خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

معاملات الگوریتمی؛ ابزار خودکار کسب ثروت

دکتر محمدی در مراسم اختتامیه نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران با بیان اهمیت معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه اظهار داشت: معاملات الگوریتمی از پایه های اصلی روش های معاملاتی در دنیاست و اغلب کشورهای پیشرفته سهم عمده ای از معاملات را به معاملات الگوریتمی اختصاص داده اند و در ایران نیز خوشبختانه این تلاش با جدیت آغاز شده است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه معاملات الگوریتمی دانشگاهیان و نخبگان را به بازارهای مالی نزدیک می کند، افزود: در قالب الگوریتم ها می توان سفارش های متعدد خرید و فروش را به آسانی ارسال کرد.

مشاهده کل خبر

جزییاتی در خصوص سهام بانک‌های ادغام شده در بانک سپه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مجوز انتقال سهام افرادی که سهامدار بانک‌های ادغام شده در بانک سپه هستند با نظر شورایعالی بورس دریافت شده است. دکتر شاپور محمدی با بیان این که فرم‌هایی برای این نقل و انتقال‌ها طراحی کردیم، افزود: این فرم‌ها در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد و آنان با اختیارات خودشان می‌توانند سهام خود را واگذار کنند و اگر تمایل نداشته باشند باید منتظر کار کارشناسی دادگستری باشند که در خصوص سود و زیان این بانک‌ها بررسی‌های لازم را انجام دهد و تصمیم گیری کند.

مشاهده کل خبر

نیروی جوان متخصص، مزیت بازار سرمایه

دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی با ایحاد یک بستر نظامند توانسته همه معاملات بازار سرمایه را یکپارچه کند، گفت: این سامانه با کمک شرکت سپرده گذاری مرکزی، بورس انرژی ایران و شرکت مدیریت فن آوری راه اندازی شده و اقدامی شایسته تقدیر است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مشارکت و تبادل اطلاعات میان ارکان بازار گفت: یکی از مباحث مهم کشور بهبود محیط کسب و کار و ارتقای سهولت در انجام کارها است و تمامی فعالان حوزه بازار سرمایه نیز تلاش می کنند تا فرایند های این بازار را تسهیل کنند.

مشاهده کل خبر

کاهش ریسک عملیاتی دستاورد سامانه جامع تسویه معاملات

مدیر عامل سمات، استفاده از آخرین مدل به روز شده حساب در اختیار یا حساب وکالتی و افزایش قابلیت مدیریت وجوه نقد برای مشتریان را از دستاوردهای مهم سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی در بخش انرژی دانست. حسین فهیمی در مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی گفت : اجرای پروژه  با یک فاز صفر تحلیل و مطالعات طراحی  به مدت ۴ ماه از پاییز سال گذشته شروع و در ادامه، فرآیند تولید و پیاده سازی طی ۱۲ ماه انجام شد.

مشاهده کل خبر

حرکت کشتی بازار سرمایه در مسیر شفافیت

در مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی، مدیرعامل بورس انرژی ایران عنوان کرد: بازار سرمایه خود برای کشور یک سرمایه با ارزش است و اکنون پس از نیم قرن فعالیت به بلوغ رسیده است. امیدوارم از ظرفیت این ثروت ملی به درستی استفاده شود. سید علی حسینی ابراز امیدواری کرد این سامانه مسیر داد و ستد در بازار سرمایه را تسهیل کند و ادامه داد: توسعه حوزه آی تی به افزایش سرعت، شفافیت و دقت منتهی می شود و ابزاری برای نظارت و جلوگیری از تخلف، فساد و رانت است. شفافیت ساختاری بازار سرمایه همواره مزیت آن بوده و با تقویت فضای آی تی به این مزیت افزوده شده است.

مشاهده کل خبر

فاینکس ۲۰۱۹ ؛ اولین نشست ویژه اقتصادی سال ۹۸

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، نمایشگاه بورس بانک و بیمه را بزرگترین محفل اقتصادی ایران و از ابرپروژه هایی دانست که زمینه را برای حضور بازیگران صنعت مالی کشور فراهم می کند. یاسر فلاح اظهار داشت: شاید به نوعی بتوان گفت که  بزرگترین نشست فعالان اقتصادی در ابتدای سال ۹۸ با نمایشگاه بورس، بانک و بیمه شروع می شود که امیدواریم همچون سالیان گذشته مورد استقبال قرار گیرد و مردم در کنار سهامداران، سرمایه گذاران، سپرده گذاران و بیمه گذاران دراین نمایشگاه حاضر شوند تا دستاوردهای جدید به آنها معرفی شود.

مشاهده کل خبر

پرده آخر نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی

در ابتدای مراسم پایانی و تقدیر از برگزیدگان نخستین معاملات الگوریتمی، یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس ضمن قدردانی از حاضرین در آیین پایانی نخستین رقابت معاملات الگوریتمی گفت: برگزاری این رویداد در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا سابقه نداشته و ایران پیشرو در برگزاری رقابت معاملات الگوریتمی بود. مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد در این مراسم گفت: مسابقات معاملات الگوریتمی شور و هیجان جوانی را وارد بازار سرمایه می کند و این امکان را فراهم می سازد تا جوانانی که به دلیل نداشتن بودجه کافی وارد این حوزه نشده اند از طریق دانش آی تی و تخصص دانشگاهی آمار و ریاضی به بازار سرمایه وارد شوند.

مشاهده کل خبر

معاملات زعفران از سال آینده بین المللی می شود

به گفته مدیرعامل بورس کالا، براساس برنامه ریزی‌های انجام شده در سال آینده معاملات بین‌المللی زعفران بر مبنای دلار یا دیگر ارزهای بین‌المللی در یکی از مناطق آزاد راه ‌اندازی می‌شود. حامد سلطانی نژاد در این خصوص اظهار داشت: برای تسویه این معاملات نیز راهکاری همچون ایجاد اتاق پایاپای با بانک‌های داخلی که فعالیت‌های بین‌المللی داشته و در لیست تحریم قرار ندارند، برای این معاملات در نظر گرفته شده‌اند.

مشاهده کل خبر

آماده سازی پلتفرم تسویه معاملات بورس های کالایی

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان اینکه "سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی بخش انرژی" پلت فرم و چارچوبی کلی برای تسویه معاملات بورس های کالایی فراهم می کند، اظهار داشت: ذینفعان سامانه جدید سه گروه کارگزاران، بورس انرژی و شرکت سپره گذاری مرکزی خواهند بود. حسین فهیمی با اشاره به اینکه در سامانه جدید نواقص و کاستی های سامانه قدیم برطرف شده است، گفت: تمام مراحل مطالعاتی، معماری و بررسی این سامانه مطابق آخرین استانداردهای جهانی انجام شده و بهره برداری آزمایشی آن نیز نتایج درخشانی به همراه داشته است .

مشاهده کل خبر

ابزار های جدید، کلید کاهش نگرانی سرمایه گذاران

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه  نگاه  میان مدت و بلند مدت سرمایه گذاران هدایتگر تصمیم گیری های اقتصادی آنها است تصریح کرد: به طور یقین استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه در سال آینده می تواند از تلاطمات بازارهای مختلف که به دلیل هدایت نقدینگی های سرگردان به سمت این بازارها ایجاد شده، جلوگیری کند و سرمایه گذران نیز می توانند با خیالی آسوده در این بازار سرمایه گذاری کنند. حمیدرضا حاجی بابایی با بیان اینکه بازار سرمایه سال آینده نقش مهمی در کنترل نقدینگی خواهد داشت، تاکید کرد: حجم نقدینگی موجود در کشور بالا است و باید آن را کنترل کنیم و در شرایط کنونی اقتصاد کشور، بازار سرمایه فرصتی برای مدیریت تورم و نقدینگی است.

مشاهده کل خبر

رونق و توسعه ابزارهای مالی در فاینکس ۲۰۱۹

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس تهران با تاکید بر حضور فعال بازارهای پول و بیمه در کنار بازار سرمایه در دوازدهمین دوره از نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، به آموزش ابزارهای نوین بورسی در این نمایشگاه تاکید کرد. روح ا... حسینی مقدم با تاکید بر اینکه ورود ابزارهای جدید به بازار سرمایه از مهمترین اقدامات نهاد ناظر در سال ۹۷ بوده است، گفت: در سال ۹۷ ابزارهایی نظیر آتی روی سبد سهام در بورس تهران رونمایی شد. همچنین معاملات الگوریتمی به عنوان یک روش نوین بازارگردانی در بازار سهام آغاز شد. از این رو جذب سرمایه گذاران جدید در این حوزه ها و آموزش این ابزارها در نمایشگاه می تواند اثرات بسیاری بر افزایش تعمیق بازار داشته باشد.

مشاهده کل خبر

عمق بخشی به سازوکارهای تامین مالی، رویکرد اصلی کمیته فقهی

دبیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با "سنا"به تشریح مصوبات و جزئیات این جلسه پرداخت و گفت: در سال ۹۷، این کمیته ۱۸ جلسه تخصصی برگزار کرد که بررسی مسائل جدید در راستای عملیاتی کردن مصوبات قبلی این کمیته و توسعه راهکارهای معاملاتی و تأمین مالی منطبق با شریعت در بازار سرمایه رویکرد اصلی این جلسات بود. مجید پیره فزود: کمیته تخصصی فقهی در این خصوص چنین جمع بندی کرد که از نظر ملاحظات فقهی می توان با استفاده از ظرفیت قرارداد فروش اسناد خزانه اسلامی و انضمام دو قرارداد اختیار معامله به آن، بخشی از کارکردهای قراردادهای ریپو یا بازخرید را محقق کنیم ؛ بنابراین با استفاده از این قرارداد، می توانیم سازو کاری را برای پیمانکاران فراهم کنیم تا در قالبی منطبق با موازین شریعت اسلام، تامین مالی کنند

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه به مسیر رو به رشد خود ادامه می دهد

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران عنوان کرد بازار سرمایه در سال جاری اتفاقات خوبی را تجربه کرد و از نظر عدد و رقم نیز با رشد قابل قبولی همراه بود. سعید اسلامی بیدگلی گفت: با وجود مشکلاتی که در بازار وجود دارد، معتقدم در دوران سکانداری دکتر محمدی و به ویژه سال گذشته چند اقدام شجاعانه صورت گرفت که به رشد بازار سرمایه کمک کرد.

مشاهده کل خبر

کیفیت مبنای پذیرش شرکت ها در بورس

مدیر هیأت پذیرش بورس تهران، در نشست خبری سومین عرضه اولیه سهام تامین سرمایه در بورس تهران گفت: در سال جاری ۶ عرضه اولیه سهام در بورس تهران انجام شد. هرچند طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار بود ۱۲ عرضه اولیه در سال جاری انجام شود اما مبنا قرار گرفتن کیفیت به جای کمیت در پذیرش شرکت‌ها و لزوم رعایت برخی مقررات از جمله ارائه تضامین و تعهدات در سپرده گذاری مرکزی و همچنین برنامه سهامدار عمده باعث شد تا این لحظه سهام ۶ شرکت جدید در بورس تهران عرضه اولیه شوند. اسماعیلی درگاهی با بیان اینکه همزمان با عرضه اولیه سهام تامین سرمایه نوین در روز جاری، پذیره نویسی هزار میلیارد تومانی اوراق اجاره مبتنی بر سهام،‌ شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز صورت گرفت، گفت: تلاش شده در فرایند پذیرش شرکت‌ها دقت در مفروضات ارزش‌گذاری از طریق شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری معظم رعایت و کیفیت ارزش‌گذاری‌ها افزایش یابد.

مشاهده کل خبر

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری / سامانه جدید در راه است

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران با اشاره به توسعه بازار سرمایه طی یک سال گذشته تاکید کرد تنوع ابزار ها یکی از مهمترین دغدغه ها فعلی بازار سرمایه کشور است. مهدی پارچینی، سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به ضرورت توسعه ابزارهای مالی به "سنا" گفت: اگر هر گونه ریسک سیستماتیک در بازار سهام ایجاد شود، استفاده از ابزارهای مختلف است که می تواند با پوشش ریسک مناسب مانع از زیان آوری سرمایه گذاران شود. در سال جاری نیز یکی از مهمترین دستاوردهای بازار سرمایه راه اندازی سبد آتی سهام بود.

مشاهده کل خبر

صنایع به اصلاح ساختار مالی نیاز دارند

معاون گروه توسعه ملی در خصوص حذف مالیات افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها گفت: این تصمیم می تواند نتایج مثبتی برای شرکت ها به همراه داشته باشد و ضمن خروج آنها از ماده ۱۴۱ قانون تجارت، فرصت دوباره ای را برای احیا در اختیار آنها قرار دهد. علیرضا کدیور، اجرای بهینه این تصمیم را مشروط بر شناسایی دلایل زیان دهی توسط این شرکت ها دانست و گفت: هر یک از شرکت ها به دلایلی دچار مشکلاتی هستند که می توان این دلایل را در سه دسته عمده تقسیم بندی کرد؛ اول این که ممکن است صنعت دچار مشکل شده باشد. دوم این که ممکن است شرکت گرفتار سومدیریت باشد و مساله سوم درگیر بودن شرکت با ساختارمالی نامناسب است.

مشاهده کل خبر

کاهش قیمت سهام، فرصتی‌ برای خرید/ تولیدی‌ها برندگان «معافیت مالیاتی» ناشی از «افزایش سرمایه»

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «توسعه گوهران امید»، حرکت بازار سرمایه در روزهای پایانی سال ۹۷ تحت تاثیر فضای همیشگی شب عید و همچنین تسویه کارگزاران است. با این وجود اما هیچ ریسکی متوجه بازار نیست و کاهش قیمت ها فرصت مناسبی برای خرید سهام بنیادین است. سیاوش وکیلی در رابطه با صدور مجوزهای افزایش سرمایه در روزهای اخیر و استفاده از معافیت مالیاتی موجود در بخشنامه افزایش ‌سرمایه (ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها شرکت‌های مشمول ماده۱۴۱) توضیح داد: اغلب مزایای این روش متوجه شرکت‌های تولیدی است و در مورد شرکت‌های سرمایه‌گذاری این افزایش سرمایه کمک چندانی نمی کند. عمده فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری که در بازارسرمایه فعالیت می‌کنند، معاف از مالیات هستند. البته سود این گروه نیز به واسطه معافیت مالیاتی شرکت های تولیدی سرمایه پذیر افزایش خواهد داشت.

مشاهده کل خبر

فاینکس ۲۰۱۹ ؛ نمایش یکپارچگی و همسویی نهادهای مالی

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه نوین، نمایشگاه بورس، بانک و بیمه  امکانی ویژه برای بیان آخرین دستاوردهای بخش مالی اقتصاد و به نمایش گذاشتن یکپارچگی و همسویی نهادهای مالی در جهت ارایه خدمات به بخش واقعی اقتصاد و پیشرفته کردن اقتصاد کشور خواهد بود. ولی نادی قمی، الگوبرداری از شرکت های موفق خارجی و تسهیل ارتباطات بین المللی در صورت امکان، ارتقای سواد مالی، افزایش ارتباط و آگاهی مردم از بازار مالی و آموزش و فرهنگ سازی از طریق برپایی غرفه های تخصصی و کارگاه های آموزشی را از جمله اهدافی دانست که همواره در دستور کار نمایشگاه بورس، بانک و بیمه بوده و امسال نیز انتظار می رود با قوت بیشتر دنبال شود.

مشاهده کل خبر

ارزش گذاری دارایی شرکت ها به نفع سهامدارن است

مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات در خصوص ضرورت افزایش سرمایه شرکت ها در شرایط فعلی گفت: کشور ما در سالیان گذشته همواره یک کشور تورمی بوده و این تورم به طبع روی ارزش دارایی های شرکت‌ها نیز تاثیرگذار است. سید رضا علوی با اشاره به مالیات افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به عنوان یک سیاست تشویقی مناسب گفت: این بخشنامه و بخشنامه های مشابه ابزاری برای ارزش گذاری بروز دارایی ها است و به عقیده من این مساله در احقاق حقوق سهامداران موثر است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه