مالیات

کسب پول بیشتر، حفاظت از پول، بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول، تقویت پول و ارتقا اطلاعات مالی پنج جنبه اصلی هوش مالی به حساب می آیند، که منجر به افزایش هوش مالی شده، و درنتیجه آن، توان مالی حاصل می شود.

 

به بخشی از هوش انسان که برای حل مشکلات مالی از آن استفاده می‌شود هوش مالی گویند. ما با استفاده از هوش مالی می ‌توانیم از یک راه مشخص و با انجام کارهای خاص، درآمد مالی خود را افزایش دهیم.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، کسب پول بیشتر، حفاظت از پول، بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول، تقویت پول و ارتقا اطلاعات مالی پنج جنبه اصلی هوش مالی به حساب می آیند، که منجر به افزایش هوش مالی شده، و درنتیجه آن، توان مالی حاصل می شود.

کسب درآمد بیشتر

هر فرد با توجه به هوشیاری مالی که دارد از توانایی های خود بهره می برد تا بتواند مسیر صحیح کسب درآمد بیشتر را بیابد. فردی که پول بیشتری به دست می آورد از هوش مالی بالاتری برخوردار است. بنابراین امکان دارد شخصی از هوش آکادمیک بالایی برخوردار باشد اما در کسب درآمد بیشتر، ناتوان باشد. به عنوان مثال شخصی که در ماه یک میلیون تومان درآمد دارد در مقایسه با شخصی که ۲ میلیون تومان درآمد در ماه به دست می آورد هوش مالی ضعیف تری دارد.

یا اگر دو شخص حقوق ماهیانه یکسانی معادل یک میلیون تومان داشته باشند، کسی که توانسته باشد پول بیشتری را برای خود پس انداز نماید، از هوش مالی بالاتری برخوردار است. آنچه ملاک ثروت یک شخص است میزان کسب درآمد اوست نه خود پول. هرکدام از ما به یک روشی کسب درآمد می کنیم، فقط کافی است راه مناسب برای به دست آوردن درآمد بیشتر را پیدا کنیم.

محافظت از پول

شاید پول به دست آوردن ساده باشد اما حفاظت از آن قطعاً مشکل خواهد بود. بسیاری از افراد بخش اعظمی از درآمد خود را در جهت پرداخت مالیات از دست می دهند. شخصی که ۲۰ درصد مالیات می دهد در مقابل شخصی که ۴۰ درصد مالیات می دهد از هوش مالی بالاتری برخوردار است زیرا توانسته از پول خود بیشتر محافظت کند.

بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول

قبلاً گفتیم هوش مالی فرد با مقدار هزینه مصرف شده توسط فرد و مقدار پولی که پس انداز می کند، سنجیده می شود. سرمایه گذاری وابسته به درآمد مالی بالا نیست، فقط کافی است شخص از هوش مالی خود به بهترین نحو استفاده کند. زمانی که پول به دست آورده اید باید برای استفاده صحیح از آن برنامه ریزی داشته باشید. هوش مالی شخصی که در طول سال ۲۰ میلیون تومان به دست می آورد و پنج میلیون آن را پس انداز می کند نسبت به شخصی که همین مقدار درآمد را در طول سال به دست آورده اما نتوانسته هیچ مقداری از آن را پس انداز کند، بالاتر است.

بنابراین هر چه بودجه بندی و برنامه ریزی شما برای پول بیشتر باشد هوش مالی شما بیشتر شده و درنتیجه آن درآمد شما افزایش می یابد. اولویت بندی در هزینه ها موجب بهبود وضعیت مالی شما خواهد شد.

یکی از روش های تقویت پول، سرمایه گذاری در بانک است. برخی از افراد ممکن است پول خود را در صندوق های سرمایه گذاری قرار دهند.

این روش ها اگرچه ممکن است برای شما درآمدی ایجاد کند و به عنوان یک اهرم مالی بکار رود ولی هوش مالی را افزایش نخواهد داد زیرا که هوشیاری مالی فرد درگیر سرمایه گذاری نشده است.

 

بهبود اطلاعات مالی

همان طوری که همه می دانیم، یک کودک در طول رشد خود ابتدا راه می رود و سپس دویدن را می آموزد. یک شخص نیز برای اینکه بتواند سودهای زیادی از پول خود به دست آورد باید اصول مبانی مالی را یاد بگیرد و بر اطلاعات مالی خود بیفزاید. اگر اطلاعات مالی خود را افزایش دهید، هوشیاری مالی در شما افزایش می یابد. اگر به طور مداوم به اطلاعات مالی خود بی افزایید، باگذشت زمان مفاهیم مالی پیچیده تری را می توانید درک کنید.

به طور خلاصه می توان گفت مهارتی که به کمک آن بتوانید درآمد مالی خود را مدیریت کنید، هوش مالی نامیده می شود. به دست آوردن پول و چگونه خرج کردن آن نیازمند هوش مالی است.

در جهت کسب درآمد علاوه بر اینکه باید بدانیم از چه مسیری می توانیم به درآمد برسیم، باید چطور استفاده کردن از این درآمد را نیز بیاموزیم، که این مسئله نیازمند محافظت و برنامه ریزی پول است تا بتوانیم به عنوان یک اهرم مالی از آن بهره ببریم. تمامی این مباحث ذکرشده نیازمند داشتن بخشی از مفاهیم پایه مالی و بهبود این اطلاعات نیز خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری