بازار ثانویه شفافیت لازم را دارد و در آن خریدار و فروشنده کاملا مشخص هستند و می‌تواند سوداگری را کاهش دهد اما نباید از سایر ابزارها، مانند مالیات که تاثیر مهمی در راستای کنترل سوداگری دارد، غافل شویم.

وحید شقاقی شهری در مورد سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و بازار ثانویه گفت: سیاست‌هایی که در یک ماه اخیر توسط بانک مرکزی اجرا شده به ویژه دادن مجوز به صرافی‌ها جهت خرید بخشی از ارز حاصل از صادرات سامانه نیما مناسب ارزیابی می‌شود، هر چند بازار ثانویه مشکلاتی دارد که باید برطرف شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایلنا، وحید شقاقی شهری عنوان کرد: ما در سال گذشته تقریبا 45 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم بر اساس همین روال باید در طی شش ماه گذشته 20 الی 25 میلیارد دلار به بازار ثانویه تزریق می‌کردیم، در حالی که این رقم بسیار ناچیز است حتی انتقاد آقای رئیس جمهور را نیز برانگیخته است و در این شرایط، وزارت نفت و سایر نهادهای دولتی باید پیگیر تزریق ارز صادرات غیرنفتی پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها و ... به بازار ثانویه باشند تا این بازار تاثیرات مثبت خود در نرخ را نمایان کند.

این استاد دانشگاه افزود: ما باید بازار ثانویه را تقویت کنیم و این در گرو تزریق ارز صادراتی‌ها به ویژه پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌هاست. واقعیت این است که بنگاه‌های تولیدی که یارانه انرژی دریافت می‌کنند به ویژه بنگاه‌های متصل به دولت، در شرایطی که کشور درگیر جنگ اقتصادی است باید ارز خود را به بازار تزریق کنند و در غیراین صورت این خیانت به کشور است و باید برخورد سخت‌گیرانه صورت گیرد.

شقاقی شهری در مورد مهار سوداگری در بازار ارز نیز گفت: بازار ثانویه شفافیت لازم را دارد و در آن خریدار و فروشنده کاملا مشخص هستند و می‌تواند سوداگری را کاهش دهد اما نباید از سایر ابزارها، مانند مالیات که تاثیر مهمی در راستای کنترل سوداگری دارد، غافل شویم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها