چین

جنگ تعرفه ای که دوباره آتش بر هیزمش ریخته شده است، روی آوردن سرمایه گذاران به پس انداز دلار، بحران در بازارهای نوظهور و ثبات چند ماهه شاخص های چین در بازار خرسی، عامل احوال ناخوش بازارهای آسیایی در روزهای اخیر عنوان شده است.

در معاملات روز چهارشنبه در بازارهای آسیایی، شاخص آسیا پاسفیک برای دهمین روز متوالی منفی شد و جمعا افت 5 درصدی را در این 10 روز به ثبت رساند و ارزشی برابر با 700 میلیارد ریال را از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون از دست داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، جنگ تعرفه ای که دوباره آتش بر هیزمش ریخته شده است، روی آوردن سرمایه گذاران به پس انداز دلار، بحران در بازارهای نوظهور و ثبات چند ماهه شاخص های چین در بازار خرسی، عامل احوال ناخوش بازارهای آسیایی در روزهای اخیر عنوان شده است.

نادر نعیمی، مدیر بازارهای اوراق بهادار در موسسه سرمایه گذاری ای ام پی در این خصوص اظهار داشت: بازارهای آسیایی کاملا درگیر افزایش تنش های اقتصادی در میان دو ابرقدرت در جهان هستند که این روند، موجب افزایش عطش سرمایه گذاران به خرید دلار شده است. افت رشد اقتصادی در این میان، عامل دیگری برای رکود آهنگ اقتصادی در جهان شده است.

بر این اساس، بازارهای آسیایی افت شدیدی را در ساعات ابتدایی معاملات در روز جاری به ثبت رساندند و در این میان شاخص تاپیکس ژاپن کاهش 0.5 درصدی را از آن خود کرد.

شاخص اصلی بورس هنگ کنگ با ورود به قلمرو بازار خرسی افت 0.3 درصدی را به ثبت رساند و شاخص شانگهای چین نیز پس از آنکه نتوانست موجبات بازگشت اعتماد سهامداران به بازار را فراهم کند، افت شدیدی را متحمل شد .

کنگ پنگ، تحلیل گر ارشد سیتی گروپ در این خصوص اظهار داشت: اتفاقاتی که برای اقتصاد ترکیه و آرژانتین روی داده است نگرانی ها را نسبت به اقتصادهای حساس اندونزی و فیلیپین بیشتر کرده است. اقتصاد حساس این دو کشور با رشد نرخ تورم رو به رو هستند و منابع ارزی آنها نیز رو به افول است.

مایکل مک کارتی، تحلیل گر موسسه مالی و اوراق بهادار سی ام سی نیز در این خصوص گفت: نگرانی اصلی بازار برای کوتاه مدت، اختلاف موجود بین آمریکا و چین است. حتی اگر این دو کشور هم در رابطه تجاری باهم انعطاف داشته باشند باز هم به نظر نمی رسد فعلا فضای تجاری رو به بهبود گرایش داشته باشد.

اما در بازارهای اروپایی، روند شاخص ها کمی صعودی بود و نسبت به بازارهای آسیایی می توان گفت، امروز بازارها در اروپا، رشدی نسبی را تجربه کردند.

افزایش قیمت سهام شرکت های مواد معدنی و انرژی موجب رشد دیگر متغیرهای معاملاتی در بازارهای این منطقه شد.

به نظر می رسد بازارهای جهانی در روزهای باقی مانده هفته دستخوش تغییرات اساسی شوند که یکی از دلایل آن نتیجه تصمیمات بانک مرکزی بریتانیا و بانک مرکزی اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه خواهد بود.

از سمت دیگر، اپل در آخرین ساعات روز جاری، آیفون جدید را رونمایی خواهد کرد تا در روزهای آتی با ارائه آن، دوباره با رشد قیمت سهام همراه شود.

اما، اداره آمار استرالیا نیز در روز پنجشنبه نرخ بیکاری را منتشر خواهد کرد در حالی که در چین روز جعمه آمار تولیدات صنعتی ماه آگوست منتشر می شود و آمریکا نیز نرخ تولیدات صنعتی، خرده فروشی و اعتماد مصرف کننده را در روز جمعه منتشر می کند.

اما در بازارهای اروپایی، شاخص یورواستاکس با رشد 0.6 درصدی رو به رو شد در حالی که فوتسی لندن با افت 0.1 درصدی همراه شد و داکس آلمان هم 0.1 درصد مثبت شد.

کک فرانسه رشد 0.4 درصدی را از آن خود کرد و شاخص اصلی بورس اسپانیا نیز 0.1 درصد افت کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل