سهمداران حضور سهامداران در تالار حافظ

شاخص کل بورس تهران امروز تحت تاثیر تمایل قابل توجه سهامداران به خرید سهام، فعالیت خود را آغاز کرد. این سطح از تقاضا که در نمادهای پالایشی جلوه بیشتری داشت در ادامه به سمت نمادهای پتروشیمی و شرکت های کوچک نیز تسری یافت.

بازار سهام در ادامه روند صعودی روزهای گذشته امروز با قدرتی مضاعف فعالیت خود را آغاز کرد. شاخص کل در ابتدای معاملات امروز توانست بار دیگر کانال 140 هزار واحد را لمس کند و در ادامه با عبور از این سطح ، رکورد جدیدی را تجربه کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل بورس تهران امروز تحت تاثیر تمایل قابل توجه سهامداران به خرید سهام، فعالیت خود را آغاز کرد. این سطح از تقاضا که در نمادهای پالایشی جلوه بیشتری داشت در ادامه به سمت نمادهای پتروشیمی و شرکت های کوچک نیز تسری یافت.

امروز بازار سهام با رشد بیش از 2 هزار و 600 واحدی (1.8درصد)، برای اولین بار به سطح 142 هزار و 234 واحد رسید. در این بین بار دیگر شاخص هم وزن گوی سبقت را از شاخص کل ربود، تا رشد 2.8 درصدی را به ثبت برساند.  

رشد بیشتر نمادهای کوچک بورسی در کنار افزایش تقاصای سهام دو سیگنال رشد بیشتر شاخص هم وزن است که می تواند در بررسی روند معاملات تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

علاوه بر شرکت های پالایشی که به لطف باز شدن سقف قیمتی توسط بورس کالا، همچنان با اقبال سهامداران همراه هستند، صنایعی نظیر رایانه، مواد غذایی، انبوه سازی، قند و شکر و سیمان نیز در اولین ساعات شروع فعالیت بازار شاهد تقاضای سنگین و در نهایت تشکیل صف خرید بودند.

اقبال بازار تنها به این صنایع منتهی نشد و بار دیگر خودرویی ها و لیزینگ ها نیز توانستند شاهد افزایش تقاضای سهامداران باشند.

با این وجود نمادهای دو صنعت فلزات و پتروشیمی نیز رفتار متفاوتی نسبت به دیگر روزها داشتند. گروه فلزات که همچنان در انتظار تعیین و تکلیف قیمتی توسط بورس کالا است، در ابتدای معاملات شاهد رشد نمادهای کوچک بود. این رفتار در نمادهای پتروشیمی نیز مشابه بود. به طوریکه نمادهای بزرگی چون "فارس" و "فولاد" در همان ابتدا مانع رشد پرشتاب شاخص شدند. در ادامه، این رفتار چندان دوامی نداشت و سهامداران در میانه معاملات با عرضه بیشتر در نمادهای خودرویی و بانکی ، تقاضای خود را در نمادهای بزرگ پتروشیمی و فلزی افزایش دادند.

  

به این ترتیب در پایان معاملات پالایش نفت بندر عباس بیشترین اثر را بر رشد شاخص گذاشت و پتروشیمی خلیج فارس ، پتروشیمی پارس و گسترش نفت و گاز پارسیان در رده های بعد اثرگذارترین ها بر شاخص قرار گرفتند.

چرا کوچکتر ها جذاب مانده اند؟

تقاضای سهام در صنایع کوچک این روزها به اوج خود رسیده و کمتر گروهی با صف خرید بسیاری از نمادها همراه نیست.

با توجه به آغاز روند نزولی در دو بازار ارز و سکه، به نظر می رسد بار دیگر بورس محل مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار می رود. در این بین همواره توصیه می شود سهامداران با بینشی منطقی و به دور از هیجان در بازار رفتار کنند.

بررسی مکانیسم تقاضا در برخی نمادهای کوچک، این احتمال را قوت می بخشد که رفتار هیجانی و رویاپردازی در کسب سودهای کلان بین سهامداران وجود داشته باشد. با وجود اینکه در بعضی صنایع تغییرات قیمتی در کالاها باعث چشم انداز رشدسودآوری شده است اما این موضوع در بسیاری از صنایع صدق نمی کند و رشد آن ها می تواند منشا روانی داشه باشد.

رشد ارزش معاملات و نقش پررنگ حقیقی ها

ارزش معاملات بورس تهران امروز رونق قابل توجهی داشت. 843 میلیارد تومان ارزش معاملات امروز بورس تهران بود که رشد 27 درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل را به ثبت رساند. همچنین حجم معاملات نیز با رشد 29 درصدی به رقم 3 میلیون و 566 هزار سهم رسید.

رقم تغییر مالکیت امروز بازار نیز بسیار جذاب بود . حقیقی ها که مدت هاست سکاندار تقاضا در بازار محسوب می شوند امروز 181 میلیارد تومان تغییر مالکیت به ثبت رساندند. در این بین بیشترین تقاضای این گروه در صنعت محصولات شیمایی بود و بعد از آن یانک ها بخصوص نماد شرکت بانک ملت از تقاضای قابل توجهی از سوی بازیگران خرد برخوردار بود.

اما در آن سوی بازار حقوقی ها بیشترین خرید خود را در گروه فلزات اساسی به ثبت رساند و بعد از آن بیشترین خرید خود را در صنعت تامین آب و برق داشتند.

در بحث صنایع از میان 38 صنعت بورسی ، 35 صنعت با رشد قیمتی همراه شده و سایر معادن در صدر این رشد قیمتی قرار گرفت. همچنین وسایل ارتباطی و زراعت در رده های بعد قرار گرفتند تا صنایع کوچک پیشرو تر از بزرگ ترها روند صعودی داشته باشند.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار