پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در بسته خبری پیش‌رو، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.


تقویت بازار سرمایه با تصمیم مهم دولت

روز شنبه 16 تیر ماه در چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور رؤسای قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی و به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی، تشکیل شد، پیشنهاداتی با محور توسعه اشتغال، رونق تولید و تقویت بازار سرمایه و نیز تأمین تسهیلات لازم برای بخش مولد اقتصاد، تصویب شد. در راستای حمایت از بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به بخش واقعی اقتصاد کشور، به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، مقرر شد به مدت یک سال‌، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از 0.5 درصد ارزش فروش به 0.1 درصد کاهش یابد.

مشاهده کل خبر


زنگ دومین لیگ ستارگان بورس به صدا درآمد

صبح روز شنبه 16 تیرماه، دومین لیگ ستارگان بورس با حضور، سعید فلاح پور، عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، سید مصطفی رضوی معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، یاسر فلاح مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و جمعی از مدیران ارشد بازار سرمایه و اساتید دانشگاه کار خود را آغاز کرد. سعید فلاح پور، عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاحیه دومین دوره لیگ ستارگان بورس با اشاره به پیشرفت های موجود در بازار سرمایه گفت: امکانات در این بازار به سرعت تغییر کرده و سرعت تغییرات بیش از گذشته است. مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار نیز تاکید کرد: برای برگزاری این دوره از سلسله رویداد های لیگ ستارگان بورس ایران تلاش بسیاری صورت گرفته و قطعا همچون سال گذشته نتایج مثبت آن را نظاره می کنیم.

مشاهده کل خبر


قراردادهای آتی ضربه گیر بازار نقدی

مدیرعامل بورس کالای ایران در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه آیا زیرساخت‌های لازم در بورس کالا برای معاملات ارز یا سکه نقدی وجود دارد، گفت: ما برای هر نوع عملیاتی برای معاملات ارز و سکه آمادگی داریم. حامد سلطانی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که دلیل عدم عرضه ارز دولتی در بازار سرمایه از سوی مسئولان اقتصادی چه بود، اظهار داشت: براساس این طرح، قرار بود گواهی صادرات ارزی در بورس اوراق بهادار تهران مورد معامله قرار گیرد که این امر به سامانه نیما منتقل شد؛ اما در جریان جزئیات بیشتر آن نیستم.

مشاهده کل خبر


دانشجویان، سفیران بازار سرمایه

رییس کمیته اجرایی دومین لیگ ستارگان بورس ایران در دومین دوره لیگ ستارگان بورس ایران، با اشاره به آثار مثبت دوره گذشته این رویداد، تاکید کرد: بعد از این رویداد بسیاری از دانشجویان شرکت کننده سفیران بازار سرمایه در خانواده و دانشگاه خواهند بود و برخی از آنها نیز جذب بازار کار می شوند. امسال نیز این هدف را دنبال می کنیم و به دانشجویان این نوید را می دهیم که اگر از هوش مالی خوبی برخوردار باشند بتوانند از طریق بازار سرمایه امرار معاش کنند. یاسر فلاح به جزییات برگزاری این رقابت اشاره کرد و ادامه داد: در این دوره در فضایی واقعی و نزدیک به شرایط بازار و بدون محدودیت، 35 تیم دانشگاهی به رقابت می پردازند و به هر کدام از تیم ها 100 میلیون ریال اعتبار داده می شود که می توانند با آن اوراق بهادار خرید و فروش کنند و بر اساس سود و زیان کسب شده تیم برتر معرفی می شود.

مشاهده کل خبر


عرضه و تقاضا مبنای کشف قیمت خواهد بود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، آخرین برنامه ها و تصمیمات دولت و مجلس را در خصوص ساماندهی به بازار ارز تشریح کرد. محمدرضا پورابراهیمی در گفت و گو با "سنا"، با بیان اینکه بازار ثانویه ارز از روز سه شنبه 19 تیرماه کلید می خورد گفت: تصمیم نهایی این است که برای کالاهای اساسی و ضروری از جمله دارو، مواد اولیه و نهاده های دامی و کشاورزی، ارز با نرخ ترجیحی اختصاص داده شود و بقیه کالاها نیز از قیمت تعادلی پیروی کنند.

مشاهده کل خبر


نقاط قوت و ضعف تجدید ارزیابی دارایی شرکت های بورسی

مدیرعامل گروه مالی سپهر سینا در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها توسط شرکت های بازار سرمایه و نگاه های مثبت و منفی به این فرآیند گفت: رکود حاکم بر شرکت ها در سال های گذشته باعث کاهش حاشیه سود این بنگاه ها و به تبع آن افت اعتبار آنها نزد نهادهای مالی شد. فرهاد رمضان با تاکید بر اینکه امیدنامه و حقوق صاحبان سهام شرکت ها شاخص های بسیار مهم برای تعیین سقف اعتبار نزد بانک ها است، گفت: رکود حاکم بر اقتصاد در سال های گذشته، شرکت ها را با مشکلات مالی زیادی مواجه کرد که باعث ریزش حاشیه سود در بنگاه های اقتصادی شد.

مشاهده کل خبر


لیگ ستارگان و مسوولیت اجتماعی نهادهای مالی

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین، برگزاری رویدادهایی از جنس لیگ ستارگان را در فرهنگ سازی و آشنایی هر چه بیشتر جامعه با بازار سرمایه مثبت ارزیابی کرد. ولی نادی قمی اظهار داشت: لیگ ستارگان بورس با جذابیت های رقابتی خود می تواند توجه طیف وسیعی از جوانان دانشجو در دانشگاه ها و شهرهای مختلف، خانواده ها و اطرافیانشان، مسوولین دولتی و متولیان بازارهای مالی و سایر آحاد جامعه را به خود جلب و به نحوی آنان را با موضوع درگیر کند و نهایتا نقش خطیر بورس در اقتصاد ایران را به همگان یادآوری کند؛ نقشی که در قالب جمع آوری سرمایه های خرد جهت انجام فعالیت های کارآفرینانه و تولید کالا و خدمات بروز پیدا می کند.

مشاهده کل خبر


هدایت نقدینگی به بورس از مسیر بازار ثانویه

به گفته مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، سودهای کلان حاصل از سرمایه گذاری در بازارهای رقیب همچون ارز و سکه هیچ کمکی به اقتصاد کشور نکرده و ساختار حاکمیت کشور هم کوچکترین بهره مالیاتی از آن نبرده است، بلکه برای اقتصاد کشور به مثابه سم مهلکی عمل کرده است. اما در مقابل بازار سرمایه نیاز نقدشوندگی سرمایه گذاران را برطرف کرده و بازاری برای رقابت در جذب منابع مالی فراهم کرده است. محسن فاضلیان با اشاره به تلاش های اخیر دولت برای انتقال و هدایت نقدینگی به سمت تولید از طریق بازار سرمایه اظهار داشت: باید خاطر نشان کرد که هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه عمدتا متوجه بازار ثانویه اوراق بهادار است، اما آن چیزی که به تولید و توسعه کشور کمک می کند بازار اولیه و تجهیز و تشکیل شرکت ها است.

مشاهده کل خبر


از صندوق های سرمایه گذاری غافل نشوید

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه با اشاره به اینکه صندوق های سرمایه گذاری مدیریت حرفه ای دارند و در فاصله هیجانات می توانند ریسک سرمایه گذاری بازار سرمایه را کاهش دهند به سرمایه گذاران توصیه کرد به جای ورود مستقیم به بازار سرمایه از طریق مجموعه های حرفه ای، مشاوران رسمی و صندوق های سرمایه گذاری به بازار سرمایه وارد شوند. مهدی طحانی با بیان اینکه ارز اکنون به بزرگترین بازیگر اقتصاد کشور تبدیل شده است، گفت: امروز گمانه زنی ها در مورد اینکه چند نرخ ارز و با چه قیمتی خواهیم داشت و آیا تصمیمات دولت برای کنترل قیمت ارز در عمل اثر بخش خواهد بود یا خیر، از محور های اصلی تصمیم گیری فعالین بازار سرمایه است. در حال حاضر بازی پیچیده ای روی دلار شکل گرفته که نمی توان برای آن به راحتی نسخه ارائه داد.

مشاهده کل خبر


تابستان پرحرارت بورس برای سهامداران

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در گفتگویی به تشریح شرایط بازار در دومین فصل سال پرداخت. به گفته محمودرضا خواجه‌نصیری،روند بازار سهام طی سه ماه نخست سال با ثبت رکوردهای متعددی همراه بود، در همین زمینه گمانه زنی ها در خصوص روند سه ماهه دوم سال خالی از لطف نیست. بررسی ها نشان می دهد تداوم رشد بورس در فصل تابستان با توجه به شرایط کلی اقتصاد کشور و همچنین عملکرد مالی شرکت ها دور از انتظار نیست.

مشاهده کل خبر


شفافیت بهترین راهکار جذب نقدینگی در بورس است

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه در سال های اخیر تلاش‌های شایسته تقدیری در بالابردن شفافیت بازار سرمایه داشته است. محمد صفری در پاسخ به این سوال که دولت برای انتقال و هدایت نقدینگی به سمت بورس چه سازوکارهایی در اختیار دارد، اظهار داشت: مهمترین پیشنهاد جهت تحقق تلاش دولت برای انتقال و هدایت نقدینگی به سمت بورس در درجه اول پرهیز از تصمیمات غیر کارشناسانه، خلق الساعه و بدون مطالعه است که از آن جمله می‌توان به تحمیل تسهیلات تکلیفی به بانک های بورسی، تعیین نرخ دستوری ارز، تعیین دستوری نرخ سود علی الحساب بانکی و... اشاره کرد که سرمایه سهامداران را در معرض ریسک قرار داده و در بسیاری موارد با زیان مواجه کرده است.

مشاهده کل خبر


بازار ثانویه ارز و کاهش ریسک بازار سرمایه

رئیس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی، بازار سرمایه را بهترین بازاری دانست که در وضع فعلی می تواند سرمایه های مردمی را جذب و این سرمایه ها را به سرمایه مولد تبدیل کند. علی  اسلامی بیدگلی، یکی از معتبرترین ابزارهای واسطه را که این روزها دسترسی عامه مردم به آن نیز از طریق شبکه پولی فراهم شده صندوق های سرمایه گذاری دانست و اظهار داشت: چنانچه مردم از طریق صندوق های سرمایه گذاری به طور غیر مستقیم منابع خود را وارد بازار سرمایه کنند، هم ریسک سرمایه گذاری آنها کاهش و هم قدرت نقد شوندگی آنها افزایش پیدا می کند.

مشاهده کل خبر


جذابیت قیمتی، نقدینگی ها را به بورس هدایت کرد

مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن، ورود نقدینگی های جدید به بازار سرمایه را یکی از عوامل رشد بازار اعلام کرد و گفت: فشار تورمی در شرایط فعلی باعث شده تا سرمایه گذاران قیمت ها را با سایر بازارها مقایسه کنند و قیمت های سهام را برای خرید جذاب ارزیابی کنند. امیر تقی خان تجریشی در گفت و گو با "سنا"  با اشاره به اینکه حجم بالای نقدینگی جامعه تا چند هفته گذشته هنوز به بازار سرمایه نرسیده بود، گفت: مهمترین دلیل تاخیر در ورود نقدینگی ها به بازار سرمایه نگرانی سرمایه گذاران از ریسک های سیاسی بین الملل بود که پس از مدتی سرمایه گذاران دریافتند قیمت ها جذابتر از آن است که حتی ریسک های سیستماتیک نیز دغدغه ای برای بازار ایجاد کند.

مشاهده کل خبر


ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه