باگل

باگل رهبری صندوق ‌های سرمایه گذاری بدون کارمزد را بر عهده داشت و قهرمان میلیون ‌ها سرمایه گذار با استراتژی کم‌ هزینه سرمایه گذاری در شاخص بود. او با معرفی صندوق ونگارد ۵۰۰ در سال ۱۹۷۶ اولین صندوق سرمایه گذاری در شاخص را ابداع و به جهانیان معرفی کرد.

جان باگل(John C. Bogle) کارآفرین، سیاست مدار و سرمایه گذار اصلی گروه سرمایه گذاری ونگارد، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری مشترک و دومین صندوق قابل معامله بزرگ در دنیا، است که توانسته با استراتژی های بهینه، سرمایه ای عظیم را کسب کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، "جان باگل" صندوق سرمایه گذاری مشترک گروه ونگارد را در سال ۱۹۴۷ بنیان نهاد و آن را به یکی از بزرگ ‌ترین و معتبرترین صندوق ‌ها تبدیل کرد.

باگل رهبری صندوق ‌های سرمایه گذاری بدون کارمزد را بر عهده داشت و قهرمان میلیون ‌ها سرمایه گذار با استراتژی کم‌ هزینه سرمایه گذاری در شاخص بود. او با معرفی صندوق ونگارد ۵۰۰ در سال ۱۹۷۶ اولین صندوق سرمایه گذاری در شاخص را ابداع و به جهانیان معرفی کرد.

در سال ۱۹۹۹، مجله فورچون، باگل را به ‌عنوان یکی از چهار «غول سرمایه گذاری» قرن بیستم معرفی کرد. جان باگل متولد سال ۱۹۲۹ در ایالت نیوجرسی آمریکاست.

زندگی شخصی جان باگل

جان باگل در سال ۱۹۵۱، با درجه عالی و با مدرک اقتصاد از دانشگاه پرینستون فارغ‌ التحصیل شد. او در طول دوران تحصیل مطالعه عمیقی بر روی صندوق ‌های سرمایه گذاری انجام داد و با کمک اطلاعات و دانشی که برای نگارش پایان ‌نامه ‌اش جمع ‌آوری کرده بود اصول اولیه صندوق سرمایه گذاری در شاخص را بنا نهاد.

او حرفه مدیریت سرمایه گذاری را با کار در شرکت مشاوره مالی و مدیریت ولینگتون مابین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۴ آموخت، یک سال بعد ونگارد را بنیان نهاده و تا قبل از بازنشستگی خود در سال ۱۹۹۹، مدیرعامل آن بود.

او به ‌عنوان رئیس بخش مرکز تحقیقات بازار مالی باگل در شرکت ونگارد همچنان به نویسندگی و سخنرانی در مجامع مختلف ادامه می ‌دهد و متخصصان او را به‌عنوان «جان و جوهر» صنعت صندوق ‌های سرمایه گذاری می ‌شناسند.

در کتاب «آزمایش ونگارد: تلاش جان باگل برای تغییر صنعت صندوق‌های سرمایه گذاری» (۱۹۶۶)، رابرت اسلاتر زندگی باگل را «انقلابی، سنت شکنانه و متعهد به اصول بنیادی توصیف کرد» اصول بنیادی که رابرت اسلاتر به آن اشاره می ‌کند مبنی بر اولویت دادن به سود و منفعت سرمایه گذار و انتقاد از صنعت سرمایه گذاری برای اعمالی است که باعث نتیجه معکوس می‌شود.

روش سرمایه گذاری جان باگل

به زبان ساده، فلسفه سرمایه گذاری جان باگل، کسب سود در بازار از طریق سرمایه گذاری در صندوق‌ هایی است که با عناوینی چون صندوق ‌های سرمایه گذاری در شاخص، بدون کارمزد، ارزان یا صندوق ‌هایی با گردش موجودی پایین و مدیریت منفعل شناخته می ‌شوند.

او همواره سرمایه گذاران را به تمرکز بر روی موضوعات زیر توصیه کرده است:

* اهمیت سادگی سرمایه گذاری

* کم کردن هزینه‌ های مربوط به سرمایه گذاری

* تکیه بر تحلیل‌ های معقول و دوری از احساسات در فرآیند تصمیم ‌گیری برای سرمایه گذاری

* عمومیت سرمایه گذاری در شاخص به ‌عنوان یک استراتژی مناسب برای سرمایه گذاران حقیقی

یکی از شناخته‌ شده‌ ترین معامله گران سهام در بازارهای آمریکا به نام جیم کرامر به شدت از روش سرمایه گذاری باگل تعریف می ‌کند و چنین می ‌گوید: بعد از یک عمر سهام داری، باید اعتراف کنم که استدلال باگل در مورد صندوق‌ های سرمایه گذاری در شاخص باعث شد که به‌ جای مخالفت با این استراتژی، به باگل بپیوندم و من هم از این استراتژی پیروی کنم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری