بازار

به دنبال اعلام دولت چین مبنی بر افزایش سیاست‌های حمایتی، سهام شرکت‌های آسیایی روز دوشنبه کمی رشد کردند، اما اخبار ناخوش بازار اشتغال در آمریکا این شک را باقی گذاشته که اقتصاد جهانی همچنان در معرض خطر است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، سهام شرکت ‌های اروپایی در روز دوشنبه با رشد نسبی همراه شدند. در این بازارها، شاخص فوتسی لندن ۰.۷ درصد افزایش یافت و در فرانسه نیز شاخص کک ۰.۶ درصد رشد کرد. همین طور در آلمان، شاخص داکس در حدود ۰.۵ درصد بهبود یافت.

شاخص اصلی آسیا پاسفیک غیر از ژاپن در حدود ۰.۴ درصد افزایش نشان داد و توانست کمی روند منفی روز جمعه خود را جبران کند. بر این اساس، این متغیر منفی ترین روز معاملاتی را از ابتدای سال جاری میلادی در روز جمعه گذشته تجربه کرده است.

در این بین، شاخص نیکی ژاپن هم  پس از پشت سر گذاشتن روند منفی چهار روزه، با رشد ۰.۵ درصدی همراه شد.

این در حالی است که، شاخص بلوچیپ چین هم بعد از سقوط ۴ درصدی روز جمعه توانست ۱.۳ درصد رشد کند.

نائوکی تاشیرو، مدیر پژوهشکده چینی تی اس به رویترز گفت در حالی که سرمایه‌گذاران خارجی آخر هفته پیش در حال فروش بوده اند، حجم معاملات در حال حاضر رو به افزایش است.

بانک مرکزی چین روز یکشنبه وعده داد که حمایت بیشتری از بازار خواهد کرد و قول داد که هزینه‌های وام گرفتن را در سطح کشور کاهش دهد.

آمار و ارقام اقتصادی که آخر هفته در چین منتشر شد چندان جالب نبود اما امید سرمایه‌گذاران به اعمال سیاست‌های حمایتی توانست مانع وارد شدن ضربه به بازار شود.

در ماه فوریه، تعداد وام ‌های جدیدی که بانک‌های چین اعطا می کنند ، بیش از حد انتظار کاهش یافته است. این در حالی است که گزارش‌های اخیر نشان می دهد پیش‌بینی رشد نقدینگی نیز خلاف انتظار ب‍‍‍‎وده و به سطحی بالاتر از آنچه تصور می شد، رسیده است.

از سوی دیگر در آمریکا، فقط ۲۰ هزار شغل در ماه فوریه ایجاد شده است و نسبت به سپتامبر سال ۲۰۱۷ نیز آمار ضعیف تری ارائه شده است. در نتیجه‌ گزارش ضعیف بازار اشتغال، بازدهی اوراق بدهی در آمریکا سقوط کرد.

بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله با افت چشمگیری به ۲.۶۰۷ درصد رسید و به پایین‌ترین سطح خود در دو ماه گذشته را تجربه کرد و در نهایت روی مرز ۲.۹۳۸ درصد ایستاد.

اوراق دو ساله نیز وضعیت مشابهی داشت و با بازدهی ۲.۴۳۸ درصد، تقریبا نزدیک به نرخ صندوق‌های بانک مرکزی معامله شد.

رویترز می نویسد قراردادهای آتی صندوق‌های بانک مرکزی آمریکا در حالی قیمت‌گذاری می شوند که احتمال می رود نرخ بهره در این کشور کاهش ۲۰ درصدی داشته باشد.

با وجودی که رشد اشتغال در آمریکا ضعیف گزارش شده است ولی متوسط درآمد هر ساعت حدود ۱۱ سنت گزارش شده است که نسبت به قبل رشد ۰.۴ درصدی داشته است.

رئیس بانک مرکزی آمریکا جرومی پاول روز جمعه گفت که سازمان او مراقب است تا با تصمیمی ناگهانی شوکی به بازارهای مالی وارد نکند.   

به گزارش رویترز، وی گفته که هیچ مشکلی جدی در اقتصاد آمریکا وجود ندارد که بخواهند به خاطر آن تغییری ناگهانی در سیاست‌ها اعمال کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل