• سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای کوچک و متوسط

  سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای کوچک و متوسط

  با شیوع ویروس کرونا در چین و آسیب دیدن کسب و کارها، دولت های محلی چین مجموعه ای از اقدامات را برای حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط(SMEs) آغاز کردند. در این یادداشت تلاش می شود جدیدترین اطلاعات در خصوص ابزارها و سیاست هایی که در مناطق مختلف چین اجرا شده است، در اختیار شما قرار گیرد.

 • بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما به ثبات مدیریتی نیاز دارد

  بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما به ثبات مدیریتی نیاز دارد

  محمد فطانت، رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار، با ارسال یادداشتی به بورس ۲۴ درباره رخدادهای اخیر نوشت: بازار سرمایه کشور به لطف ساختارهای قانونی موجود و البته تلاش های مجدانه مدیران آن، در حال گذر از یک شیب تند تاریخی است و پشتیبانی دولت برای بازار سرمایه در هر شرایطی لازم است.

 • اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی بررسی کرد؛

  اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  جدیدترین مطالعات انجام‌ شده توسط «مجمع جهانی اقتصاد» نشان می‌دهد که یکی از پارامترهای تاثیر گذار بر روند مبادلات کالایی دنیا و بورس های کالا، تغییرات جوی است که رابطه مستقیمی با بخش کشاورزی و در نتیجه محصولات کشاورزی مبادله شده در بورس‌های کالایی دارد.

 • صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای مالی

  صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای مالی

  باید توجه کرد درآمدهای حوزه نفت با توجه به روند کنونی اقتصاد جهانی به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع تلنگری به فعالان حوزه پتروشیمی، جهت توسعه و ایفای نقش در بازارهای جهانی و بهره گیری از ابزارهای نوین و فراهم آوردن خواسته های جدید اقتصاد است. در این میان به نظر می رسد که بازارهای کالایی در ایران از جمله پتروشیمی و صنعتی برای توسعه بازار، راهی جز گام برداشتن در مسیر بازارهای مالی و به طور مشخص بهره گیری از ظرفیت های بستری همچون بورس کالا ندارند.

 • گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ها

  در یادداشتی بررسی شد،

  گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ها

  هدف از حسابرسی، اظهار نظر حسابرس در خصوص انطباق صورت‌های مالی از تمام جنبه‌های بااهمیت با استانداردهای حسابداری است.

 • شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار مالی چیست؟

  شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار مالی چیست؟

  شماره شناسایی بین المللی اوراق بهادار(۱)، کدی است که به اوراق بهادار قابل معامله در سطح بین المللی هویت و شناسه مشخص می دهد. این شناسه در تمام بازارهای پیشروی جهانی در فرآیندهای تسویه و تولیت حساب مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال در بازار

  اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال در بازار

  سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای بهبود سطح تحلیل، دانش تخصصی و صلاحیت حرفه‌ای فعالان بازار سرمایه اقدام به برگزاری آزمون‌های هفت‌گانه بازار سرمایه و اعطای گواهینامه‌های حرفه‌ای مربوطه به شرکت‌کنندگان در صورت گذراندن حدنصاب قبولی کرده است.

 • چگونه پای برق به بازارسرمایه باز شد؟

  چگونه پای برق به بازارسرمایه باز شد؟

  یادداشت محمدحسین عسگری، رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران در خصوص ورود برق به بورس انرژی و نحوه معاملات آن در بازار مشتقه و بازار فیزیکی را در ادامه بخوانید.

 • اما و اگرهای معافیت مالیاتی

  اما و اگرهای معافیت مالیاتی

  همیشه این سوال مطرح بوده که با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، چه رخداد تاثیرگذاری از منظر بنیادی در شرکت‌ها صورت می‌گیرد؟ برخی به این موضوع معتقدند که در گام اول، ساختار مالی شرکت اصلاح می‌شود. آراستگی صورت‌های مالی برای برخی از شرکت‌ها که فعالیت عملیاتی‌شان سودآوری سابق را ندارد یا زیان انباشته سنگینی دارند و آنها را در مرز ورشکستگی قرار داده یا مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده‌اند، یکی از گزینه‌هایی است که مدیران بدون تردید به‌عنوان اولین گزینه به آن نگاه می‌کنند. در این شرایط، تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه با اهداف تجاری انجام نمی‌شود و مهم‌ترین دلیل اتخاذ چنین تصمیم‌هایی، جلوگیری از انحلال، افزایش سقف اعتباری شرکت و ادامه فعالیت به امید بهبود در شرایط اقتصادی و تغییر در نرخ‌های فروش و نهاده‌های تولید است. البته توانایی اخذ تسهیلات مالی برای شرکت‌هایی که خود را با این روش از ماده ۱۴۱ قانون تجارت رهانیده‌اند، به سیاست‌های کلان کشور و مسائلی از قبیل اشتغال و خودکفایی در آن بخش خاص تولید و صنعت بستگی دارد.

 • فقدان چارچوب

  تامین مالی از بازار سرمایه با چه چالش‌هایی مواجه است؟

  فقدان چارچوب

  شرکت‌ها، موسسات و در کل بنگاه‌های اقتصادی در طول زمان یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای خواهند داشت که لزوماً بر هم منطبق نیستند و نهایتاً شکافی بین این دو جریان به وجود می‌آید؛ در نتیجه لازم است طی فرآیندی این شکاف پر شود. به این فرآیند که به دنبال ایجاد، جمع‌آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه‌ای برای هر نوع مخارجی است، تامین مالی می‌گویند.

 • انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (2)

  انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (2)

  موارد استفاده از «فناوری قانونگذاری (RegTech)» بسیار گسترده است و تنها به ارائه گزارش‌ها خلاصه نمی‌شود. در حال حاضر بیش از ۸۰ استارت‌آپ «فناوری قانونگذاری (RegTech)» مشغول فعالیت هستند که به طور کلی از نظر حوزه فعالیت‌شان به پنج دسته تقسیم شده‌اند:

 • استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار(1)

  استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار(1)

  امروزه حجم و پیچیدگی مقررات جدید و موجود در کسب و کار ناخواسته موجب شده است تا ارائه‌دهندگان خدمات مالی، تمرکزی بر نوآوری نداشته باشند. لذا به موازات آن موسسات مالی نیز به دلیل عدم وجود قطعیت‌ قانونگذاری در زمینه توسعه محصولات جدید و استقرار فناوری‌های پیشرو، نسبت به نوآوری، محتاطانه عمل می‌کنند.

 • نقش کمیته حسابرسی در عملکرد ناشران پذیرفته شده بازار سهام

  نقش کمیته حسابرسی در عملکرد ناشران پذیرفته شده بازار سهام

  «کمیته‌های حسابرسی یا Audit Committee از دهه ۴۰ در دنیا رواج یافتند. این کمیته‌ها اصولا محافظان سازمان‌ها (Gatekeeper) هستند که صادقانه در جهت شفاف شدن صورت‌های مالی و سایر عملکردهای مرتبط با عملیات شرکت گام بر می‌دارند.»

 • چالش ربات‌ها و نیروی کار

  چالش ربات‌ها و نیروی کار

  در سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی بی‌سابقه‌ای از جمله دیجیتالی شدن، اتوماسیـون، هـوش مصنوعی و مـه‌داده‌ها (Big Data) را در زندگی روزمره شاهد بوده‌ایم. این موضوع، صعود مداوم اقتصاد جهانی پس از چند سال را به بار آورده است، در حالیکه اکنون با کاهش چشمگیر آن روبرو هستیم و علت آن را سیاست‌گذاری‌ها و ابهامات سیاسی موجود در بسیاری از نقاط جهان می‌دانند.

 • اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  شرکت ها، موسسات و در کل بنگاه­ های اقتصادی در طول زمان یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای خواهند داشت که لزوماً بر هم منطبق نیستند و نهایتا شکافی بین این دو جریان به وجود می­ آید؛ در نتیجه لازم است که طی فرآیندی این شکاف پر شود. به این‌فرآیند که به دنبال ایجاد، جمع‌آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه‌ای برای هر نوع مخارجی است، تأمین مالی می­ گویند.

 • اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  با وجود کاهش نرخ بهره در امریکا اما این میزان کاهش از دید رئیس جمهور امریکا کافی نبوده است و از طرف دیگر همزمان شدن آن با کاهش ارزهایی همچون یوان چین موجب شده که نهایتا شاخص دلار با کاهش چندانی مواجه نشود و در نتیجه امریکا به هدف کاهش ارزش دلار خود در بازارهای جهانی از طریق کاهش نرخ بهره دست نیابد.

 • ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  در شرایط خاص اقتصادی کشور، عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس از راهکارهای اصلی است که از حجم دلالان در کمین تلاطم می کاهد و از نوسان کاذب و غیر اصولی قیمت ها جلوگیری می کند.

 • نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  شرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

 • رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  مدیر توسعه بازارهای مشتقه بورس کالای ایران در یادداشتی نوشت:

  رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

 • قانونگذاری هدفمند و هدایت نقدینگی به بورس

  قانونگذاری هدفمند و هدایت نقدینگی به بورس

  همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و برنامه‌های پیش روی سیاستگذاران در هر کشوری چگونگی هدایت نقدینگی به‌«تولید» به‌عنوان اساسی‌ترین بخش اقتصاد است؛ چراکه از منظر تاریخی مسیر توسعه از فعالیت‌های تولیدی می‌گذرد و این فاکتور بنیادین به‌عنوان مهم‌ترین عامل رشد و شکوفایی اقتصادی در کشورها عمل می‌کند.

 • فین‌تک‌ها چهره تامین مالی را تغییر داده‌اند

  فین‌تک‌ها چهره تامین مالی را تغییر داده‌اند

  چند سالی است که اصطلاح «فین‌تک» در میان فعـالان و دسـت‌اندرکـــاران بازارهای مالی بیش از پیش شنیده می‌شود و از تغییرات و تحولاتی سخن به میان می‌آید که این تکنولوژی‌های نوین مالی برای اقتصاد به ارمغان می‌آورند. واژه فین‌تک اصطلاحی برای توصیف مجموعه‌ای از مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه و تکنولوژی‌های در حال ظهور است که از توانایی بالقوه‌ای برای ایجاد تغییر و تحول در خدمات مالی برخوردارند.

 • "فروش تعهدی"، ابزاری با کاربرد "فروش استقراضی"

  "فروش تعهدی"، ابزاری با کاربرد "فروش استقراضی"

  پس از ارائه راهکارهای متفاوت برای ایجاد ابزاری با کاربرد فروش استقراضی در بازار سرمایۀ کشور، با دستور ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرایی شدن این ابزار در دستور کار سازمان قرار گرفته است. میثم حامدی، مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی طی یادداشتی اطلاعاتی دربارۀ فرایندی که در راه‌اندازی این ابزار در حال طی شدن است در اختیار سنا قرار داده که در پی می آید.

 • اقتصاد هوشمند، ابر فرصت پیش روی اقتصاد کشور

  وزیر اقتصاد طی یادداشتی تاکید کرد:

  اقتصاد هوشمند، ابر فرصت پیش روی اقتصاد کشور

  وزیر امور اقتصادی و دارایی طی یادداشتی با اشاره به اینکه تحقق اقتصاد هوشمند، یکی از ستون های برنامه وی در وزارت اقتصاد است، از آن به عنوان یک ابر فرصت پیش رو برای اقتصاد کشور یاد کرد.

 • بورس بین المللی در مناطق آزاد

  بورس بین المللی در مناطق آزاد

  مزایا و امکانات مناطق آزاد، قانون و مقررات حاکم بر آنها، جهت گیری سرمایه گذاری خارجی به سوی اوراق بهادار و نیاز به این نوع سرمایه در مناطق آزاد را می توان از عوامل مهم راه اندازی تالار منطقه ای و بین المللی بورس در هر یک از این مناطق دانست.

 • فاینکس ابزار انگیزشی بازار سرمایه

  فاینکس ابزار انگیزشی بازار سرمایه

  امروز با افتخار می‌توان گفت بورس به عنوان بخش مهم و با اهمیتی از اقتصاد کشور در روند توسعه کشور نقش‌آفرینی می‌کند. اگر چه بورس کشورمان قدمتی بیش از نیم قرن دارد اما توسعه اصلی و حرکت پرشتاب آن در دهه اخیر رخ داده است. این موضوع نیز مرهون تلاش‌های متولیان این بازار، مدیران نهادهای مالی و سرمایه‌گذرانی بوده که علی‌رغم برخی دشواری‌ها از این بازار دفاع کرده و آن را توسعه داده‌اند.

 • تحقق رونق تولید و اقتصاد در فاینکس ۲۰۱9

  تحقق رونق تولید و اقتصاد در فاینکس ۲۰۱9

  با توجه به شرایط ویژه و خاص حاکم بر کشور و به ویژه دورنمای اقتصادی در سال 1398 می توان گفت دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه فرصتی مناسب برای هماهنگی اضلاع اساسی و پایه های اقتصاد کشور در راستای حمایت از تولید و تحقق شعار "رونق تولید" در سال جدید خواهد بود.

 • بازار آتی و لحظه ای؛ تفاوت در زمان معاملات

  بازار آتی و لحظه ای؛ تفاوت در زمان معاملات

  در قرادادهای لحظه‌ای، قیمت نفت همان قیمتی است که در لحظه‌ معامله در بازارها به رسمیت شناخته شده است. قیمت لحظه‌ای نفت یا هر کالای دیگری نشان دهنده‌ میزان عرضه و تقاضای آن کالا در لحظه است. بازارهای لحظه‌ای (spot markets) بیشتر برای معامله گرانی مفید است که به صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری می کنند. اما اگر یک معامله‌گر بخواهد معاملات کوتاه‌مدت داشته باشد و از آن مهمتر، معاملات خود را در مقابل افت‌های شدید قیمت نیز به طریقی حفظ کند، بهترین نوع بازار برای این هدف، بازار آتی است – بازاری که معامله‌گر در آن با انتظار سود در آینده، نفت را در لحظه برای خرید/فروش در تاریخی مشخص در آینده معامله می کند.

 • شفاف سازی جریان اطلاعات از دستاوردهای بورس کالا

  شفاف سازی جریان اطلاعات از دستاوردهای بورس کالا

  اتفاقی که به واسطه ورود کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه ای به بورس کالا در اقتصاد ما رقم خورده، ایجاد یک جریان اطلاعاتی مناسب در بازار کالای کشور است. به عبارت دیگر نبود مرجع اطلاعاتی و معاملاتی غیر شفاف در زمان قبل از راه اندازی بورس فلزات و در ادامه بورس کالا، امروز به وجود یک منبع اطلاعاتی حتی به منظور بهره برداری و تصمیم گیری های مهم مبدل شده است.

 • طلای جهانی در مسیر صعود

  چشم انداز اونس در روزهای پایانی سال میلادی؛

  طلای جهانی در مسیر صعود

  در یک نگاه کلی، پیش خور شدن اثر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، جستجوی برای محل امن سرمایه گذاری، نوسانات منفی سایر بازارها و قرار داشتن در موقعیت پایان سال طلا را به گزینه جذابی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده و موجب شده بهای اونس بار دیگر به بالاترین رکورد شش ماه اخیر برسد.

 • چشم انداز نفت در سایه مهم ترین تحولات بازار

  چشم انداز نفت در سایه مهم ترین تحولات بازار

  پس از بزرگترین سقوط سال جاری قیمت نفت در روز سه شنبه، بازارهای جهانی چهارشنبه ای نسبتا آرام را سپری کرده اند. این در حالی است که قرار است امروز وزرای نفت روسیه و کشورهای اوپک پلاس با هم گفتگو داشته باشند و معامله گران در انتظار گزارش سازمان اطلاعات انرژی از تغییرات موجودی نفت امریکا هستند.