بازار

شاخص های آمریکا در آخرین ساعات معاملاتی افزایش چشمگیری راب ه ثبت رساندند در حالی که شاخص اس اند پی برای نخستین بار توانست به بالاتر ازمرز ۲۸۰۰ واحد برسد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، داده های ضعیف اقتصادی آمریکا و همچنین رشد آهسته اقتصادی در جهان نیز نتوانست مانع رشد شاخص اس اند پی در آخرین روز معاملاتی شود در حالی که به نظر می رسد اشتهای سرمایه گذاران چشم انتظار نتیجه مذاکرات نفس گیر چین و آمریکا است.

به این ترتیب، شاخص داوجونز در آخرین ساعات معاملاتی با رشد ۰.۴ درصدی رو به رو شد و شاخص اس اند پی با رشد ۰.۶ درصدی به بیش از ۲۸۰۰ واحد رسید و رکورد ماه نوامبر خود را پشت سر گذاشت در حالی که شاخص نزدک ۰.۸ درصد مثبت شد.

اما میانگین رشد هفتگی این متغیرها با احتساب معاملات روز جمعه نشان دهنده روند نوسانی در بازار آمریکا است.

بر این اساس، شاخص داوجونز با میانگین هفتگی افت ۰.۰۲ درصدی همراه شد در حالی که شاخص اس اند پی در یک هفته کاری گذشته توانست با رشد ۰.۴ درصدی همراه شود و شاخص نزدک با رشد ۰.۹ درصدی هفت روز کاری را پشت سر گذاشت.

با ورود وال استریت به ماه مارچ و شروع یک روند جدید به نظر می رسد سرگردانی سرمایه گذاران بیشتر شده است و این آشفتگی بابت مذاکرات چین و آمریکا برای این دسته از سرمایه گذاران طاقت فرسا شده است. اما نکته ای که در این میان نگرانی ها را بیشتر کرده است: آمار ناامید کننده اقتصادی در آمریکا است.

طبق این آمار، رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۸ به ۲.۹ درصد رسیده که نسبت به هدف ۳ درصدی که رئیس جمهور این کشور وعده داده بود، فاصله دارد.

کارشناسان معتقدند که بهبود اوضاع اقتصادی در این کشور به بسته تشویقی ۱.۵تریلیون دلاری معافیت مالیاتی باز می گردد که با هدف تحریک اقتصادی پیاده سازی شده است.

رشد اقتصادی آمریکا در سال گذشته بعد از رکورد ۴.۲  درصدی در سه ماهه دوم، به ۳.۴ در سه ماه سوم و ۲.۶ درصد در سه ماه چهارم کاهش یافته است و اقتصاددانان معتقدند که این روند باعث می شود تا آمریکا شاهد رشد اقتصادی پایین تر از سال ۲۰۱۸ در سال جاری باشند و احتمالا در سال ۲۰۲۰ که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری است وارد یک رکود اقتصادی جدید شوند.

نرخ مصرف کننده در این کشور با کاهش ۰.۵ درصدی در ماه دسامبر همراه شده است و شاخص تولیدات اقتصادی در ماه فوریه فاصله زیادی در مقایسه با پیش بینی ها دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل