بازار

شاخص اس اند پی توانست در معاملات روز جمعه با ۲ درصد کاهش هفتگی به ۲ دو هزار و ۷۴۳ واحد برسد اما همچنان با وجود روند نزولی سهام در بازارهای مختلف در وضعیت خوبی قرار دارد و با این احتساب، این متغیر قادر بوده تا به مدت ۱۰ سال روند صعودی خود را حفظ کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، تلاش‌های بانک مرکزی آمریکا برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و نجات بازارهای مالی از بحران ۲۰۰۸ در موفقیت شاخص اس اند پی ۵۰۰ نقش به سزایی داشته است.

در سال ۲۰۱۸، معافیت‌های مالیاتی که دونالد ترامپ به شرکت‌های بزرگ اعطاء کرد نیز موجب بازدهی بیشتر اس اند پی ۵۰۰ شد.ریزش سهام در بازارهای آمریکا که از سبتامبر ۲۰۱۸ شروع شد، این ترس را در بازار ایجاد کرد که رشدهای که سابق بر این نصیب سرمایه‌گذاران می‌شد احتمالا متوقف خواهد شد.

در میان سهام شرکت های فعال در شاخص اس اند پی ۵۰۰ بیش از همه، سرمایه‌گذاران شرکت آرایشی اولتا بیوتی سود کرده اند. از ۹ مارچ ۲۰۰۹ تا ۹ مارچ سال جاری، این شرکت هفت هزار درصد بازدهی داشته است. نتفلیکس دومین شرکتی است که با ۶ هزار درصد رشد بیشترین سود را طی ۱۰ سال گذشته نصیب سهامداران خود کرده است.

اما در آن سوی محور، شرکت مخابراتی سنچری لینک معادل ۵۰ درصد از ارزش خود را طی ۱۰ سال گذشته در بازار اس اند پی ۵۰۰ از دست داده است.

به گزارش رویترز، بازار اس اند پی ۵۰۰ به طور متوسط سالانه ۱۰ درصد در ۱۰ سال گذشته رشد داشته است؛ در حالی که صنایع مصرفی و تکنولوژی اطلاعات ۲۰ درصد رشد را در همین مدت تجربه کرده اند.

اما زمان ورود به بازار بسیار پر اهمیت است. سرمایه گذاری یک سال قبل از این که بازار حالت صعودی به خود بگیرد در شاخص اس اند پی ۵۰۰ سرمایه گذاری کرده باشد، احتمالا حالا دچار زیان‌های بزرگی شده است یا دست کم به میزانی که باید و شاید سود نکرده است.

شاخص اس اند پی ۵۰۰ از ۲۰ سپتامبر تا ۲۴ دسامبر سال گذشته، از نقطه اوج خود حدود ۱۹.۸ درصد افت کرد. اما در هفته‌های اخیر دوباره خود را احیاء کرد و در حال حاضر تا نقطه اوج خود تقریبا ۷ درصد اختلاف دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل