خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

بازار سرمایه کریدور اصلی تامین مالی بنگاه های تولیدی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر نقش مهم بازار سرمایه به عنوان کریدور اصلی تامین مالی بنگاه های تولیدی در کشور، خواستار نقش آفرینی هرچه گسترده تر این بازار در تحقق اقتصاد مردم بنیان شد. فرهاد دژپسند، در مراسم رونمایی از آخرین دستاوردهای فناورانه بازار سرمایه با محوریت نقشه راه اقتصاد اظهار داشت: خوشبختانه امروز بازار سرمایه با ظرفیت بسیار غنی، آمادگی جذب سپرده های خرد و قوام بخشیدن به اقتصاد "مردم بنیان" را دارد و همه باید برای دستیابی به این هدف بسیج شوند.

مشاهده کل خبر

بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری/وجود حباب در بورس مورد تایید نیست

فرهاد دژپسند با تاکید بر اینکه بازار سرمایه ابزار جذب نقدینگی سرگردان و هدایت منابع به سمت بخش مولد اقتصاد است، تاکید کرد: بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش دارایی است. مدیریت بورس به خوبی انجام شده و بر اساس مطالعات انجام شده، وجود حباب در بورس مورد تایید نیست. فرهاد دژپسند با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما گفت: زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد  رشد اقتصادی کشور حدود منفی ۷ درصد بود در نیمه دوم سال ۱۳۹۲ با آغاز به کار دولت یازدهم، روند رشد منفی اقتصاد کند شد و به منفی سه و دو دهم درصد کاهش یافت و در سال ۱۳۹۳, مثبت شد و این روند به صورت سینوسی تا سال ۱۳۹۵ ادامه یافت که به مثبت ۱۲ و نیم درصد رسید که یکی از علل آن این بود که پس از توافق برجام، امکان صدور نفت فراهم شد.

مشاهده کل خبر

بورسی شدن شرکت ها، ضرورت اقتصاد ملی

دکتر شاپور محمدی گفت: افزایش شاخص بورس دلایل متعددی دارد، از جمله اینکه از محل تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه شرکت‌ها که باعث سودآوری آنها می‌شود و سهام آنها رشد می کند، از طرفی، معامله‌گران حقیقی جدید به بورس آمدند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عتنوان کرد: با سودآوری شرکت‌ها اطمینان به سرمایه‌گذاری در بازار شکل می‌گیرد و در همه بازارهای دنیا حضور سرمایه‌گذاران در بازار در بلندمدت با سودآوری همراه است.

مشاهده کل خبر

فروش اموال دولت در بورس، حرکت به سمت اقتصاد مردمی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فروش سهام ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال دولت در قالب صندوق های قابل معامله در بورس نوعی مردمی‌سازی اموال دولتی است. ، دکتر شاپور محمدی در مورد فروش  اموال دولتی در قالب صندوق های قابل معامله در بورس گفت، این مسئله شاید بیشتر مردمی سازی باشد چرا که این نوع از سهام به بخش یا شخص خاصی فروخته نمی‌شود وعموم مردم و هرکس با کد ملی خود می‌تواند سهام مشخصی را با تخفیف خریداری کند.

مشاهده کل خبر

حمایت از تولید ملی به کمک ابزارهای مالی بورس کالا

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس گفت: توسعه ابزارهای مالی متنوع در دستور کار بورس کالا قرار دارد تا با ارایه خدمات بهتر و برآورده شدن نیاز فعالان صنعت در حوزه پوشش ریسک های قیمتی در آینده و امکان برنامه ریزی برای تولید به شیوه ای مطلوب از تولید و کالای ایرانی حمایت شود. حسن امیری در خصوص مزایای عرضه کالاهای مختلف در بورس گفت: مهم‌ترین مزیت بورس کالا در کشف قیمت کالاهای مختلف این است که تعداد زیادی عرضه کننده و متقاضی خرید کالا در مقابل هم قرار می‌گیرند که هرچه این تعداد بیشتر باشد کشف نرخ بهتری صورت می‌گیرد؛ اصلاً کارکرد اصلی بورس هم کشف نرخ واقعی است.

مشاهده کل خبر

توصیه به سرمایه گذاران بورسی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تقویت بازار سرمایه را موضوع مهمی دانست و توضیحاتی در خصوص سرمایه گذاری در بورس عنوان کرد. محمدرضا پور ابراهیمی داورانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره رشد شاخص بورس، گفت: اگرچه روند رو به رشد بازار سرمایه علامت مثبتی در اقتصاد کشور است اما علت اصلی افزایش شاخص سهام در هفته‌های گذشته، تغییر قیمت دارایی‌های شرکت‌های بورسی است.

مشاهده کل خبر

ورود نقدینگی به بازار سرمایه مثبت است

نماینده مجلس دهم گفت: ورود بیشتر افراد به بازار سرمایه مثبت است، اما این نگرانی وجود دارد که افراد بدون اطلاعات و دانش کافی پای به این عرصه گذاشته و متضرر شوند. جمالی با بیان اینکه در تمام  جهان، بورس اقدام به جمع آوری سرمایه ریز و خرد می کند، گفت: سرمایه گذاری در بورس موجب تقویت حوزه اقتصاد و تولید کشور می شود و تجربه بیانگر این است نگهداری سرمایه ها در بانک ها تاثیر مثبتی در اقتصاد کشور نداشته است.

مشاهده کل خبر

آخرین دستاوردهای فن آوری اطلاعات در بازار سرمایه

روز 21 بهمن ماه، با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی دارایی و دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از آخرین دستاوردهای حوزه فن آوری اطلاعات بازارسرمایه در محل شرکت سپرده گذاری مرکزی (سمات) رونمایی شد. حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات)، ضمن معرفی آخرین دستاوردهای فناورانه بازارسرمایه با محوریت نقشه راه اقتصاد هوشمند گفت: نقشه راه در ‌وزارت اقتصاد طراحی شده و بخشی از آن مربوط به حوزه بازار سرمایه است. هویت دیجیتال، سواد دیجیتال و امنیت و دسترسی دیجیتال، نکات مهمی هستند که برای همه ذی نفعان بازارسرمایه در نقشه راه اقتصاد هوشمند پیش بینی شده است.

مشاهده کل خبر

تالار حافظ، موزه بازار سرمایه می شود

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس گفت: به زودی ساختمان قدیم بورس در خیابان حافظ که در واقع امروز سازه ای تاریخی و نمادین است به موزه بازار سرمایه تبدیل می شود. یاسر فلاح یادآور شد: زنگ تاریخی بورس اوراق بهادار، سکه های ۵۰۰ تومانی که در سال ۹۶ به افتخار ۵۰ سالگی بازار سرمایه ضرب شد، هدایایی که از سوی دیگر کشورهای به بورس ما در طول سال ها اهدا شده و اسنادی تاریخی که در محل کتابخانه و اسناد سازمان بورس و اوراق بهادار نگه داری می شوند ، عموما اشیایی هستند که می تواند در این موزه در اختیار بازدید عموم قرار بگیرد.

مشاهده کل خبر

پتانسیل های پیاده سازی بلاکچین در بازار سرمایه بی بدیل است

علیرضا ماهیار، مشاور فناوری اطلاعات سمات، با بیان اینکه فین تک ها دوره بازگشت سرمایه و درآمدزایی برای شرکتها را کوتاه کرده اند، به تبیین دقیق تر فین تک ها پرداخت و گفت: عبارت تکنولوژی های مالی یا فین تک به مجموعه مدل های کسب و کاری نوین و فناوری های نوظهوری اطلاق می شود که پتانسیل تحول در صنعت خدمات مالی را دارند. وی افزود: این مدل ها عموما محصولات یا خدمات مالی اتوماتیک شده با استفاده از اینترنت و اپلیکیشن ها را ارائه می دهند که متفاوت از روش های مرسوم ارائه خدمات بانک ها، کارگزاران و نهادهای سرمایه گذاری عمل می کنند. به عنوان مثال پلتتفرم های تامین مالی جمعی سهام، واسط تخصیص سهام می شوند؛ پلتفرم های وام دهی همتا به همتا واسط یا فروشنده وام شده اند و "روبو ادویزرها" مشاوره سرمایه گذاری خودکار را فراهم کرده اند.

مشاهده کل خبر

بورس بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری

مصطفی امید قائمی به علت رشد چشمگیر شاخص بورس در بازار اشاره کرد و گفت: بیشتر تمهیدات اتخاذ شده در خصوص نظام بانکی و سیستم بانکی در رشد بازار سرمایه تاثیرگذار بود و تا حدودی تثبیت نرخ ارز باعث رشد سودآوری شرکت و جذب سرمایه گذاران به این بازار شد. وی با تاکید بر اینکه اکنون بازار اوراق بهادار به عنوان بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود، افزود: بسیاری از منابع و نقدینگی‌های موجود سرمایه‌گذاران به سمت این بازار سوق پیدا کرد. با این حال قیمت یک سری از سهام که بخش عمده‌ای از ارزش بازار را تشکیل می‌دهند تغییر چندانی نکرد و در مقابل نرخ شرکت‌های پرریسک و کوچک با روند صعودی همراه شده اند.

مشاهده کل خبر

کاهش حساسیت بورس به تحریم ها و ریسک های سیاسی

یک تحلیلگر بازارهای مالی، تحریم‌های جدید بر بازار سرمایه را کم اثر دانست و گفت: حساسیت بازار به ریسک های سیاسی و تحریم ها از جمله در شرکت‌های گروه معدنی و فولادی کاهش یافته است. موسی احمدی با بیان اینکه  همیشه در بازارهای مالی شاهد وقوع رخدادهایی هستیم که در مواقعی از برخی از آن‌ها به عنوان "اقدامات غیرمنتظره" و از برخی دیگر به عنوان " تهدید نادیده گرفته " یاد می‌شود، گفت: در ادبیات مالی مورد اول را قوی سیاه و مورد اخیر را کرگدن خاکستری نام‌گذاری کرده‌اند. دلیل این نام‌گذاری‌ها هم توجه دادن سرمایه‌گذاران و سیاستگذاران به رخدادهای محتمل در فضای سرمایه‌گذاری و لزوم اتخاذ راهکارهای مناسب برای آن‌هاست.

مشاهده کل خبر

پیش‌بینی تداوم روزهای پُررونق و مثبت بورس

علی انارکی با اشاره به اینکه به دلیل نقدینگی خوبی که در بازار سهام وجود دارد، اصلاح قیمت‌ها و شاخص بورس جای نگرانی ندارد، گفت: این حجم از نقدینگی موجب می‌شود تا روزهای مثبت و متعادل این بازار تا پایان امسال و حتی سال آینده ادامه‌دار باشد. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که ورود نقدینگی زیاد به بازار سهام موجب بزرگ شدن این بازار شده است، افزود: البته این موضوع به این معنی نیست که سهامداران بدون توجه به مسایل بنیادی شرکت‌ها و تولید و گزارش‌های آنها اقدام به دادوستد سهام شرکت‌های مختلف کنند.

مشاهده کل خبر

کاهش هیجانات کاذب بازار با الگوریتم ها

مدیر سرمایه گذاری گروه مالی پارسیان، به کارگیری مکانیزم الگوریتم ها در بازار سرمایه را اقدامی موثر در افزایش کارایی و رشد بازار سرمایه  ارزیابی کرد. مجید علیزاده در حاشیه مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه در خصوص نقش این مسابقه و رویدادهای مشابه در افزایش سطح حرفه ای معاملات گفت: این نوع معاملات باعث افزایش سطح کارایی بازار سرمایه می شود؛ به نحوی که با کاهش هزینه و افزایش سرعت معاملات، کارایی بازار افزایش یافته و از تاثیرگذاری شایعات و هیجانات جلوگیری می کند.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه