بازار

بازارهای آسیایی در آخرین روز معاملاتی هفته با روند منفی همراه شدند در حالی که آمار صادرات چین بازارها را نسبت به بهبود اوضاع تجاری در جهان ناامید کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، چشم انداز مبهم اقتصاد اروپا و آمار نامطلوب تجارت خارجی چین در ماه فوریه موجب افت شاخص ها در بازارهای آسیایی و اروپایی شد.

بر این اساس، صادرات چین در ماه فوریه افت ۲۰ درصدی داشته است در حالی که کارشناسان پس بینی افت ۴.۸ درصدی داشتند. در این بین واردات در این کشور نیز با افت ۵.۲ درصدی همراه بود در حالی که پیش بینی کارشناسان افت ۰.۶ درصدی بود.

افت واردات صادرات باعث شده تا تراز تجاری چین از ۳۹ میلیارد دلار ماه گذشته به ۴.۱۲ میلیارد دلار برسد که پایین ترین رقم نسبت به ۱۰ ماه گذشته بوده است.

در این میان، بانک مرکزی آمریکا دیشب چشم انداز اقتصادی این ناحیه را تیره اعلام کرد و انتظار تورم را از ۱.۶ درصد به ۱.۲ درصد کاهش داد و رشد اقتصادی ناحیه یورو را نیز از ۱.۷ درصد به ۱.۱ اعلام کرد.

همزمان بانک مرکزی کانادا و استرالیا نیز صحبت از کاهش بهره به میان آورده اند که نگرانی از وضعیت اقتصاد دنیا را افزایش می دهد .

تحلیل گران معتقدند که تعطیلی بازارها در سال نوی چینی تاثیر بسزایی در آمار اقتصادی این کشور داشته است اما به هر حال این میزان افت صادرات و واردات یک زنگ خطر برای اقتصاد قدرتمند چین محسوب می شود.

این تغییرات در داده های اقتصادی موجب شد که شاخص بلوچیپ شانگهای با افت ۲.۹ درصدی همراه شود و بیشترین میزان افت روزانه را نسبت به ماه اکتبر به ثبت برساند در حالی که دلار در مقایسه با ین ژاپن روند افزایشی را در پیش گرفته است.

شاخص نیکی ژاپن با افت ۲ درصدی همراه شد و شاخص اس اند پی استرالیا نیز ۰.۹ درصد منفی شد در حالی که شاخص آسیا پاسفیک افت ۱.۲ درصدی را از آن خود کرد .

به این ترتیب، شاخص آتی اس اند پی افت ۰.۲ درصدی داشت در حالی که تمامی متغیرهای اروپایی معاملات امروز را در روند منفی آغاز کردند .

پس از اظهارات بانک مرکزی اروپا در خصوص پیش بینی رشد اقتصادی این منطقه و شگفتی سهامداران، به نظر می رسد دوره جدید سیاست های محرک پولی در این منطقه به تدریج آغاز شود .

ماریو دراگی ، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا با اعلام این خبر گفت: اقتصاد جهان در دوره بسیار ضعیف و ابهام طولانی مدتی به سر می برد.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: رشد بهره در سال ۲۰۱۹ اتفاق نمی افتد .

به این ترتیب با کاهش چشم انداز تورم اروپا از ۱.۶ درصد به ۱.۲ درصد در سال جاری  به نظر می رسد سال جدید بدون تعییر در رشد اقتصادی این منطقه همراه شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل