پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در بسته خبری پیش‌رو، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.


تاخیر صادرکننده در تحویل ارز خیانت است

حجت الاسلام حسن روحانی در چهاردهمین جشنواره شهید رجایی که به مناسبت تقدیر از تلاشگران عرصه خدمت به مردم در سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به پیام های جدید از جانب امریکا برای ایران گفت: امروز روز جنگ با دشمن است ممکن است با عده ای اختلاف سلیقه داشته باشیم و یک روزی در انتخابات باهم رقابت کردیم تمام شد امروز با همیم، امروز مجلس و دولت و قوه قضاییه در کنار دو قوه دیگر است ارکان دیگر نظام در کنار دولت هستند. رئیس جمهور با بیان اینکه دولت الکترونیک شفافیت درست می کند، افزود: امروز در بازار ارز التهاب وجود دارد، بله بخشی از این التهاب به خاطر فشار امریکا است اما من به عنوان رئیس دولت اینجا اعلام می کنم بخش از التهابات داخلی است.

مشاهده کل خبر


پیوند دانش و تجربه محصول لیگ ستارگان بورس/معاملات الگوریتمی در راه لیگ ستارگان

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عصر روز یکشنبه ۱۸ شهریور ماه در مراسم معرفی تیم های برتر دومین لیگ ستارگان بورس به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی در بازار سرمایه گفت: در تمامی علوم ، یادگیری غیرمستقیم تاثیرات مثبت بیشتری نسبت به آموزش های کلاسیک ایجاد می کند. البته این بدان معنا نیست که یادگیری کلاسیک و آموخته های دانشگاهی بازدهی ضعیفی دارد، بلکه این دو می تواند در بسیاری از مقاطع مکمل یکدیگر باشند. سخنگوی سازمان بورس به پتانسیل های اشتغال زایی در لیگ ستارگان بورس اشاره کرد و گفت: افراد حاضر در لیگ ستارگان بورس می توانند طی زمان برگزاری مسابقات از فرصت های اشتغال زایی نیز استفاده کنند.

مشاهده کل خبر


ابزار معاملاتی «وارانت» به بورس می‌آید/انتشار اوراق بیمه اتکایی

دکتر شاپور محمدی در همایش هم اندیشی ملی الزامات عبور از چالش های پولی و بانکی و ارزی در سال ۹۷ که در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار ذیل سیاست های مصوب شورای عالی بورس فعالیت می کند که این قوانین به عنوان مبنا فعالیت وجود دارد. سخنگوی شورایعالی بورس از بررسی ابزار معاملاتی «وارانت» در دستور کار جلسه کمیته فقهی خبر داد و افزود: اگر ابزار وارانت (این ابزار در دانش مالی عبارت است از اختیار خریدی که روی اوراق بهادار شرکت توسط خود شرکت منتشر می‌شود) در کمیته پذیرفته شود، در بازار سرمایه نیز پذیرفته خواهد شد.

مشاهده کل خبر


ورود "صندوق در صندوق" به بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب مقررات صندوق­ های سرمایه گذاری "صندوق در صندوق" (Fund of Funds) در بازار سرمایه خبر داد و گفت: با توجه به اهداف و استراتژی های سازمان مبنی بر ایجاد بسترها و ابزارهای نوین در بازار سرمایه، نوع دیگری از صندوق های سرمایه گذاری به بازار سرمایه کشور معرفی می شود. دکتر شاپور محمدی جزییات مقررات "صندوق در صندوق" را تشریح کرد و اظهار داشت: پیش از این صندوق های سرمایه گذاری، حداکثر مجاز به سرمایه گذاری 5 درصد از ارزش کل دارایی های خود در سایر صندوق های سرمایه گذاری بودند. این در حالی است که صندوق های جدید می توانند کل دارایی های خود را در سایر صندوق ها، سرمایه گذاری کنند.

مشاهده کل خبر


نقش آفرینی 18 ساله بورس در خصوصی سازی

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره میزان نقش آفرینی بورس برای تحقق اهداف خصوصی سازی در کشور گفت: در طول 18 سال فعالیت سازمان خصوصی سازی، بورس بازوی خوبی در کنار این سازمان بوده و تا امروز تمامی واگذاری بنگاه ها از طریق بورس عملی شده است. میرعلی‌اشرف عبدالله‌ پوری حسینی با اشاره به ارزنده بودن بنگاه های عرضه شده در بورس گفت: میزان کل حجم ریالی بنگاه های عرضه شده سازمان خصوصی سازی 246 هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان 126 هزار میلیارد تومان عرضه از طریق بورس رقم خورده است.

مشاهده کل خبر


شرکت های دانش بنیان وارد بورس می شوند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست مشترک با مدیران، روسا، فعالان شرکت های دانش بنیان، فناوران و نخبگان استان گلستان اظهار داشت: در سال های گذشته این شرکت ها به دنبال دریافت کمک مالی از دولت بودند اما امروز به این نتیجه رسیده اند که باید به دنبال سرمایه گذار بخش خصوصی بوده و بدون بودجه های دولتی به دنبال گسترش فعالیت های خود باشند. سورنا ستاری افزود: شرکت های دانش بنیان با هدف رونق فعالیت ها و گسترش دامنه نفوذ و رسیدن به سطح درآمدی بالا، وارد بورس می شوند.

مشاهده کل خبر


استفاده وزارت جهاد کشاورزی از ظرفیت بورس کالا/بورس گل راه اندازی می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم استفاده از ظرفیت بورس کالا در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: عرضه گل رز، گل گلدانی و گل شاخه بریده در بورس کالا برای فعالان این صنف که می‌خواهند به بازار انبوه دسترسی پیدا کنند، مثبت خواهد بود. طهماسبی بیان کرد: در صدد هستیم تا تمام محصولات باغبانی مانند خرما و کشمش را وارد بورس کالا کنیم، اما به دلیل اینکه برخی از محصولات متعلق به بخش خصوصی هستند، قادر به فعالیت‌های دولتی در این زمینه ها نیستیم، بنابراین در این زمینه مذاکرات با تشکل‌های بخش خصوصی مانند اتاق تعاون و بازرگانی آغاز شده تا ضمن حمایت از تولیدکننده ها، قیمت این محصولات و روند دادوستدهای آنها در بورس کالا شفاف شود.

مشاهده کل خبر


شفافیت، عامل رشد شاخص بورس

محسن خدابخش در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، درباره علت افزایش معاملات بورس گفت: ابزارهای تدارک دیده شده برای سرمایه گذاران در بورس باعث جذب سرمایه شده است. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اشاره به اینکه سهم حجم معاملات نقدشونده در بورس بالاست، افزود: افزایش شاخص ها می تواند به ما کمک کند تا شرکت های بیشتری در بورس مشارکت داشته باشند و در طرف مقابل می توانیم شاهد توسعه کسب و کار شرکت ها باشیم.  علی سعیدی، استاد دانشگاه در این برنامه، در پاسخ به این سوال که چرا تمایل سرمایه گذاران به محصولات پالایشی بیشتر شده است گفت: عمده شرکت هایی که محصولاتشان با نرخ های بین المللی قیمت گذاری می شود تحت تاثیر افزایش شاخص بورس قرار گرفته اند و نه تنها شرکت های پالایشی بلکه شرکت های فلزی و معدنی هم تحت تاثیر قرار گرفته اند.

مشاهده کل خبر


تلاش برای عبور اقتصاد از خیابان بورس

عصر روز یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، مراسم معرفی تیم های برتر دومین لیگ ستارگان بورس با حضور دکتر حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس ، دکتر شاپور محمدی ، رییس سازمان بورس و اوارق بهادار و یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس برگزار شد و دومین نسل سفیران بازار سرمایه به طور رسمی کار خود را آغاز کردند. یاسر فلاح در این مراسم اظهار داشت: می دانیم که هرآنچه به نفع بنگاه‌های اقتصادی حاضر در بورس است، به نفع کشور است و هر آنچه به نفع کشور باشد، به نفع این بنگاه‌ها.باید حرکتی ادامه‌دار و بلندمدت برای افزایش سواد مالی و رشد فرهنگ سرمایه‌گذاری در کشور آغاز شود. حرکتی که از اقتصاد خانه، اقتصاد مصرف، امور مالی خانواده و مدیریت مالی خانوار بوسیله زنان شروع می‌شود.

مشاهده کل خبر


تدوین اهداف منطقی، برگ برنده سرمایه گذاران

عضو جدید هیات مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به مسئولیت سهامداران عمده و مدیران سرمایه گذاری گفت: این افراد باید در اتخاذ تصمیمات حرفه‌ای برای سهام تحت مدیریت به گونه‌ای عمل کنند که به بازار ضربه نزنند. محمود رضا خواجه نصیری، با اشاره به تحقق پیش بینی‌ها در مورد حرکت روبه رشد بورس و افزایش قیمت‌ها و معاملات گفت: تغییر جهت نقدینگی به سمت بازار سرمایه در کنار سایر عوامل متعدد از جمله ایجاد فضای اقتصادی و بازار جدید، مطمئن، شفاف و همچنین سیاست گذاری‌های که در حوزه ارزی باید انجام می‌شد و شد منجر به آماده شدن رشد بازار سرمایه به شکل بالقوه شد به گونه‌ای که شاهد بهبود حاشیه سود شرکت‌ها هستیم.

مشاهده کل خبر


کاهش تاثیر شایعات در گرو ثبات تصمیم گیری های اقتصادی

عضو هیئت مدیره فرابورس درباره راهکارهای موجود برای کاهش تاثیر شایعات در بورس گفت: در بازار سرمایه صنایع مختلفی مانند خودرو، فولاد، معدن، پتروشیمی و غیره حضور دارند که فعالیت آنها تابع تصمیمات دولت و نهادهای سیاست گذار است. علیرضا کدیور اصلاحات اخیر دستورالعمل ها توسط سازمان بورس و اوراق بهادار را عامل مهم کاهش شایعات دانست و گفت: این اصلاحات کمک می کند تا در مواقع لازم فعالان بازار واکنش مناسبی به شایعات نشان دهند و زمینه انتشار شایعات را نیز کم می کند و اکنون اصلاح حجم مبنا، دامنه نوسان و مسائلی از این دست می تواند تاثیر شایعات را بر بازار کاهش دهد.

مشاهده کل خبر


تعیین بازارگردان و پارامترهای بازارگردانی برای سه نماد معاملاتی فرابورس

مدیر نظارت بازار و بازرسی فرابورس ایران، از تعیین بازارگردان برای 3 نماد معاملاتی مورد معامله در بازارهای اول و دوم فرابورس خبر داد. در اطلاعیه‌ای که از سوی مدیریت نظارت و بازرسی فرابورس ایران منتشر شده است در نمادهای معاملاتی گروه کارخانجات صنعتی تبرک، کشت و دام قیام اصفهان و پتروشیمی غدیر، صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سینا بهگزین به عنوان بازارگردان تعیین و دامنه جدید نوسان روزانه قیمت، دامنه مظنه، حداقل معاملات روزانه و دوره زمانی بازارگردانی اعلام شده است.

مشاهده کل خبر


بورس کالا عامل ایجاد شفافیت و عدالت در بازار فولاد

رییس اتحادیه آهن فروشان کشور با بیان اینکه ما فعالان صنف آهن مدافع بورس کالا و شفافیتی که این بورس طی سالیان گذشته در معاملات آهن کشور ایجاد کرده است، هستیم، گفت: با همکاری بورس کالا و وزارت صمت، آهن فروشان برای خرید انواع میلگرد و تیرآهن در بورس کالا آماده شده‌اند و به زودی شاهد توزیع عمده محصولات در بازار خواهیم بود. محمد آزاد اظهار کرد: طی چند ماه اخیر به یکباره شاهد هجوم نقدینگی که بازار ارز و سکه را ملتهب کرد به بازار آهن و فولاد کشور بودیم که پس از نشست های متعدد، سرانجام مقرر شد تا تنها آهن فروشان مورد تایید اتحادیه نسبت به خرید از بورس کالا اقدام کنند.

مشاهده کل خبر


اقبال مجدد بازار به سهم های بزرگ و صادرات محور

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین، P/E برآوردی بازار را بین 3 تا 4 عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد با یک جابجایی در گروه ها، بازار به سمت سهم های بزرگ و صادرات محور می رود و شش ماهه دوم سال هم شرایط مثبتی را تجربه خواهیم کرد. علیرضا تاج بر اظهار داشت: بعد از افزایش نرخ ارز و دلار که از سال گذشته شروع شد، شاهد بازدهی بازارهای ارز و سکه - هر کدام بالاتر از 100 درصد – بودیم. همچنین یک بازدهی کوچک هم در بازار مسکن داشتیم و این روند بازدهی و موج افزایش قیمت ها ، سه چهار ماه است که به سمت بازار سرمایه آمده است.

مشاهده کل خبر


ادامه روند ورود نقدینگی به بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به افزایش حضور معامله‌گران حقیقی در بازار سهام و افزایش اشتیاق برای خرید سهام عنوان کرد: وضعیت امروز بازار سهام ایران با وجود نوسان قیمت ارز در بازار آزاد و حجم معاملات سهام در بورس به هیچ وجه قابل قیاس با اوضاع بازار سهام سال 92 نبوده، چرا که درآن زمان متوسط حجم معاملات روزانه در محدوده 500 میلیارد تومان رقم می‌خورد، اما این رقم اکنون برای مدت زیادی بیش از 1000 میلیارد تومان معامله روزانه ثبت می‌شود. فردین آقا بزرگی افزود: وضعیت کنونی بازار سهام فرصت مغتنمی برای عرضه‌های اولیه و پذیرش سهام شرکت‌ها جدید در بورس و فرابورس است، چرا که در بازار اولیه سهام منابع نقدینگی به طور مستقیم به دست تولیدکننده می‌رسد.

مشاهده کل خبر


حرکت صعودی در بازار سرمایه/ نقش بازارگردان در تعدیل رفتار هیجانی

به گفته یک تحلیل‌گر بازار سرمایه، وجود بازارگردان علاوه بر بالا بردن نقدینگی سهم و منطقی کردن روند حرکتی آن می تواند رفتار هیجانی در بازار را تعدیل کند و در روندهای نزولی در کنار حقوقی های بازار به حمایت از سهم های ارزنده بپردازد؛ به طوری که این امر باعث کاهش اثر رفتار توده وار در بازار می شود و در نهایت ریسک سرمایه گذاری در بازار را کاهش می دهد. علی حاجی کرم اظهار داشت: نیمه دوم سال جاری نکات مثبت و منفی خود را دارد، ولی یک بررسی کلی نشان می دهد کفه ترازو در سمت مثبت سنگین تر بوده و انتظار افزایش سود آوری شرکت ها، بیش از نیمه اول سال وجود دارد.

مشاهده کل خبر


تفاهمنامه همکاری مرکز مالی و جامعه حسابداران رسمی ایران

تفاهمنامه همکاری بین مرکز مالی ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران، عصر روز سه شنبه 20 شهریور ماه در سازمان بورس و اوراق بهادار امضا شد. با امضای تفاهمنامه همکاری مرکز مالی و جامعه حسابداران رسمی ایران، مقرر شد سطح آموزشی حسابرسان و بازرسان قانونی از طریق برنامه های بازآموزی و در نهایت کیفیت ارائه اطلاعات به عموم فعالان در بازار سرمایه ایران ارتقا یابد.

مشاهده کل خبر


 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه