به نوشته فرانس پرس، در سه ماه گذشته همزمان با افت ارزش ریال، قیمت سهام شرکت های بزرگ این بورس به ویژه پتروشیمی ها، پالایشی ها، فلزات پایه و ... افزایش چشمگیری یافته است.

 
 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند صعودی خود در هفته های اخیر، رکوردی تازه ثبت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، خبرگزاری فرانسه نوشت: "بورس تهران به رغم کاهش ارزش ریال در مقایسه با دلار، روز شنبه پس از پنج روز صعود متوالی درحالی به روز کاری خود پایان داد که شاخص کل در این بازار رکوردی جدید را به ثبت رساند. شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز شنبه با 1.97 درصد افزایش به رقم 158 هزار و 119 واحد رسید. " حذف سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا اقبال به نمادهای گروه مذکور را در پی داشت و همین موضوع رشد شاخص و نزدیکی به سطح ۱۶۰۰۰۰ واحدی را در پی داشت.

به نوشته فرانس پرس، در سه ماه گذشته همزمان با کاهش ارزش ریال برابر دلار، قیمت سهام شرکت های بزرگ این بورس به ویژه پتروشیمی ها، پالایشی ها، فلزات پایه و ... افزایش چشمگیری یافته است.

شاخص کل قیمت ها در این بازار طی 6 ماه گذشته 63درصد رشد داشته که 5 درصد کمتر از ارزش کاهش یافته ریال برابر دلار در سال گذشته است.

شاخص کل بورس تهران پس از ثبت رکورد تاریخی 89 هزار و 500 واحدی در نیمه دی ماه ۹۲ به دوره‌ای از رکود چهارساله وارد شد که هر چند در مقاطعی با رونق‌های ناپایدار مواجه بود اما در مجموع با نوسان شاخص زیر سقف تاریخی، دست سرمایه‌گذاران بلندمدت را تا حد زیادی خالی گذاشت.

تالار شیشه ای بورس تهران اواخر پاییز سال گذشته، با رشد سودآوری شرکت ها وارد مدار افزایشی شد تا به این ترتیب، بورس نه تنها به آسانی از قله تاریخی عبور کند بلکه با ثبت بازدهی بیش از ۷۰ درصدی از آن زمان، یکی از دوره‌های رونق پرشتاب خود را در تاریخ نیم‌قرن فعالیت ثبت کند.

بر اساس این گزارش، هم اکنون بازدهی بورس تهران با 63 درصد در صدر بورس های معتبر جهان ایستاده است و بورس های بمبئی با 16 درصد و نزدک آمریکا با 9 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

این در حالی است که با توجه به رشدهای اخیر، حساسیت های سرمایه گذاران نسبت به اخبار افزایش یافته است. در عین حال، این روزها زمان تسویه اعتبار کارگزاری ها است که می تواند بر روند بازار اثرگذار باشد.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار