فالح

وزیر نفت عربستان سعودی خالد الفالح روز یکشنبه گفت که با وجود تقاضای رو به افزایش آمریکا و چین در سال جاری، قرار نیست در نشست آپریل اپک پلاس، تصمیمی در مورد افزایش تولید نفت گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، خالد الفالح به رویترز گفت که تقاضا برای نفت در سال جاری حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد.

وی گفت: اگر فقط به ونزوئلا نگاه کنید شگفت زده می شوید و اگر به آمریکا نظری بیندازید خیالتان راحت می شود که دنیا از نفت لبریز شده است. در صورتی که باید نگاه‌تان به کل بازار باشد. ما فکر می کنیم تقاضای ۲۰۱۹ کاملا منطقی است.

در پی آشفتگی های اخیر، صادرات نفت ونزوئلا ۴۰ درصد افت داشته است. از زمانی که آمریکا صنعت نفت ونزوئلا را در ۲۸ ژانویه تحریم کرد صادرات نفت این کشور به ۹۲۰ هزار بشکه در روز رسید.

از سوی دیگر، تولید در آمریکا به رکورد ۱۲ میلیون بشکه در روز در ماه فوریه رسید.

ماه گذشته، آژانس بین المللی انرژی در گزارشی پیش‌بینی کرد که از ژانویه ۲۰۱۹ تقاضا برای نفت خام حدود ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

الفالح گفت که تقاضا از سمت چینی‌ها هر ماه در حال رکورد شکستن است و انتظار می رود که این کشور به تنهایی به طور متوسط تقاضایی معادل بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز در طول سال جاری داشته باشد.

وی گفت عربستان سعودی قصد ندارد تولید نفت خود را در ماه آوریل تغییر دهد و همچنان ۹.۸ میلیون بشکه در روز روانه بازار خواهد کرد.

به گفته وی، "شرکت آماکو اختصاص نفت در آوریل را ظرف امروز و فردا نهایی می کند و تا دوشنبه می توان به صورت قطعی در این مورد صحبت کرد. اما انتظار من این است که فروش نفت در ماه آوریل و مارچ یکسان باشد."

کشورهای عضو اپک پلاس، که متشکل از اعضای اپک، روسیه و دیگر هم‌پیمانان نفتی آنان می شود، در روزهای ۱۷ و ۱۸ آوریل قرار است که در وین نشستی داشته باشند. نشست بعدی این گروه برای ۲۵ و ۲۶ ژوئن تنظیم شده است.

الفالح گفت بعید می داند که اپک پلاس تغییری در سیاست‌های خود بدهد و اگر قرار باشد تغییری اعمال شود به احتمال زیاد در نشست ژوئن این اتفاق می افتد.

وی گفت، باید دید که تا ماه آوریل چه اتفاقی می افتد. اگر اتفاق پیش‌بینی نشده ای بازار را ملتهب نکند تا ماه ژوئن نیز بازار را نظاره می کنیم و اگر لازم باشد در آن زمان، تغییراتی اعمالی می کنیم.

در روز اول ماه ژانویه، اوپک پلاس برای جلوگیری از مازاد عرضه و افت احتمالی قیمت‌ها دست به کاهش تولید زد. این گروه تصمیم گرفت به مدت ۶ ماه در حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهد.

سهم کاهش تولید نفت ۱۱ کشور عضو اوپک در کل حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز است، به استثنای ایران، لیبی و ونزوئلا که از این کاهش تولید معاف شده اند. معیار محاسبه کاهش تولید در اکثر موارد میزان تولید در ماه اکتبر ۲۰۱۸ بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل