مرتضی بانک

مشاور رییس‌جمهور در اجلاس «طرح انتخاب ملی» اعلام کرد که دولت ۱۰ روز پیش آیین‌نامه بورس بین‌الملل را که بورس پنجم کشور است، تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان این‌که سرمایه بورس بین‌الملل هم داخلی و هم خارجی و احتمالاً مشارکت دو طرف ۵۰ درصد است، گفت: مهمترین دلیل راه‌اندازی بورس پنجم این است که فعالیت‌های آن با مکانیسم‌ها و زبان بین‌المللی انجام می‌شود و ضمانت‌های قوی در کنار خود دارد.

وی با اشاره به اینکه مهمترین عامل افزایش سرمایه‌گذاری، کاهش ریسک است، از سرمایه‌گذاری ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی در مناطق آزاد در پنج سال گذشته و ۱۱۷ میلیارد دلار صادرات در این مدت در این مناطق خبر داد.

بانک همچنین از ایجاد نیم میلیون شغل در مناطق آزاد تاکنون خبر داد و گفت: ۲۶۰۰ واحد صنعتی، خدماتی و گردشگری در مناطق آزاد مشغول به کار هستند و ۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در ادامه با بیان اینکه سرمایه‌گذار با دسترسی آسان به مواد اولیه می‌تواند هزینه تولید را کاهش دهد، گفت: این مناطق ریسک‌های محیطی و قانونی را کاهش داده و با قانون خاص اداره مناطق، معافیت‌هایی همچون معافیت‌های مالیاتی و گمرکی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.

به گفته وی مناطق آزاد سه دهم وسعت کشور را در برگرفته‌اند اما کمتر از یک میلیون از جمعیت کشور در این مناطق ساکن هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه