آخوندی با بیان اینکه اصلی ترین کار پایبندی به قانون، وفاداری به اصول بازار و حفظ حقوق مالکیت است ، تصریح کرد: تنها با این فاکتورها رقابت آزاد، فضای شفاف و رشد اقتصادی شکل می‌گیرد. اگر از این اصول خارج شویم اقتصاد از درون تهی می شود. در فضای فعلی نخبگان فکری و ابزاری کشور باید اصلاحات ساختاری اقتصاد کشور را آغاز کنند.

 
 

صبح امروز (اول مرداد ماه) سی و یکمین صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه گذاری  ایران با موضوع بررسی ساز و کارهای سیاست های پولی و تاثیر آنها بر بازار های مالی برگزار شد.
به گزارش پایگاه  خبری بازار سرمایه (سنا)، در  ابتدای  این گردهمایی تخصصی، سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری با اشاره به شرایط فعلی اقتصاد کشور و نرخ تورم گفت:  در شرایط فعلی مهمترین ابزار نجات اقتصاد کشور بازار سرمایه است و امیدواریم با حمایت و تقویت بازار سرمایه شاهد رشد اقتصادی کشور باشیم.

در ادامه، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اصلی ترین مساله اقتصادی کشور در شرایط فعلی عدم ثبات است، عنوان کرد: این وضعیت ریسک ها را افزایش داده و امید اجتماعی را کاهش می دهد.
وی ابراز داشت: عدم قطعیت، ساختاری بسیار  پیچیده دارد و هنوز برای اصلاح این شرایط ساز و کاری پیش بینی نشده و در دستور کار سیاست گذاران قرار ندارد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: فضای بین المللی نیز عدم قطعیت در کشور را با مشکل روبرو کرده است.
آخوندی افزود: متاسفانه ایالات متحده خود را نگهبان بازار آزاد می داند. آمریکا در واقع مرکانتیلیسم نوین است نه نگهبان اقتصاد جهانی!  جنگ تعرفه ای، تهدید به استفاده از نیروی نظامی، عدم سازگاری و تساهل با نهادهای بین المللی نشان از این موضوع دارد. این رویکرد جدید ایالات متحده نظم و امنیت بین المللی را برهم زده است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این میان بیشترین آسیب اقتصادی متوجه اروپا است و ما باید بتوانیم در این مقطع زمانی بیشترین ارتباط را با اروپا داشته باشیم، ادامه داد: هیچ کشوری به فکر منافع ملی کشور دیگری نیست و نباید تصور کرد اروپا نیز نگران شرایط ایران است، اما اکنون امنیت اروپا به خطر افتاده و ایران می تواند از این شرایط بهره برداری کند.
وی ادامه داد: هرچند شرکت های بزرگ اروپایی به دلیل منافع ممکن است ایران را ترک کنند، اما رویکرد باند تبهکاری حاکم بر ایالات متحده در ساخت نظم جدید جهانی، حکومت های غربی را نگران کرده و این فرصت مهمی برای بهره برداری اقتصادی ایران است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساز و کار داخلی اقتصادی گفت: ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم، ولی جنگ نرم! بسته رویارویی جنگ سخت و نرم متفاوت است. از همین رو با توجه به اینکه در حال جنگ نرم هستیم، باید اقتصاد بازار را تقویت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه چون در تنگنا هستیم نباید قوانین جاری را کنار بگذاریم ، تصریح کرد: متاسفانه این مساله در کشور ما حل نشده است. قطعا منافع عده ای در این است که ما از قوانین قواعد عبور کنیم. همواره عده ای از این عبور سود میبرند و با ظاهر فریبی از خروج قاعده و قانون دفاع میکنند. این فضا شفافیت، ثبات، عدالت و قانون را از میان میبرد.

آخوندی با بیان اینکه اصلی ترین کار پایبندی به قانون، وفاداری به اصول بازار و حفظ حقوق مالکیت است ، تصریح کرد: تنها با این فاکتورها رقابت آزاد، فضای شفاف و رشد اقتصادی شکل می‌گیرد. اگر از این اصول خارج شویم اقتصاد از درون تهی می شود. در فضای فعلی نخبگان فکری و ابزاری کشور باید اصلاحات ساختاری اقتصاد کشور را آغاز کنند.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون بهترین زمان برای اصلاحات ساختاری است، ابراز داشت:  گفته می شود در شرایط سخت زمان انجام اصلاح ساختاری نیست!؟ خیر اتفاقا بهترین زمان اکنون است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هم اکنون زمان استفاده از پتانسیل های بازار سرمایه است، گفت: در عین حال باید تکلیف بدهی های دولت روشن شده و سیاست های ارزی کشور اصلاح شود.

آخوندی در پایان در خصوص وضعیت صنعت مسکن و ساخت و ساز خاطرنشان کرد: ما در حال اصلاح قوانین حوزه ساخت و اجاره مسکن هستیم. تغییر رویه ساخت و ساز، اصلاح قوانین مالیاتی و اصلاح رویه اجاره مسکن مهمترین اصلاحات لازم است .

وی در خصوص کنترل نرخ ارز تاکید کرد: دست کاری نرخ ارز اقدام درستی نیست و باید اجازه داد روند قیمت گذاری آن بر اساس شرایط واقعی اقتصاد شکل بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان بازار سرمایه را فرصتی برای کنترل تورم و نقدینگی دانست و ابراز امیدواری کرد: با عزم جدی دولت شاهد بهبود عملکرد بازار سرمایه باشیم.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های کارگزاران و نهادهای مالی