• افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم

  در یادداشتی بررسی شد:

  افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم

  در توضیح افزایش سرمایه از محل صرف سهام باید گفت اگر شرکت اندوخته یا سود انباشته‌ای نداشته باشد که بخواهد از آن محل افزایش سرمایه دهد، می‌تواند از محل آورده نقدی سهامداران و با قیمتی بالاتر از قیمت اسمی سهم اقدام به افزایش سرمایه کند؛ در این حالت به سهامداران فعلی فرصت شرکت در این افزایش سرمایه از محل اعطای حق تقدم داده می‌شود که به آن افزایش سرمایه با استفاده از صرف سهام با حفظ حق تقدم گفته می‌شود.

 • توصیه هایی به سهامداران تازه وارد

  محمدجمالی در یادداشتی نوشت؛

  توصیه هایی به سهامداران تازه وارد

  این روزها پیشکسوتان و حرفه ای های بازار سرمایه با موج عظیمی از تماسها و مراجعات سرمایه گذاران تازه وارد مواجه هستند که سوال همه آنها این است که با سهام خریداری شده چه کنند یا با منابع نقدی که در اختیار دارند چه سهامی را خریداری کنند.در بازار بمانند یا خارج شوند؟ امیدی به بازگشت قیمت سهامی که اصلاح قابل توجهی داشته اند وجود دارد یا خیر. سرمایه گذاری در سهام شرکتهای بورسی و فرابورسی در مقایسه با بازارهای موازی مثل ملک، ارز و طلا بازدهی بهتری خواهد داشت یا خیر.

 • در شرایط بازارِ منفی چطور آرامش خود را حفظ کنیم؟

  در یادداشتی بررسی شد؛

  در شرایط بازارِ منفی چطور آرامش خود را حفظ کنیم؟

  برای حفظ آرامش در بازار حتی در شرایط منفی توجه به نکاتی ضروری است که در ادامه می خوانید:

 • تحولات بازار سرمایه ایران در دهه ۹۰ خورشیدی

  در یادداشتی بررسی شد؛

  تحولات بازار سرمایه ایران در دهه ۹۰ خورشیدی

  بازار سرمایه از جمله بخش های مهم اقتصادی هر کشوری است و می تواند در صورت تحقق پیش نیازها و بسترهای لازم، کارکردهای مناسبی در عرصه اقتصاد ملی داشته باشد. حضور بازیگران اصلی اقتصاد یعنی دولت، سرمایه گذاران و بنگاه ها و شرکت های اقتصادی با اهداف و سلایق مختلف در بازار سرمایه از جمله ویژگی های مهم این بخش از اقتصاد است.

 • سهام عدالت؛ فرصت تاریخی برای توسعه بازار سرمایه

  سهام عدالت؛ فرصت تاریخی برای توسعه بازار سرمایه

  نخستین بارقه های خصوصی‌سازی به شیوه «توزیع سهام شرکت های دولتی» از اوایل دهه هفتاد شمسی، در آسمان اقتصاد کشور نمایان شد و در قالب تصویب «سیاست های کلی اصل۴۴» و اجرایی سازی طرح سهام عدالت، جامه عمل به تن پوشید. هیات دولت نیز در ادامه با تصویب «آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی» در جلسه مورخ ۲۱ آبان ۸۵، ستاد مرکزی سهام عدالت را بنیان نهاد.

 • قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  قطع مدار(Circuit Breaker)، اقدامی نظارتی است که با هدف ایجاد وقفه در معاملات بورسی به جهت جلوگیری از هیجانی شدن بازار عملیاتی می شود. این وقفه می تواند هم در شاخص کل بازار و هم در تک سهم ها اعمال شود. در واقع زمانی که سیستم به شرایط از پیش تعیین شده قطع مدار(Circuit Breaker) می رسد وقفه (Halt) اتفاق می افتد.

 • بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  به احترام ورود مردم به بازار سرمایه؛

  بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  رشد بازار آرزوی همه فعالین بازار است.قطعا در کنار رشد بازار باید به عمق بازار هم توجه کرد. بازار نیاز دارد که با حجم بالا و گردش زیاد عمق پیدا کند.

 • تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  تابعیت شرکتی، مسئولیت اجتماعی فعالیت‌ها و میزان همخوانی آن با مسئولیت‌های حقوقی، اخلاقی و اقتصادی سهامداران را در بر می‌گیرد. از آنجا که سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در جستجوی شرکت‌های مسئولیت‌پذیر در مواردی مانند محیط زیست، اجتماع و حاکمیت هستند، اهمیت تابعیت شرکتی هر روز پررنگ تر می‌شود.

 • بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  اثرات منفی همه گیری بیماری کرونا بر زندگی بشر انکار ناپذیر است. این بیماری بر جنبه های مختلفی از زندگی عادی مردم تاثیر گذار بوده تا جایی که ارتباط بین انسانها را با مشکل مواجه کرده است. واکنش های اجتماعی به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفته اند و به طبع آن موجب کاهش مراودات مالی در سطح ملی و بین المللی شده اند.

 • بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  سرمایه‌گذاران کم اطلاع به سمت خرید سهامی سوق پیدا می کنند که درباره‌اش چیزی نمی‌دانند یا از کسی شنیده‌اند یا این روزها به لطف تلگرام و اینستاگرام در دام دلالان و سیگنال‌فروشان گرفتار می‌شوند. از صف‌نشینی و تقلید گرفته تا تک سهم شدن که خیلی‌ها را در سال‌های گذشته از بورس گریزان کرده است.

 • حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  یک تودیع و خاطره‌ ای ماندگار در دل اهالی بازار ؛

  حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  بازار سرمایه کشور در پنجمین روز از مرداد ۱۳۹۵ به استقبال دهمین سکاندار خود دکتر شاپور محمدی رفت تا از همان روزهای نخستِ تصدی ایشان بر بالاترین مقام اجرایی سازمان بورس، شاهد کاشتن بذرهای نوآوری و توسعه‌یافتگی در بازار سرمایه کشور باشیم. حدود ۴ سال تلاش و کوشش بی‌وقفه دکتر محمدی در سازمان بورس درخت امیدی را به بار نشانده است که نوید آینده‌ای درخشان را برای بازار سرمایه می‌دهد.

 • سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای کوچک و متوسط

  سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای کوچک و متوسط

  با شیوع ویروس کرونا در چین و آسیب دیدن کسب و کارها، دولت های محلی چین مجموعه ای از اقدامات را برای حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط(SMEs) آغاز کردند. در این یادداشت تلاش می شود جدیدترین اطلاعات در خصوص ابزارها و سیاست هایی که در مناطق مختلف چین اجرا شده است، در اختیار شما قرار گیرد.

 • بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما به ثبات مدیریتی نیاز دارد

  بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما به ثبات مدیریتی نیاز دارد

  محمد فطانت، رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار، با ارسال یادداشتی به بورس ۲۴ درباره رخدادهای اخیر نوشت: بازار سرمایه کشور به لطف ساختارهای قانونی موجود و البته تلاش های مجدانه مدیران آن، در حال گذر از یک شیب تند تاریخی است و پشتیبانی دولت برای بازار سرمایه در هر شرایطی لازم است.

 • اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی بررسی کرد؛

  اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  جدیدترین مطالعات انجام‌ شده توسط «مجمع جهانی اقتصاد» نشان می‌دهد که یکی از پارامترهای تاثیر گذار بر روند مبادلات کالایی دنیا و بورس های کالا، تغییرات جوی است که رابطه مستقیمی با بخش کشاورزی و در نتیجه محصولات کشاورزی مبادله شده در بورس‌های کالایی دارد.

 • صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای مالی

  صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای مالی

  باید توجه کرد درآمدهای حوزه نفت با توجه به روند کنونی اقتصاد جهانی به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع تلنگری به فعالان حوزه پتروشیمی، جهت توسعه و ایفای نقش در بازارهای جهانی و بهره گیری از ابزارهای نوین و فراهم آوردن خواسته های جدید اقتصاد است. در این میان به نظر می رسد که بازارهای کالایی در ایران از جمله پتروشیمی و صنعتی برای توسعه بازار، راهی جز گام برداشتن در مسیر بازارهای مالی و به طور مشخص بهره گیری از ظرفیت های بستری همچون بورس کالا ندارند.

 • گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ها

  در یادداشتی بررسی شد،

  گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ها

  هدف از حسابرسی، اظهار نظر حسابرس در خصوص انطباق صورت‌های مالی از تمام جنبه‌های بااهمیت با استانداردهای حسابداری است.

 • شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار مالی چیست؟

  شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار مالی چیست؟

  شماره شناسایی بین المللی اوراق بهادار(۱)، کدی است که به اوراق بهادار قابل معامله در سطح بین المللی هویت و شناسه مشخص می دهد. این شناسه در تمام بازارهای پیشروی جهانی در فرآیندهای تسویه و تولیت حساب مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال در بازار

  اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال در بازار

  سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای بهبود سطح تحلیل، دانش تخصصی و صلاحیت حرفه‌ای فعالان بازار سرمایه اقدام به برگزاری آزمون‌های هفت‌گانه بازار سرمایه و اعطای گواهینامه‌های حرفه‌ای مربوطه به شرکت‌کنندگان در صورت گذراندن حدنصاب قبولی کرده است.

 • چگونه پای برق به بازارسرمایه باز شد؟

  چگونه پای برق به بازارسرمایه باز شد؟

  یادداشت محمدحسین عسگری، رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران در خصوص ورود برق به بورس انرژی و نحوه معاملات آن در بازار مشتقه و بازار فیزیکی را در ادامه بخوانید.

 • اما و اگرهای معافیت مالیاتی

  اما و اگرهای معافیت مالیاتی

  همیشه این سوال مطرح بوده که با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، چه رخداد تاثیرگذاری از منظر بنیادی در شرکت‌ها صورت می‌گیرد؟ برخی به این موضوع معتقدند که در گام اول، ساختار مالی شرکت اصلاح می‌شود. آراستگی صورت‌های مالی برای برخی از شرکت‌ها که فعالیت عملیاتی‌شان سودآوری سابق را ندارد یا زیان انباشته سنگینی دارند و آنها را در مرز ورشکستگی قرار داده یا مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده‌اند، یکی از گزینه‌هایی است که مدیران بدون تردید به‌عنوان اولین گزینه به آن نگاه می‌کنند. در این شرایط، تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه با اهداف تجاری انجام نمی‌شود و مهم‌ترین دلیل اتخاذ چنین تصمیم‌هایی، جلوگیری از انحلال، افزایش سقف اعتباری شرکت و ادامه فعالیت به امید بهبود در شرایط اقتصادی و تغییر در نرخ‌های فروش و نهاده‌های تولید است. البته توانایی اخذ تسهیلات مالی برای شرکت‌هایی که خود را با این روش از ماده ۱۴۱ قانون تجارت رهانیده‌اند، به سیاست‌های کلان کشور و مسائلی از قبیل اشتغال و خودکفایی در آن بخش خاص تولید و صنعت بستگی دارد.

 • فقدان چارچوب

  تامین مالی از بازار سرمایه با چه چالش‌هایی مواجه است؟

  فقدان چارچوب

  شرکت‌ها، موسسات و در کل بنگاه‌های اقتصادی در طول زمان یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای خواهند داشت که لزوماً بر هم منطبق نیستند و نهایتاً شکافی بین این دو جریان به وجود می‌آید؛ در نتیجه لازم است طی فرآیندی این شکاف پر شود. به این فرآیند که به دنبال ایجاد، جمع‌آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه‌ای برای هر نوع مخارجی است، تامین مالی می‌گویند.

 • انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (2)

  انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (2)

  موارد استفاده از «فناوری قانونگذاری (RegTech)» بسیار گسترده است و تنها به ارائه گزارش‌ها خلاصه نمی‌شود. در حال حاضر بیش از ۸۰ استارت‌آپ «فناوری قانونگذاری (RegTech)» مشغول فعالیت هستند که به طور کلی از نظر حوزه فعالیت‌شان به پنج دسته تقسیم شده‌اند:

 • استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار(1)

  استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار(1)

  امروزه حجم و پیچیدگی مقررات جدید و موجود در کسب و کار ناخواسته موجب شده است تا ارائه‌دهندگان خدمات مالی، تمرکزی بر نوآوری نداشته باشند. لذا به موازات آن موسسات مالی نیز به دلیل عدم وجود قطعیت‌ قانونگذاری در زمینه توسعه محصولات جدید و استقرار فناوری‌های پیشرو، نسبت به نوآوری، محتاطانه عمل می‌کنند.

 • نقش کمیته حسابرسی در عملکرد ناشران پذیرفته شده بازار سهام

  نقش کمیته حسابرسی در عملکرد ناشران پذیرفته شده بازار سهام

  «کمیته‌های حسابرسی یا Audit Committee از دهه ۴۰ در دنیا رواج یافتند. این کمیته‌ها اصولا محافظان سازمان‌ها (Gatekeeper) هستند که صادقانه در جهت شفاف شدن صورت‌های مالی و سایر عملکردهای مرتبط با عملیات شرکت گام بر می‌دارند.»

 • چالش ربات‌ها و نیروی کار

  چالش ربات‌ها و نیروی کار

  در سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی بی‌سابقه‌ای از جمله دیجیتالی شدن، اتوماسیـون، هـوش مصنوعی و مـه‌داده‌ها (Big Data) را در زندگی روزمره شاهد بوده‌ایم. این موضوع، صعود مداوم اقتصاد جهانی پس از چند سال را به بار آورده است، در حالیکه اکنون با کاهش چشمگیر آن روبرو هستیم و علت آن را سیاست‌گذاری‌ها و ابهامات سیاسی موجود در بسیاری از نقاط جهان می‌دانند.

 • اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  شرکت ها، موسسات و در کل بنگاه­ های اقتصادی در طول زمان یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای خواهند داشت که لزوماً بر هم منطبق نیستند و نهایتا شکافی بین این دو جریان به وجود می­ آید؛ در نتیجه لازم است که طی فرآیندی این شکاف پر شود. به این‌فرآیند که به دنبال ایجاد، جمع‌آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه‌ای برای هر نوع مخارجی است، تأمین مالی می­ گویند.

 • اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  با وجود کاهش نرخ بهره در امریکا اما این میزان کاهش از دید رئیس جمهور امریکا کافی نبوده است و از طرف دیگر همزمان شدن آن با کاهش ارزهایی همچون یوان چین موجب شده که نهایتا شاخص دلار با کاهش چندانی مواجه نشود و در نتیجه امریکا به هدف کاهش ارزش دلار خود در بازارهای جهانی از طریق کاهش نرخ بهره دست نیابد.

 • ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  در شرایط خاص اقتصادی کشور، عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس از راهکارهای اصلی است که از حجم دلالان در کمین تلاطم می کاهد و از نوسان کاذب و غیر اصولی قیمت ها جلوگیری می کند.

 • نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  شرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

 • رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  مدیر توسعه بازارهای مشتقه بورس کالای ایران در یادداشتی نوشت:

  رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.