبال این موضوع هستیم که نظارت دقیق بر روی کارگزاری ها و صندوق ها داشته باشیم. دکتر شاپور محمدی با بیان اینکه سال گذشته کارهای بزرگی در بازار سرمایه انجام شد گفت: اصلاح دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها مهمترین اقدام سازمان بورس در سال گذشته بود به طوری که از هفتاد نماد بسته تنها 10 نماد باقی مانده و مابقی بازگشایی شده اند.

مشاهده کل خبر


رئیس سازمان بورس از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به همراه مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس از سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کردند. در این بازدید رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به سوالات خبرنگار سنا درخصوص سناریوهای بازار سرمایه در خصوص خروج امریکا از برجام، معرفی ابزارهای جدید بازار سرمایه ، فرهنگ سازی در کشورهای فارسی زبان در خصوص راه های ورود به بورس و بررسی زمینه ها و همکاری های مشترک با ناشران فعال در بازار سرمایه پاسخ داد.

مشاهده کل خبر


مشاهده انتشارات بورس در مسیر تعامل با کشورهای فارسی زبان/ کیفیت اصل اول

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس عنوان کرد بازار سرمایه کاملاً تخصصی، فنی و علمی است و ورود موفق به آن تنها با دانش، تفکر و تعمق امکان پذیر است. یاسر فلاح، مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس در حاشیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب به "سنا" گفت: از دو دهه پیش تا کنون کتاب هایی با موضوع بازار سرمایه منتشر و کتبی نیز ترجمه شد. از همان سال ها افراد با آموزش وارد این بازار می شدند، زیرا ورود به بورس نیازمند اطلاعات حداقلی در مورد شرایط شرکت ها، فنون معامله گری از جمله تحلیل بنیادی یا فاندامنتال یا تحلیل تکنیکی است.

مشاهده کل خبر


اولین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه برگزار شد

مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در اولین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه، با تاکید بر اینکه شفاف ترین بخش اقتصادی کشور بازار سرمایه است، گفت: بازار سرمایه کشور همچنان به جامعه معرفی نشده و انجام اقدامات آموزشی و فرهنگ سازی ضرورت امروز بازار سرمایه است. در ابتدای این همایش که با حضور دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران عامل و مدیران روابط عمومی های ارکان بازار سرمایه برگزار شد، یاسر فلاح مشاور رییس و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در عصر حاضر نقش رسانه ها در حوزه اقتصاد مشهود است و همگان به آن واقف هستند. وی ابراز امیدواری کرد با تعامل فعالین بازار سرمایه و نهاد روابط عمومی شاهد توسعه بازار سرمایه باشیم.

مشاهده کل خبر


بورس، مقصد مطمئن پول های سرگردان در شرایط تحریمی

محمد سلطانی فر در اولین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه گفت: اگر فضا در بازار سرمایه عمومی تر شود و آموزش ها به بطن جامعه و به سمت اهالی مطبوعاتی و رسانه ای برود، یک قدم اساسی در این حوزه برداشته شده است. معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در اولین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه، بورس را یکی از مکان های بسیار خوب و مطمئن برای جذب پول های سرگردان در شرایط حساس تحریمی خواند که می تواند التهاب جمع شده در فضای دلاری را به سوی تولیدات و صنایع داخلی سوق دهد.

مشاهده کل خبر


بازار سرمایه ناجی بانک ها

نخستین دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران وظیفه اصلی و بالقوه بازار سرمایه را تامین مالی دانست و گفت: از سال های گذشته بنگاه های اقتصادی تا حدودی برای تامین مالی بلندمدت خود از طریق بازار سرمایه اقدام می کردند اما در دو الی سه سال گذشته این روند به طور جدی توسعه یافته است. رجایی سلماسی با تاکید بر اینکه بازار بدهی هنوز جای رشد و توسعه دارد، افزود: بازار سرمایه با راه اندازی و توسعه بازار بدهی در کنار بازار سهام باعث شد تا بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی تامین مالی ارزانتری در سالهای اخیر داشته باشند.

مشاهده کل خبر


پذیرش شرکت‌های جدید، هدف اصلی فرابورس در سال ۹۷

مدیرعامل فرابورس با اعلام اینکه در سال ۹۷ اهداف توسعه محور با هدف عمیق تر شدن این بازار اجرایی می شود اظهار داشت: برنامه اصلی فرابورس حمایت و استقبال از عرضه‌های اولیه و ورود شرکت‌های جدید است. امیر هامونی در خصوص هدف از تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه اظهار داشت: هدف از راه‌اندازی و تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه تامین منابع مالی لازم و تزریق نقدینگی به استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهایی فناورانه‌ای در ایران است که فعالیت کوتاه‌مدتی داشته‌اند و امکان جذب سرمایه از طریق پذیره‌نویسی عمومی را ندارند و همچنین به دلیل ریسک بالای مترتب بر آن‌ها معمولا بانک‌ها نیز از تامین مالی آن‌ها اجتناب می‌کنند.

مشاهده کل خبر


نقش رو به رشد حوزه تحلیل داده‌ها در بازارهای مالی

پنجمین همایش ریاضیات و علوم انسانی در حالی در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. مدیرعامل فرابورس ایران در نخستین روز از برگزاری این همایش به بیان جزئیاتی از کاربرد آمار و ریاضی در بازارهای مالی پرداخت و از نقش رو به رشد حوزه تحیل داده‌ها در این بازارها سخن گفت. امیر هامونی با بیان اینکه مشاغل حوزه تحلیل داده‌ها طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و در بازارهای مالی نیز اثرات قابل ملاحظه‌ای از خود بر جای گذاشته است، گفت: به عنوان مثال در آمریکا طی پنج سال اخیر تعداد مشاغل در حوزه تحلیل داده‌ها 6 برابر شده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 هفتصد هزار شغل جدید در این حوزه ایجاد شود.

مشاهده کل خبر


مدیریت ریسک کارگزاران با اصلاح دستورالعمل قراردادهای اعتباری

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در حال بررسی و اصلاح دستورالعمل قراردادهای اعتباری کارگزاران است. دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در این خصوص به "سنا" گفت: اصلاح دستورالعمل قراردادهای اعتباری کارگزاران باعث می شود تا ریسک اعتباری این صنعت به خوبی کنترل شود و اختیارات کارگزاران را برای وصول مطالبات افزایش دهد. میرصانعی با تاکید بر اینکه ریسک دستورالعمل فعلی قراردادهای اعتباری کارگزاران خارج از کنترل است، گفت: در اصلاحیه دستورالعمل فعلی ریسک ها مدیریت شده و حدود اعتباری را برای مدیریت ریسک کاهش دادیم.

مشاهده کل خبر


راه اندازی معاملات آتی زعفران به سود کشاورزان است

به گفته یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: هر کالایی که در بورس عرضه شود به معنای ایجاد شفافیت و حذف واسطه هاست. زعفران هم یکی از محصولات با ارزش کشورمان است که با عرضه در بورس کالا می توانیم به بسیاری از کاستی ها و مشکلات بازار این محصول پایان دهیم. نظر افضلی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران به دلیل شفافیت بالای این بازار، امری ضروری برای اقتصاد ایران است، از حمایت مجلس از شفافیت و جلوگیری از انحصار در بخش کشاورزی سخن گفت و تاکید کرد: معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران سبب ساماندهی بازار، تولید و قیمت کالاهای کشاورزی می شود.

مشاهده کل خبر


حرکت صحیح در بازار سرمایه با تحلیل های منطقی و دوری از هیجانات

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات با تاکید بر اینکه صنایع بازار سرمایه عملکرد خوبی در سال گذشته داشتند، اظهار داشت: در یک ماهه اخیر اتفاق منفی در بازار رخ نداده و اکثر گزارش های عملکردی شرکت ها، مثبت و قابل قبول بوده است که همین امر، خوش بینی به آینده را به همراه دارد. بهروز خدارحمی گفت: تحلیلگران بازار سرمایه می توانند با تحلیل های اقتصادی و مالی صحیح بازار را از هیجان های منفی و کاذب دور نگه دارند. بارها دیده شده که رفتارهای تحلیلگران در ایجاد نوسان در بازار بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار است.

مشاهده کل خبر


امتیاز منفی برای خروج امریکا از برجام

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران خروج امریکا از برجام را پوئن منفی سیاسی برای این کشور دانست و گفت: بدعهدی امریکا، وجهه عمومی آنها را نزد جامعه جهانی تضعیف و اعتمادها را متزلزل خواهد کرد. عباس آرگون در پاسخ به این سوال که خروج امریکا از برجام چه ریسک هایی را بر این کشور تحمیل خواهد کرد و آیا اصلا به نفع آمریکا بود که به این سمت حرکت کند یا خیر، گفت: برداشت من این است که با توجه به مذاکرات امریکایی ها با کره شمالی، خروج از برجام هزینه حیثیتی امریکا را بالا می برد و اعتماد و اعتبار این کشور را در جهان خدشه دار خواهد کرد و در واقع این قضیه، بد عهدی امریکا را بیش از پیش به رخ خواهد کشید.

مشاهده کل خبر


افزایش سواد مالی سهامداران راه رسیدن به بورس حرفه ای

امیرحسین ارضا، مدیرعامل شرکت گسترش صنعت نوین هلدینگ مالی غدیر درباره راهکارهای ارتقای سواد مالی جامعه و افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در جامعه گفت: مدتی پیش یک تحقیق میدانی توسط دانشگاه درباره سواد مالی سهامداران حقیقی در بازار سرمایه انجام شد. در این تحقیق میدانی جامعه مورد بررسی، گروهی از سهامداران حقیقی بازار سرمایه در دانشگاه بودند. پس از بررسی سطح سواد مالی این گروه از سهامداران حقیقی به این نتیجه رسیدیم که میانگین نمرات این گروه در حد متوسط و از آنچه انتظار میرفت کمتر بود.

مشاهده کل خبر


نقاط ضعف و قوت دو صنعت مورد توجه بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه در گفت و گو با "سنا" در خصوص افزایش تقاضا در دو صنعت خودرویی و انبوه سازی در هفته های اخیر گفت: شرکت های این گروه در دو الی سه سال اخیر شاهد افت قابل توجهی در قیمت سهام بودند. کورش شمس با اشاره به خبر دریافت مالیات از خانه های خالی گفت: این موضوع چند سالی است که مطرح می شود اما هنوز اجرایی نشده است . البته اجرای چنین طرحی ممکن است باعث افزایش عرضه و رونق بازار مسکن شود اما لزوما همه شرکت های صنعت ساختمان که در بازار سرمایه حضور دارند صاحبان مسکن های خالی از سکنه نیستند . به نظر من این خبرها فقط تا حدودی باعث تحرک در این گروه شده است اما دلیل واقعی افزایش تقاضا در گروه انبوه سازی کاهش بیش از اندازه قیمت سهام است.

مشاهده کل خبر


مهمترین دلایل اقبال بازار به دو صنعت خودرو و انبوه سازی

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در گفتگو با "سنا"حرکت سهام گروه خودرو پس از خروج آمریکا از برجام را مورد توجه دانست و گفت: هرچند صنعت خودرو یکی از مهمترین گروه هایی بود که در دوران برجام بیشترین رشد را تجربه کرد و بخش قابل توجهی از بازار را در اختیار خود گرفته بود اما بی تفاوتی این گروه به خبر خروج آمریکا از برجام اتفاق مثبت و قابل توجهی بود. به گفته مصطفی صفاری، اگر نرخ بهره کاهش می یافت خودرویی ها می توانستند هزینه های مالی خود را به خوبی پوشش دهند اما با افزایش نرخ بهره این گروه بازهم درگیر این هزینه ها شدند، چرا که خودرویی ها بابت دریافت پول برای پیش خرید خودرو باید سودی مطابق با سود نظام بانکی به ثبت نام کنندگان خودرو پرداخت کنند که با کاهش سود بانکی این هزینه برای صنعت خودرو کاهش می یابد.

مشاهده کل خبر


جذابیت قیمت های کامودیتی در جهان برای بازار سرمایه ایران

یک کارشناس بازار سرمایه و مدیر پرتفوی شرکت سرمایه گذاری آگاه در خصوص روند قیمت کامودیتی ها در هفته گذشته گفت: مهم ترین تغییر قیمت فلزات اساسی مربوط به فلز روی بود که در سال 2018 با افت چشمگیری رو به رو بوده و با افت نسبی بین سه هزار تا سه هزار و 500 دلار مواجه بوده است. مهرزاد منتظری در خصوص قیمت جهانی مس اعلام داشت: مدتی است که قیمت جهانی مس بین 6800 و 7 هزار دلار در نوسان است و اتفاق خاصی نیز در انتظار این فلز اساسی نیست. اما در خصوص فولاد خبرهای مثبتی وجود دارد در این خصوص که موجودی انبارهای فولاد چین روند نزولی پیدا کرده و این نشان دهنده افزایش مصرف این فلز در چین است.

مشاهده کل خبر


راهکار های تامین مالی صنعت پتروشیمی از طریق بازار سرمایه

بابک باقری، معاون خدمات مالی تامین سرمایه تمدن در دومین همایش سرمایه گذاری و تامین مالی صنایع  پایین دست پتروشیمی که در پاریس برگزار شد، با معرفی بازار سرمایه ایران و ابزارهای تامین مالی موجود، دو راهکار ویژه تامین مالی صنعت پتروشیمی از طریق بازار سرمایه را به سرمایه گذاران خارجی پیشنهاد داد. وی به تقاضای کشورهای اروپایی برای محصولات پتروشیمی اشاره کرد و گفت: انتشار اوراق ارزی مبتنی بر یک محصول پتروشیمی توسط شرکت های پتروشیمی ایرانی و فروش این اوراق به سرمایه گذاران و تجار اروپایی یکی از ابزارهایی است که می توان از آن بهره برداری کرد. در این راهکار سرمایه گذاران اروپایی ضمن برخورداری از سود بسیار بالاتر نسبت به نرخ های موجود در بازارهای مالی اروپایی امکان تحویل کالا را خواهند داشت.

مشاهده کل خبر


استراتژی‌های بازار سرمایه ایران در تقویت نظام تأمین مالی

به گفته یک عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، با ظهور موسسات رتبه‌بندی اعتباری می‌توان شاهد اندازه‌گیری و اعلام رتبه‌ اعتباری ناشران و اوراق از طریق موسسات مستقل رتبه‌بندی اعتباری بود تا از طریق آن‌ زمینه انتشار اوراق بدهی به پشتوانه اهلیت و رتبه اعتباری ناشران فراهم آمده و سرمایه‌گذاران نیز با توجه به ریسک ناشران و اوراق مزبور نسبت به سرمایه‌گذاری در آن‌ها اقدام کنند. موسی احمدی اظهار داشت: همان‌گونه که برخی سران کشورهای حاضر در تعهد برجام بیان کرده‌اند خروج آمریکا از تفاهم‌نامه برجام که مدت‌ها بر سر آن مذاکره شده و مورد تأیید سازمان ملل متحد هم قرار گرفته، به اعتماد بین‌المللی ضربه می زند. این موضوع دارای آثار مختلفی در سطح بین‌المللی در زمینه‌های مختلف از جمله مالی و اقتصادی خواهد بود.

مشاهده کل خبر


بهترین استراتژی سهامداران با آغاز فصل مجامع

مدیر صندوق های سرمایه گذاری تامین سرمایه لوتوس پارسیان در خصوص استراتژی های جدید بازار سرمایه با توجه به خروج بازار از حالت انتظار و ورود توافق بین المللی برجام در فازی جدید گفت: بازار سرمایه در ماه های اخیر با تحولاتی مثل افزایش چشم گیر نرخ ارز و ریسک خروج آمریکا از برجام مواجه شد که تا حدودی باعث افزایش نوسان این بازار شده بود. مهدی محمودی با اشاره به اینکه ریسک های مذکور در حال حاضر از بازار حذف شده اند، افزود: با کنترل بازار ارز و خروج امریکا از برجام بازار سرمایه تعیین تکلیف شد و تا حدودی اثرات این وقایع نیز در بازار پیش خور شده است.

مشاهده کل خبر


رفع نگرانی از بازارها با تزریق 60 میلیارد دلاری

یه گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، وضعیت کنونی نرخ ارز و برخی دیگر از ابهامات، تحلیل بازار را در شرایط فعلی دشوار کرده است. محمد صفری  تصریح کرد: با فرض اینکه از دولت قبل هیچ چیز باقی نمانده باشد، در این چهار سال 60 میلیارد دلار ارز به دست آمده است. بنابراین اگر بانک مرکزی یا دولت بخواهد به پتروشیمی ها و دیگر صنایعی که ارز در اختیار دارند فشار بیاورد، منابعی وجود دارد که بخواهند تزریق کنند و نگرانی را از بازارهای مختلف بردارند.

مشاهده کل خبر


ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه