پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.


دست بسته بازار پول، دست باز بازار سرمایه/ نقش مهم بورس و فرابورس در شرایط تحریم

رییس جمهور صبح روز دوشنبه، 14 آبان، در دیدار با وزیر و معاونان و مدیران ارشد وزارت اقتصاد و دارایی گفت: امروز بازار سرمایه مسئولیت سنگینی بر دوش دارد و می تواند در شرایط تحریم نقش بسیار خوبی را ایفا کند به همان مقدار که بانک ها ممکن است دست و پایشان بسته باشد بازار سرمایه دستش بازتر است. حجت الاسلام حسن روحانی تاکید کرد: بورس و فرابورس ما امروز نقشه بسیار خوب و سازنده ای داشته است؛ این حرف درست است که ما بخشی از مسئولیت بانکها را باید به تدریج به بازار سرمایه منتقل کنیم.

مشاهده کل خبر


ارزش بازار سرمایه از هزار هزار میلیارد تومان گذشت

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه شورای معاونین وزارت اقتصاد که با حضور رییس جمهور برگزار شد، ارزش بازار سرمایه کشور را هزار هزار میلیارد تومان اعلام کرد. دکتر محمدی با بیان اینکه ارزش بازار بورس و فرابورس از ابتدای دولت دوازدهم، 112 درصد رشد داشته است، گفت: شاخص بورس تهران و فرابورس در طی این مدت 140 درصد رشد داشته و در سال میلادی منتهی به آگوست به ترتیب 65 و 63 درصد رشد داشتند و جایگاه اول و دوم را به خود اختصاص دادند.

مشاهده کل خبر


بورس با ریسک ها سازگار می شود/ تحریم موضوع جدیدی نیست

تاثیر بازگشت تحریم ها در 13 آبان موضوعی است که این‌ روزها در بازار سرمایه مطرح می‌شود و این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و مدیران اقتصادی کشور از اثر کم تحریم بر بورس می گویند. با توجه به اینکه ایران رابطه خوبی با همسایه های خود دارد و همچنین عدم همراهی کشورهای اروپایی با برنامه های آمریکا، به نظر می رسد این تحریم ها اثر کمتری از آنچه که اکنون همه تصور می کنند داشته باشد. بازار در هر حال خود را با وضعیت موجود تطبیق می دهد ولی عوامل و ریسک های موجود نیز خواه ناخواه چه از بعد روانی و چه به لحاظ رفتار سهامدار، حداقل در کوتاه مدت تاثیرات خود را نشان خواهد داد، هرچند در روزهای بعد با تعدیل این رفتارها بازار هم به نقطه اصلی خود باز می گردد.

مشاهده کل خبر


گزارش مالی فراتر از انتظار بازار، محرک اصلی رشد نماد

عضو سابق هیئت مدیره فرابورس با اشاره به انتشار گزارش های شش ماهه شرکت های بورسی و لزوم اصلاح پورتفوی سهامداران گفت: طی ماه های گذشته برخی از نمادها به دلیل هیجان حاکم بر بازار دچار رشد حبابی شده اند و انتشار این گزارش ها می تواند سهامداران را برای تصمیم گیری درباره اصلاح پورتفویشان یاری کند. علیرضا کدیور تعدیل شدن قیمت سهام شرکت ها را پس از انتشار گزارش های شش ماهه منطقی خواند و با تاکید بر تاثیر انتظارات سهامداران بر روند تعدیل پیش رو خاطرنشان کرد: پس از انتشار این گزارش ها، روند تعدیل از سه منظر قابل بررسی است؛ برخی از این گزارش ها فراتر از انتظارات سهامداران هستند، برخی کمتر از انتظار و برخی نیز با انتظارات منطبق هستند.

مشاهده کل خبر


دستورالعمل های اصلاحی از اوایل آذر لازم الاجرا می شود

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، از لازم الاجرا بودن اصلاحات انجام شده در دستورالعمل های افشا، پذیرش و معاملات بورس و فرابورس و همچنین ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت از اوایل آذر 97 خبر داد. بر اساس اصلاحات جدید، چنانچه قیمت سهام شرکت طی 5 روز کاری بیش از 20 درصد نوسان کند (مثبت یا منفی)، نماد ناشر به مدت 60 دقیقه در وضعیت سفارش گیری قرار گرفته و پس از آن انجام معاملات ادامه می یابد.

مشاهده کل خبر


ناکامی آمریکا در تحریم ایران مسجل شد

دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص اثر گذاری دور جدید تحریم های آمریکا گفت: دولت تدابیر ویژه ای برای اقتصاد کشور پس از 13 آبان در نظر گرفته است. بسیاری از این استراتژی ها منجر به کمرنگ شدن اثر مقاصد دولت آمریکا می شود. حمید حسینی در خصوص اجماع کشورهای دنیا با ایران اظهار داشت: حفظ برجام با اتحادیه اروپا، و کشور های دیگر نظیر روسیه و چین از تصمیمات مهم دولت بود و همین موضوع عامل ناکامی ترامپ در اجماع سازی جهانی علیه ایران شد. به همین دلیل قاطعانه می توان گفت امریکا قادر به حذف ایران از بازار جهانی نفت نیست.

مشاهده کل خبر


ظرفیت بالای بازار سرمایه برای جذب نقدینگی سرگردان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دهه آینده باید بازار سرمایه محور توسعه قرار گیرد گفت: مصوبه اخیر شورای عالی اقتصادی کشور رویکرد مثبتی است و باید به صورت ویژه از مزیت های بازار سرمایه بهره ببریم، نه اینکه تنها در مرحله شعار و نظریه پردازی باقی بماند. محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به نقش بازار سرمایه در توسعه اقتصاد کشور گفت: عدم وجود نقدشوندگی در دارایی های نظام مالی، حجم مطالبات انباشته شده و مشکلات ناشی از تامین های مالی صورت گرفته در گذشته، روند تامین مالی نظام بانکی ما را در حال حاضر با مشکل مواجه کرده و باید به سمت توسعه و ارتقای بازار سرمایه گام برداریم.

مشاهده کل خبر


اسناد خزانه، ارزشمند ترین اوراق بازار سرمایه

معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور گفت: دستور رییس جمهور در خصوص اولویت بازپرداخت اوراق خزانه حتی پیش از حقوق و مزایا، نصب العین همکاران معاونت قرار گرفته است، به نحوی که امروز بی ریسک ترین و ارزشمندترین اوراق بازار سرمایه، اسناد خزانه محسوب می شود. اکرمی با بیان اینکه معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور تمامی اوراق منتشره در سال های قبل را در راس موعد مقرر بازپرداخت کرده است، افزود: تلاش می کنیم تا پایان سال نیز همین رویه ادامه داشته باشد.

مشاهده کل خبر


اروپا همراهی نکرد؛ ترامپ ناکام ماند

به گفته یک کارشناس مسائل سیاسی و نفت، در قضیه تحریم های اخیر و تغییر و تحولات در سیاست های آمریکا نسبت به معافیت برخی از کشورها از تحریم های نفتی ایران چند نکته نهفته است. نکته اول این که، بازی ترامپ علیه ایران، از ابتدا بازی روانی است. در واقع ترامپ با توجه به خصوصیات و روحیاتی که دارد، در قالب یک رسانه ظاهر شده و یک جنگ روانی بزرگی را از ابتدا که روی کار آمده بر علیه ایران شروع کرده است و سعی دارد با استفاده از ابزار روانی، ایران را تحت فشار قرار دهد. علیرضا سلطانی در خصوص فرضیات ادامه تحریم های اقتصادی گفت: اگر ترامپ در کاخ سفید ماندگار شود و تحریم های ایران ادامه دار شود اثرات منفی بر اقتصاد کشور دارد. مسئله ای که در این میان مطرح است این است که ایران باید در 6 ماه تا یک سال آینده به سرعت راه حلی برای این معضل پیدا کند و حداکثر بهره برداری را در این فرصت ایجاد شده تا انتخابات بعدی آمریکا، صورت دهد تا بتواند این تحریم ها را از بین ببرد.

مشاهده کل خبر


عملکرد منطقی و دوری از شایعات، کلید سود آوری

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان به سهامداران توصیه کرد روی سهام بنیادی متمرکز شوند، سهامی خریداری کنند که اطلاعات مالی مستحکمی دارد، از معاملات روزانه اجتناب کنند، به شایعات نیز توجه نکنند، نگاه میان مدت و بلند مدت داشته باشند و عملکرد منطقی مبتنی بر تحلیل را جایگزین رفتار هیجانی کنند. حمیدرضا مهرآور با اشاره به اینکه سوییفت، در لیست تحریم ها نیست افزود: از این رو انتظار می رود بانک ها نیز تا پایان سال، رشد خوبی را تجربه کنند، چراکه مشکلی برای مراودات این بنگاه های اقتصادی وجود ندارد. البته اگر بهانه جویی های جدید نیز وجود داشته باشد، با توجه به اینکه بانک ها تجربه قطع بودن سوییفت را داشته اند، می توانند راهکار مناسبی را برای عبور از این موضوع بیابند.

مشاهده کل خبر


ویژگی های منحصر به فرد بورس کالا در توسعه اقتصاد

به گفته فردین آقابزرگی، افزایش شفافیت در قیمت‌گذاری کالاها، ایجاد فضای منصفانه برای خریدار و فروشنده، نزدیک‌کردن بازار سرمایه ایران به چارچوب‌های بین‌المللی، انتشار اطلاعات، کمک به تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مسئولان و کاهش فساد از مهم‌ترین ویژگی‌های بورس کالای ایران است که در کنار اقدامات مهم این بازار مثل سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، انتشار اوراق سلف و توسعه بازار آتی مورد توجه کارگزار قدیمی و پیشکسوت بازار سرمایه در بررسی عملکرد 11 ساله بورس کالا قرار گرفته است.

مشاهده کل خبر


صادرات؛ راه بنیادی برای عبور از تحریم ها

یک تحلیلگر مالی و مدرس دانشگاه، وضعیت بازار سرمایه را در نیمه دوم سال جاری " با ثبات "پیش بینی کرد و گفت: گزارش های 6 ماهه شرکت ها هم نشان می دهد که علیرغم برخی نوسانات در برخی ماه ها، عملکردها و برآیند کلی کار مثبت و صعودی بوده است. مدیرعامل سابق کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه اظهار داشت: شرایط و محدودیت های فعلی، یک دوران گذر است که البته مشکلاتی را برای کشور ایجاد می کند اما در عین حال صادرات ما را واقعی خواهد کرد. ضمن اینکه دیدگاه عمومی هم به این سمت خواهد رفت که صادرات، یک راه عبور و بنیادی برای حل مشکلات کشور است.

مشاهده

کل خبر


تحریم نقشی در روند فعلی بازار ندارد

مدیر صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری بانک آینده، در خصوص مسیر آتی بازار سرمایه به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: در بورس بخش عمده ای از واکنش ها بازتاب تحولات آتی است یعنی سرمایه گذاران آینده را مورد خرید و فروش قرار می دهند، از همین رو، انتظار تاثیر خاصی بر روند بازار از محل تحریم ها وجود ندارد. دارابی با بیان اینکه اگر لیست شرکت های تحریمی تغییری داشته باشد، ممکن است برای بازار مورد قبول نباشد، ادامه داد: اما در شرایط فعلی تاثیر تحریم خرید نفت موضوع جدیدی نیست و طی ماه های گذشته نیز دائما این خبر داخل بازار بوده و بورس از این موضوع عبور کرده و تحریم های نیمه آبان نقشی در عملکرد فعلی بازارسرمایه ندارد.

مشاهده کل خبر


مشکلات ارزی پتروشیمی‌ها بررسی شد

مسئولان شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (هلدینگ خلیج فارس)، شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) و پتروشیمی غدیر در این نشست عنوان کردند که از زمانی که دستورعمل بانک مرکزی مشخص و تعیین شد که ارز پتروشیمی‌ها باید در سامانه نیما قرار گیرد بر اساس برآوردهای اولیه ارز کاملا شفاف به سامانه نیما تحویل داده شده است.

مشاهده کل خبر


 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه