برگزیت

هر روز که به برگزیت نزدیکتر می‌شویم، نگرانی سرمایه‌گذاران، به ویژه سرمایه‌گذاران بخش مالی اسلامی از تاثیر آن بر این صنعت بیشتر می‌شود. در بریتانیا پنج بانک کاملا اسلامی وجود دارد و بیش از ۱۵ بانک دیگر از زیرمجموعه‌های بانک‌های متعارف وجود دارند که خدمات مالی اسلامی ارائه می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، گزارش سایت خبری اماراتی AME Info از ریسک پایین این بانک‌های رتبه بندی نشده اسلامی بریتانیایی در مقایسه با بانک‌های متعارف و رتبه بندی شده آن کشور حکایت دارد. از آنجا که تمرکز عمده این بانک‌های اسلامی بر املاک است، لذا مهمترین بخش آسیب پذیر این بانک‌ها، کیفیت دارایی‌های آنها خواهد بود. اما متخصصان معتقدند سرمایه قوی آنها، پوشش مناسبی در برابر کاهش اندک کیفیت دارایی آنها خواهد بود. حدود ۶۷ درصد تمرکز مالی بانک‌های اسلامی در بریتانیا در بخش املاک است.

از آنجا که اندازه بانک‌های اسلامی بریتانیا در مقایسه با بخش بانکداری بریتانیا کوچک است، انتظار ریسک سیستماتیک برای مالی اسلامی بریتانیا نمی‌رود. به علاوه، شعبات منطقه‌ای بانک‌ها و شرکت‌های حقوقی در سایر کشورهای منطقه خلیج فارس، بعنوان مثال مراکز مالی دوبی، عمدتا تعهد ساختاری مبتنی بر صکوک داشته و لذا تاثیر چندانی نخواهند دید.

 جنبه مثبت قضیه این است که عدم اجرای برگزیت می‌تواند اشتهای سرمایه‌گذاران مالی اسلامی، به ویژه سرمایه‌گذاران منطقه خلیج فارس برای خرید دارایی‌های بریتانیایی را احیا کرده و از سقوط ارزش پوند استرلینگ بهره‌مند شوند.

به گزارش «هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB)»، کل دارایی‌های ۵ بانک اسلامی بریتانیا تا پایان خرداد ۱۳۹۷ برابر با ۴.۱ میلیارد پوند بوده که کمتر از ۰.۱ درصد دارایی ‌های سیستم بانکداری داخلی بریتانیا می ‌شود. عمده فعالیت تجاری این بانک‌ ها وام دهی بوده و در بخش املاک متمرکز است. همچنین حدود ۱۱ درصد ارزش کل دارایی‌های خود را در صکوک سرمایه‌گذاری کرده و ۸۴ درصد تامین مالی خود را از سپرده‌ها و عمدتا قراردادهای مرابحه بدست می‌آورند. طبق همین گزارش IFSB، کیفیت دارایی‌های این بانک‌ها بسیار مطلوب و نسبت وام غیرعملیاتی نیز ۲.۲ درصد است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل