کتاب "تأمین مالی مبتنی بر انواع سرمایه گذاری خصوصی" تألیف دکتر مهدی صادقی شاهدانی و محمدامین صلواتیان در سال 1397 در 186 صفحه توسط انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) در کتابخانه بورس جای گرفت.

 

تأمین مالی کسب و کارهای نوپا و بنگاه هایی که از مراحل اولیه عبور کرده اند و به بلوغ رسیده اند، اما برای توسعه و رشد خود نیازمند تأمین مالی هستند، یکی از مهم ترین و چالشی ترین حوزه های مالی است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، سرمایه گذاری خصوصی با انواع آن، به کمک مالی گستره وسیعی از بنگاه ها اقدام می کند. تجربه موفق سرمایه گذاری خصوصی در کشورهای مختلف و اقبال سرمایه گذاران و رشد این صنعت مهم مالی سبب شده است که توجه بیشتری به این نهاد مهم تأمین مالی صورت پذیرد.

با در نظر گرفتن پیامدهای مثبت سرمایه گذاری خصوصی و انواع آن، بهره گیری و توسعه این نهاد تخصصی مالی در نظام مالی و اقتصادی ایران پیشنهاد می شود. یکی از راه کارهای برون رفت از اقتصاد نفتی و استقرار نظام اقتصاد مقاومتی در کشور توجه به کسب و کارهای نوپا و همچنین بنگاه هایی است که مراحل اولیه رشد را پشت سر گذارده اند، اما دارای ظرفیت رشد و شکوفایی هستند و نیاز به تأمین مالی دارند اما با کمبود منابع مالی مواجه شده اند.

در همین راستا، کتاب "تأمین مالی مبتنی بر انواع سرمایه گذاری خصوصی" تألیف دکتر مهدی صادقی شاهدانی و محمدامین صلواتیان در سال 1397 در 186 صفحه توسط انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) در کتابخانه بورس جای گرفت.

کتاب حاضر در چهار فصل به بررسی صنعت سرمایه گذاری خصوصی می پردازد. فصل اول پیرامون کلیاتی از سرمایه گذاری خصوصی، ویژگی ها، حوزه های آن و راهبردهای خروج از سرمایه گذاری و تخصیص سرمایه و ریسک های موجود در آن است. فصل دوم به توضیح تفصیلی تر انواع سرمایه گذاری خصوصی و مولفه های آن اشاره می کند. سرمایه گذاری جسورانه، سرمایه گذاری میانه و رشد و خرید اهرمی، مهمترین انواع سرمایه گذاری خصوصی است که به طور اجمالی به توضیح آن پرداخته می شود.

فصل سوم به تجربه جهانی سرمایه گذاری خصوصی و اثرات مثبت آن در شاخص های کلان مانند افزایش اشتغال، بهره وری و رشد اقتصادی اشاره می کند.

فصل چهارم به اقتضائات بومی بهره گیری از سرمایه گذاری خصوصی در کشور ایران می پردازد. رعایت اقتضائات شرعی مهم ترین مولفه های بهره گیری از سرمایه گذاری خصوصی در کشور است. سرمایه گذاری جسورانه و سرمایه گذاری رشد را می توان مبتنی بر عقد شراکت توجیه و تفسیر کرد. بسترسازی حقوقی و قانونی و در نهایت فرهنگ سازی و آموزش ورود به سرمایه گذاری خصوصی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی باید مورد توجه قرار بگیرد. مولفین معتقدند این کتاب درآمدی بر این نهاد تأمین مالی است و به طور طبیعی، تعمیق آن مستلزم تحقیقات و پژوهشهای دیگر است.

کتابخانه سازمان بورس فعالیت خود را از سال 1374 با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از 5517 عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)، 4121 عنوان کتاب فارسی، 1705 عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، 64 عنوان نشریه تخصصی و 5703 عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل 81 مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است. علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های 162-84083161 تماس حاصل کند. آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک 27 ساختمان شماره 2 سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری