تالار حافظ

معاملات امروز را در 2 بخش جداگانه می توان بررسی کرد. بخش اول رشد حدود هزار واحدی شاخص در ساعات ابتدایی و به لطف تشدید تقاضا در نمادهای فلزی- معدنی است، که این روند دوام چندانی نداشت و تحت تاثیر عرضه در نمادهای پتروشیمی باعث قرمز پوش شدن شاخص شد. اما بخش دوم ،رشد تحت تاثیر اخبار حول محور شرکت های فولادی بود که باعث جذابیت نمادهای این گروه برای سهامداران شد.

 

سریال رکوردشکنی های شاخص کل بورس تهران همچنان ادامه دارد. شاید تعداد معدودی از کارشناسان بورسی،  تصور رشدی چنین شتابان را برای این بازار در سال 97 داشتند. صعودی درخشان که بازدهی شاخص کل را از ابتدای سال به بیش از 51 درصد رساند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بورس تهران در پایان معاملات امروز توانست کانال شکنی های شاخص را به 11 مرتبه ارتقا دهد. برهمین اساس دماسنج بازار سهام با رشد بیش از هزار و 500 واحدی در میانه های کانال 148 هزار واحد قرار گرفت.

بررسی روند نمودار امروز معاملات، حاکی از رفتار پرنوسان شاخص کل از ابتدا تا انتهای داد و ستدهاست. این مهم در حالی به ثبت رسید که بار دیگر شاخص هم وزن گوی سبقت را از شاخص کل ربود، و رشد روزانه بیشتری را به ثبت رساند تا همچنان استدلال تقاضای بالای سهام و اقبال کوچکترهای بورسی به قوت خود پایدار باشد.

دو روی متفاوت معاملات امروز

در این خصوص معاملات روز سه شنبه را در 2 بخش جداگانه می توان بررسی کرد. بخش اول رشد حدود هزار واحدی شاخص در ساعات ابتدایی و به لطف تشدید تقاضا در نمادهای فلزی- معدنی است، که این روند دوام چندانی نداشت و تحت تاثیر عرضه در نمادهای پتروشیمی باعث قرمز پوش شدن شاخص شد.

اما بخش دوم رشد تحت تاثیر اخبار حول محور شرکت های فولادی بود که باعث جذابیت نمادهای این گروه برای سهامداران شد و در نهایت تالار شیشه ای را سبزپوش کرد. امروز جعفر سرقینی، معاون معدنی وزیر صمت، در جلسه ای از ابلاغ دستورالعمل جدید عرضه محصولات فولادی در بورس کالا خبر داد. وی در این زمینه بیان کرد: قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس کالا، معادل متوسط نرخ کشف شده کالاها در چهار عرضه آخر این بازار بوده و سقف رقابت نیز باز است.  

به این ترتیب فولاد مبارکه اصفهان امروز بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص و بالاترین ارزش معاملات روزانه را به جای گذاشت و بعد از آن شرکت معدنی صنعتی گل گهر در رده دوم قرار گرفت تا گروه های معدنی – فلزی فعال در بورس کالا، به لیدرهای اصلی رشد بازار بدل شوند.

امروز نیز ارزش معاملات بورس تهران در ارقام قابل توجهی قرار گرفت و بار دیگر جذب نقدینگی های تازه را به رخ دیگر بازارها کشید. به این ترتیب این مولفه به رقم یک هزار و 63 میلیارد تومان رسید، در همین حال حجم معاملات روزانه نیز از رقم سه میلیارد و 600میلیون سهم عبور کرد.

در بحث تغییر مالکیت روزانه نیز، تحرک قابل توجه حقیقی ها همچنان بر جو بازار غلبه دارد. ارزش تغییر مالکیت امروز بورس تهران در محدوده 90 میلیارد تومان به ثبت رسید. مانند روز گذشته امروز نیز حقیقی ها بیشترین خرید خود را در نمادهای بزرگ فلزی داشتند. همچنین گروه های سرمایه گذاری و بانک ها از دیگر صنایع مورد توجه این بازیگران بودند.

در خصوص اقبال نمادهای فولاد پیش تر توضیحاتی ارائه شد، اما توجه بازیگران خرد به نمادهای بانکی قابل توجه بود. تقاضای سنگین در نماد بانک ملت، نماد این شرکت را در جایگاه پرتقاضا ترین نماد بورسی قرار داد و در پایان صف خرید 304 میلیونی را به جای گذاشت. سابقه معاملاتی این سهم حاکی از تداوم صف خرید در چهار روز معاملاتی گذشته است. همچنین حقیقی ها در این خرید سهم بیشتری داشته و در روز سه شنبه حدود 85 درصد از سهم صف خرید را به خود اختصاص دادند.

براساس آمار، امروز بازیگران خرد بیشترین خرید را در نماد "وخارزم" داشتند. سرمایه گذاری خوارزمی طی پنج ماه ابتدایی سال سودآوری قابل توجه ای داشته است که عمده آن مربوط به ماه مرداد است. بر اساس صورت های مالی این شرکت، بیشترین سودآوری مردادماه این شرکت مربوط به روند مالی نماد "تاپیکو" است.

با توجه به آغاز روند اصلاح قیمتی در نمادهای پتروشیمی، امروز نیز به تبعیت از روزهای گذشته بیشترین حمایت بزرگان بازار از نماد "پارس" انجام گرفت و بعد از آن "شتران" بیشترین حمایت را به خود دید.

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار