خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

توسعه حمل و نقل ریلی از مسیر بازار سرمایه

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت تشویقات و تسهیلاتی را برای شرکت های سرمایه گذاری که در صنعت حمل و نقل ریلی و در بخش جابه جایی مسافر و حمل بار فعالیت دارند، در نظر خواهد گرفت. به گفته محمدباقر نوبخت، گسترش شبکه ریلی کشور به لحاظ ارزان بودن حمل و نقل بار و مسافر یکی از مهمترین اولویت‌های دولت است و برای توسعه این صنعت می توان از منابع داخلی و بازار سرمایه استفاده کرد.

مشاهده کل خبر

رقابت های الگوریتمی، اهرم پرقدرت ارتقای دانش مالی

عضو هیات مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری اولین دوره مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران در خصوص مکانیسم معاملات الگوریتمی گفت: توسعه معاملات الگوریتمی را می توان از چند جهت آنالیز کرد. از یک جهت می توان نقش انسان را در این معاملات پررنگ کرد، که آن کاهش رخنه احساسات و افزایش نقش تخصص است. مصطفی رضوی در خصوص اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه برگزاری این مسابقات بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار سعی دارد با برگزاری این مسابقات، مشارکت متخصصی و کارشناسان را در معاملات افزایش دهد. همچنین در نظر دارد روابط و نظارت خود را در محک آزمایش قرار دهد و با یک شبیه سازی سعی دارد اشکالات خود را برطرف کند تا مسیر را برای برگزاری رسمی این معاملات هموار تر کند.

مشاهده کل خبر

مسابقات الگوریتمی، برای اولین بار در غرب آسیا و خاورمیانه

نشست خبری اولین دوره مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران با حضور مقامات ارشد سازمان بورس برگزار شد. مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس در ادامه به تشریح فعالیت های صورت گرفته در خصوص این رقابت ها پرداخت و گفت: طی این مدت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی وسیعی در زمینه این مسابقات صورت گرفت. بر همین اساس، ۳۰ تیم متقاضی حضور در این مسابقات بودند که از این تعداد ۲۷ تیم برای حضور در مصاحبه شرکت کردند. یاسر فلاح در خصوص اعتبار اولیه این گروه ها نیز گفت: برای هر کدام از گروه های شرکت کننده اعتباری حدود ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده، که حد ضرر نیز برای هر رقابت از پیش تعیین شده است.

مشاهده کل خبر

بازگشایی نماد های بانکی در انتظار طرح ادغام

در بازدید اعضای هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از شرکت اطلاع رسانی خدمات بورس، یاسر فلاح، مدیرعامل این شرکت و حسن امیری معاون نظارت بر بورس‌ ها و ناشران سازمان بورس ضمن حضور در مرکز ارتباط سازمان با یکی از فعالین بازار سرمایه به صورت تلفنی گفتگو کردند. حسن امیری در این دیدار اظهار داشت: سازمان بورس در بحث ادغام بانک ها طی جلسات خود با بانک مرکزی حافظ حقوق و منافع سرمایه گذاران است. پیشنهاداتی نیز از سوی سازمان بورس مطرح شده اما اکنون اعلام زمان بازگشایی آنها امکان پذیر نیست. البته راهکاری برای خروج داوطلبانه سهامداران از این نماد ها پیش بینی کردیم و در حال تصویب آن هستیم و حتما در این رابطه اطلاع رسانی می کنیم.

مشاهده کل خبر

لزوم عرضه حداکثری محصولات در بورس کالا/ از معاملات خارج بورس آمار دقیقی وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه شفافیت در معاملات بورس کالا می تواند از وقوع بسیاری از رویدادهای منفی از جمله افزایش کاذب قیمت محصولات پیشگیری کند، گفت: بازار کالاهای اساسی و واسطه ای، نیازمند نظارت دقیق است که آن بخش از معاملات که در بورس انجام می شود، شفاف بوده اما از سایر دادوستدهای خارج بورس آمار دقیقی وجود ندارد. زهرا سعیدی با اشاره به اهمیت بورس کالا در تنظیم بازار های مختلف، به "سنا" گفت: با توجه به شرایطی که این روزها  در بازارهای مختلف شاهد آن هستیم و قیمت ها در برخی از کالاها به صورت غیر منطقی افزایش یافته به طور یقین گسترش دایره عرضه کالاها در بورس کالا می تواند تاثیر بسزایی در ساماندهی و کنترل بازار داشته باشد.

مشاهده کل خبر

اگرهای طلایی در بودجه ۹۸

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، جهت گیری دولت در شفاف سازی و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد را اقدامی مهم در شرایط فعلی اقتصاد ارزیابی کرد و گفت: بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد، اثربخشی و در نتیجه صرفه‌جویی را به ابعاد سنتی بودجه‌ریزی اضافه خواهد کرد. مهدی تقوی با بیان اینکه نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد مورد توجه جدی دولت ها در سطوح ملی و محلی بوده است، اظهار داشت: در رویه جدید، هدف‌ها شفاف‌تر بیان می‌شوند و ارزیابی بودجه آسان‌ترمی شود؛ ضمن اینکه نظام مدیریت بخش عمومی اصلاح خواهد شد.

مشاهده کل خبر

اوراق اختیار فروش تبعی ابزاری سریع و کم هزینه برای تأمین مالی شرکت ها

مدیرعامل شرکت بورس تهران گفت: بازار اختیار فروش تبعی از کم هزینه ترین و سریع ترین فرآیند انتشار در مقایسه با سایر روش های تأمین مالی برخوردار است. این بازار ضمن تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه گذاران و نیز حمایت از سهام پایه و جلوگیری از فشار فروش منجر به عدم خروج پول از بازار سهام و افزایش نقدشوندگی سهام پذیرفته شده در بورس می شود. به گفته علی صخرایی، شرکت­ های فعال در بازار سرمایه می­ توانند با بهره­ گیری از ابزار اختیار فروش تبعی روند تأمین مالی خود را در مدت زمان کوتاهی به سرانجام برسانند. با بهره­ گیری از این ابزار، تامین مالی بنگاه­ های اقتصادی با هزینه کمتر و در اسرع وقت امکان پذیر شده است و نوید دهنده ارتقاء تامین مالی در سطح بازار سرمایه هم از نظر نرخ و هم از نظر سرعت دسترسی به منابع مالی است.

مشاهده کل خبر

رتبه‌بندی؛ راهکار توسعه و تعمیق نظام تأمین مالی کشور

به گفته مدیرعامل نخستین شرکت رتبه‌بندی اعتباری، حجم اوراق صکوک منتشره در کشور، حکایت از آن دارد که تأمین مالی از طریق صدور اوراق شرکتی و تأمین مالی پروژه‌محور از توسعه اندکی برخوردار بوده‌ است. حال آنکه تخصیص رتبه اعتباری به اوراق بدهی و به تناسب آن حذف هزینه ضامن و در حالت ایده آل، تنظیم نرخ سود اوراق بهادار متناسب با ریسک اعتباری و سایر ریسک های مرتبط، برخورداری از جایگاه اعتباری مناسب را برای بنگاه‌های اقتصادی، پروژه‌ها و اشخاص به یک ارزش مبدل کرده است. قاسم محسنی اظهار داشت: با تخصیص رتبه، نوعی مهندسی اعتباری صورت گرفته و سهولت و هزینه تأمین مالی به تناسب اهلیت اعتباری متقاضیان تخصیص می یابد. از این رو دارا بودن یک رتبه اعتباری مناسب یک ارزش محسوب شده و دارندگان آن، تمامی تلاش خود را برای حفظ آن معطوف می کنند.

مشاهده کل خبر

اعطای مجوز سامانه برخط اوراق بهادار گروهی به شرکت های نرم افزاری

رییس اداره نرم‌افزار سازمان بورس و اوراق بهادار از دریافت مجوز سامانه برخط اوراق بهادار گروهی توسط ۵ شرکت نرم افزاری (شامل ۲ شرکت OMS که بیشترین تعداد کارگزاری ها را در اختیار دارند) خبر داد. سعید عابد نمینی در خصوص فرصت های ایجاد شده در زمینه تسهیل معاملات بازار سهام گفت: با توجه به اینکه تمام یا عمده شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری فعال در بازار سرمایه مجوز معاملات برخط اوراق بهادار گروهی را کسب کرده‌اند، این فرصتی است که زیرساخت معاملات برخط اوراق بهادار، بیش از پیش برای کارگزاری ها فراهم شده و انجام معاملات تسهیل شود.

مشاهده کل خبر

پرداخت بیش از ۵ هزار میلیارد ریال سود اوراق به سرمایه گذاران

سرپرست امور تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالا شرکت سپرده گذاری مرکزی از پرداخت بیش از ۵ هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق دردی ماه خبر داد. به گفته هادی علی پور، زمان سررسید اوراق اجاره شرکت های سایپا، هواپیمایی ماهان، رایتل در دی ماه جاری است که شرکت سپرده گذاری مرکزی سود این اوراق را به سرمایه گذاران پرداخت می کند.

مشاهده کل خبر

پایان روند اصلاح، آغاز یک تحرک مثبت

مدیر سرمایه گذاری شرکت بیمه کوثر شرایط بازار را به گونه ای ارزیابی کرد که به نظر، تداوم اصلاح قیمتی چندان محتمل نیست. علاوه بر آن، انتشار گزارش های ماهانه و فصلی، تغییر سیاست های بانکی و مکانیسم جدید خرید حقوقی ها از مواردی بود که این کارشناس در روند آتی بورس موثر دانست. به گفته نوید خاندوزی،در این که قیمت های کنونی در بازار ارزنده است، شکی نیست. اما نکته ای باید مد نظر قرار بگیرد ایجاد انگیزه میان سهامداران برای خرید است. طی این مدت سهامداران نگرانی هایی در خصوص موضوعات کلان اقتصادی داشتند که رفته رفته با شفاف سازی این موضوعات می توان شاهد ورود موج جدید نقدینگی در بازار سهام بود.

مشاهده کل خبر

جذابیت های بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی

حبیب رضا حدادی، مدیر عامل و عضو هیأت مدیره شرکت تأمین سرمایه امید، با اشاره به روند بازار و جذابیت آن نسبت به بازارهای موازی ابراز داشت: اگر روند قیمتی نرخ ارز را با روند شاخص بورس تهران در نظر بگیریم مشاهده می شود که همواره افزایش نرخ ارز با تأخیر زمانی در بازار اثر گذاشته است. علت این امر آن‌ است که بخش عمده سهام شاخص‌ ساز بازار سرمایه صادرات محور هستند که قیمت تسعیر ارز به طور مستقیم بر مبلغ فروش آن ‌ها تاثیر می‌گذارد یا شرکت ‌هایی غیرصادرات محور هستند که مبنای محاسبات بهای تمام شده یا فروش آن‌ها بر مبنای نرخ ارز صورت می‌گیرد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه نیازمند اهرم محرک از درون بودجه است

مدیرعامل کارگزاری صبا جهاد، چشم انداز پیش روی بازار سرمایه را تا پایان سال با ثبات دانست و گفت: پیش بینی بازار، نیازمند اخبار محرک از سوی اهرم های مختلف است. وحید حسن پور ضمن اشاره به انتشار گزارش های ۹ ماهه شرکت ها در زمان کنونی در خصوص پیش بینی خود از تحولات بازار سرمایه پس از انتشار این گزارش ها گفت: با توجه به گزارش های ماهانه شرکت ها و همچنین پیش بینی گزارش های ۹ ماهه و اخبار اقتصادی و سیاسی، سرمایه گذاران  فعال در بازار سرمایه در مقایسه با ماه های گذشته از رفتار هیجانی فاصله گرفته اند.

مشاهده کل خبر

ورود حقیقی ها، شاخص مثبتی برای سنجش بازار

به گفته مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت، جذابیت بازار سهام در برهه کنونی، بیش از هر مقطع دیگریست. شاهد این مدعا نیز حجم نقدینگی است که از ابتدای سال به سمت این بازار روانه شده است. به نظر می رسد با ریسک بسیار زیاد بازارهای رقیب ، در آینده نیز شاهد تداوم حضور افراد جدید در بازار سهام باشیم. مسعود سلطان زالی مطرح کرد: در شرایط کنونی، در خصوص بازارهای موازی نظیر بانک  و ارز نمی توان چشم انداز چندان صعودی را متصور شد. در خصوص برخی بازار ها مانند مسکن نیز، پیش بینی رکود سنگین وجود دارد.

مشاهده کل خبر

گنج شفافیت در عمق بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری پارس کیان، راه اندازی اوراق آتی سبد سهام را اقدامی مبارک در بازار سرمایه دانست و گفت: این اوراق می تواند جایگزین قرارداد آتی شاخص باشد که در کل دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و ما به جهت رعایت مسایل فقهی امکان استفاده از آن را نداریم. محمدرضا عربی مزرعه شاهی اظهار داشت: با توجه به مدل سازی بومی و تغییراتی که روی شاخص سهام چند شرکت انجام شد، اوراق آتی سبد سهام می تواند برای کسانی که تصمیم دارند از پیش بینی های آتی خود منافعی کسب کنند، بسیار مفید باشد.

مشاهده کل خبر

ضیافت بورس برای پول های تازه نفس

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه با اشاره به فاصله گیری شاخص کل از سطوح حمایتی گفت: هفته گذشته، نفت در بازارهای جهانی کف حمایتی خود را تشخص داد و در حال حاضر روند صعودی را در پیش گرفته است. همچنین بازار داخلی ارز نیز توانست در مدت مزبور در مسیر پایداری حرکت کند، این دو عامل بر عملکرد شرکت هایی که فرایند صادراتی داشتند تاثیرات مثبتی بر جای گذاشت. به گفته پویان دارابی،  در شرایط کنونی شرکت های صادرات محور نیز توانسته اند راهکار های لازم برای مقابله با تحریم ها را پیش بینی کنند و فرایند های صادراتی را بار دیگر در پیش بگیرند. این موضوع نیز نکته بسیار مثبتی است که در روند کنونی بورس تهران موثر بوده است.

مشاهده کل خبر

سیگنال های امیدبخش در گزارش های ماهانه می تواند بازار را جهت دار کند

رحمان بابازاده، مدیر عامل شرکت کارگزاری فارابی در خصوص جذابیت های بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها گفت: انتظار می رود که بازار بورس به عنوان یک بازار متشکل بتواند کارکرد بهتری نسبت به بازارهای غیررسمی و موازی داشته باشد. سابق بر این حوزه بورس و بازارسرمایه ایران یک حوزه نسبتا تخصصی، کمتر شناخته شده –و نه عامه پسند- بود و فعل و انفعالات سایر بازارها تاثیر آن چنانی در آن نداشت و شاخص های قیمتی حتی نسبت به موضوعات بااهمیتی مثل کاهش نرخ بهره و سود بانکی نیز واکنشی نشان نمی داد. اما با افزایش توجه ها به این بازار و فراگیر شدن فرهنگ حضور در بازار سرمایه هم اکنون انتظار می رود که بازار سرمایه به عنوان یک بازار جایگزین بیشتر نسبت به رویدادهای مهم اقتصادی واکنش نشان دهد.

مشاهده کل خبر

پیش‌بینی نرخ ارز و سهام/ گزارش ۹ ماهه شرکت ها مطلوب است

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار ارز و سرمایه، به ممنوع شدن پرداخت سود روزشمار سپرده‌های بانکی اشاره کرد و گفت: اگر نظارت‌ها بر این دستورالعمل به درستی صورت گیرد، هزینه تامین مالی برای بنگاه‌ها کم می‌شود. علیرضا قدرتی درباره تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر ماه شمار کردن سود سپرده‌های بانکی، اظهار داشت: ممنوع کردن سود روزشمار سپرده‌ها از سوی بانک مرکزی سرآغاز تحول مهمی برای اصلاح ساختار نظام بانکی کشور است. اگر نظارت صحیح و دقیقی بر این دستورالعمل بانک مرکزی ادامه پیدا کند نظام بانکی می‌تواند با تحول بزرگی روبرو شود.

مشاهده کل خبر

کارگروه فاینکس ۲۰۱۹ با حضور نمایندگان سه صنعت/ بورس، بانک و بیمه در ویترین مالی کشور

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۹) اول تا چهارم اردیبهشت ماه ۹۸ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی برگزار می شود. بنابر اعلام ستاد برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس و بانک و بیمه در بیست و سومین جلسه شورای اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی مصوب شد کارگروه مشورتی و سیاست گذاری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۹) متشکل از دو عضو بیمه ای (دولتی و خصوصی)، دو عضو بانکی  (دولتی و خصوصی)، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به عنوان مجری تشکیل شود.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه